Делег. Прва лига Мажи 1 коло
 

По четири месеци одмор најдобриот екипи во македонската кошарка викендов ја започнуваат трката по 24- тата шампионска круна во Првата лига.

ПРВА ЛИГА МАЖИ - СЕЗОНА 2015/2016

1 коло

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Кожув

Работнички

10.10.15

19:00

Карпош Соколи

Бест

10.10.15

19:00

Stream

Фени Индустри

Куманово

13.10.15

20:00

МРТ

МЗТ Скопје А.

Струмица

11.10.15

19:00

Stream


ЛИСТИ НА ОДОБРЕНИ ИГРАЧИ

СЕЗОНА 2015/16

ПРВА ЛИГА МАЖИ - Листи на одобрени играчи:


- Бест
- Карпош Соколи 2000
-
 Кожув
-
 Куманово 2009
-
 МЗТ Скопје Аеродром
-
 Работнички
-
 Струмица 
-
 Фени ИндустриНов пораз за кошаркарите на македонскиот шампион МЗТ Скопје А. во регионалната АБА лига.Во 4 коло металците се поразени од српскиот прволигаш Мега Лекс со 82 - 70.
Најтрофејниот тим во Мак - баскетот, Работнички сепак со конкурентен состав ќе ја започне 24-тата сезона во Првата македонска кошаркарска лига.


Денеска на седницата одржана во просториите на Македонската кошаркарска федерација, претставниците Здружението на клубови Прва лига жени со консензус се договорија да го одложат почетокот на новото првенство за една недела.Во просториите на МКФ во петок 09.10.2015 година со почеток во 13 часот ќе се одржи четвртата седница на Здружението на клубови Прва лига жени.
Кошаркарките на македонскиот шампион Бадел 1862 на премиерата во регионалната Јадранска Лига (МЖРКЛ) претрпеа убедлив пораз од 95 - 46 од минатогодишниот вицешампион Радивој Кораќ.
Конкурс за ангажирање на членови на стручен тим за работа со ученици во паралелките за кошарка во Спортската академија во Кавадарци и Охрид.
Кошаркарите на нашиот шампион МЗТ Скопје Аеродром пропуштија шанса за голем триумф над најтрофејниот тим во регионалната АБА лига Партизан и тоа во Пионир во Белград.
Македонскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром го забележа премиерниот триумф во новата сезона од АБА лигата.
Известување за тренерите од сите категории.
Кошаркарот на МЗТ Скопје Аеродром Ѓорѓе Дреновац е избран во идеалната петорка на 2 коло од АБА лигата.


Во недела на 27.09. 2015 година во хотелот Ривиера во Охрид се одржа седница на Управниот одбор на Македонската кошаркарска федерација.

По завршените активности на македонските младински селекции на Европските првенства дивизија Б и анализата на истите на седницата на Управниот Одбор, спортскиот директор на МКФ, Заре Марковски и координаторот на младинските женски селекции Стојна Вангеловска на прес конференција проговорија за проблемите во нашата младинска кошарка, за кои се потребни итни решенија за подобра иднина на мак баскетот.
Македонскиот репрезентативен бек Андреј Магдевски ги задоволи вкусовите на новиот тренер на Партизан од Белград и потпиша едногодишен договор со повеќе кратниот освојувач на регионалната АБА лига.
Актуелниот шампион МЗТ Скопје е освојувач на првиот трофеј во новата сезона од Мак Баскетот, пехарот во Хуавеј Супер Купот.

Хуавеј Супер куп-Охрид 2015

1/2 - финале

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Работнички

Кожув

26.09.15

17:30

МТВ

79 - 56

МЗТ Скопје А.

Куманово

26.09.15

20:15

МТВ

 78 - 75

Работнички

МЗТ Скопје А.

27.09.15

19:30

МТВ

 62 - 81 

 Управниот одбор на Македонската кошаркарска федерација на седница во Охрид пред финалето во Хуавеј Супер Купот ја именуваше долгодишната репрезентативка на Македонија , Моника Гавриловска за нов Генерален секретар на Федерацијата.

Нашиот делегат на ФИБА, Антонио Угринов на седницата на Управниот одбор одржана пред финалето на Хуавеј Супер Купот во Охрид е назначен за нов Комесар за натпреварување при Македонската кошаркарска федерација.

Македонската кошаркарска федерација не заборава на своите легенди и на еден од создавачите на нашата модерна кошарка, легедарниот стратег Лазар Лечиќ синоќа по завршувањето на големото финале на Хуавеј Супер купот меѓу МЗТ Скопје и Работнички му врачи репрезентативен дрес.
Македонската кошаркарска федерација, за 30.09.2015 во 12 часот закажува прес-конференција, во просториите на Федерацијата, по повод завршените активности на Младинските репрезентации на Европските првенства Дивизија - Б.


Во недела на 27.09.2015 година  во хотел Ривиера во Охрид со почеток од 11 часот , Управниот одбор на Македонската кошаркарска федерација ќе одржи седница.
Драг Петар, Се надевам уживаше во твојот прв Евро Баскет како претседател на федерација. Сакам да честитам на вашиот национален тим за трудот што го вложија во Загреб.
Преставниците на Здружението на клубови од Првата лига денеска на седница во просториите на МКФ одлучија сезоната 2015/2016 во Првата Македонска Лига да започна на 10 октомври.

Здружението на клубови од Прва лига жени на денешниот состанок одржан во просториите на МКФ одлучи Првата лига сезона 2015/2016 да започне на 10 октомври со учество на 7-клубови.

Македонскиот репрезентативец Предраг Самарџиски идната сезона ќе настапува во српскиот шампионат, во тимот на Мега Лекс.

Меморијален турнир „Димитар Ѓорѓиев“ - Кавадарци

1/2 - финале

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

MЗТ Скопје А.

Куманово

18.09.15

17:00

Stream

83 - 76

Фени Индустри

Карпош Соколи

18.09.15

19:00

Stream

 74 - 75 

Фени Индустри

Куманово

19.09.15

17:00

Stream

 78 - 91

MЗТ Скопје А.

Карпош Соколи

19.09.15

19:00

Stream

83 - 65

 

Светската кошаркарска федерација (ФИБА) на Евробаскетот во Лил пред новинарите ги промовираше новините како, зголемување на бројот на учесници на Светското првенство од 24 на 32 селекции, Евробаскет наместо на две на секој четири годдини, 15 месечни квалификции за пласман на ЕП или СП. Ова се најзначајните новини во ФИБА.
Капитенот на македонската кошаркарска репрезентација Владо Илиевски емотивно со солзи во очите по последниот натпревар на нашата селекција на Евробаскетот 2015 против Словенија се прости од репрезентативниот дрес.
Регистрациската комисија при МКФ денеска ги објавува Билтените 1 за пријава на екипи за учество во натпреварувачката сезона 2015/2016.
Регистрациската комисија при МКФ денеска го објави Билтенот за пријава на екипи за учество во натпреварувачката сезона 2015/2016.
Почитувани ви ги доставуваме следните информации поврзани со Младинските лиги за натпреварувачката сезона 2015/16.

Новиот систем на натпревари во Младинските лиги на Македонската кошаркаска федерација , и трошковникот, се усвоени на состанокот што на 05.09.2015 година се одржа во Скопје.


Промоцијата на Трофејот “Николаи Самашко” и маскотата Frenkie, која во рамките на Турнејата на ФИБА Трофејот, во Македонија се организираше на 7-ми и 8-ми Август во Скопје, Струга и Охрид, во целост ги реализира соодветните маркетиншки ефекти за промоција на претстојниот ЕУРО Баскет 2015 и учеството на националната кошаркарска репрезентација, но и промоцијата на културно-историските знаменитости на Земјата.
Еуробаскет трофејот и маскотата Френки беа гости на Македонската кошаркарска федерација.

Информација за преоден рок
Сезона 2015/16

ЛИСТА НА КАНДИДАТИ СО ПРАВО ЗА УПИС ВО ПРВА ГОДИНА ВО КОШАРКАРСКА ПАРАЛЕЛКА НА НАЦИОНАЛНА СПОРТСКА АКАДЕМИЈА
- УЧЕБНА 2015/16 -

 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder