МОЖНОСТ ЗА
РАБОТА ВО МКФ


- Сениорски лиги, Билтен 31
- Делег. Плејоф (М)
- Делег. ВЛМ, 22.коло 

 

Актуелниот шампион ја продолжува борбата за одбрана на титулата
(24.05.2015) Со водство речиси во текот на целиот натпревар во „Јасмин“ во Кавадарци, МЗТ Скопје го совлада Фени Индустри со 75-64 за втора победа во полуфиналната серија и пласман во финалето. Избраниците на Алеш Пипан ќе се сретнат со Куманово во походот кон четврта титула по ред.
Нова одлична партија на кумановци за заслужено големо славје
(24.05.2015) Кошаркарите на Куманово пред полните трибини во својата сала, одиграа одлично прво полувреме во кое стигнаа до 20 поени предност, доволни за втора победа над Работнички во полуфиналето и пласман во финалето од Првенството. Ова ќе биде второ првенствено финале за кумановци во историјата и прво по 13 години.

ПРВА ЛИГА МАЖИ - ПЛЕЈОФ

ФИНАЛЕ - До три победи

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

МЗТ Скопје (0)

Куманово (0)

29.05.15

 

МРТ

 

Куманово

МЗТ Скопје

31.05.15

 

МРТ

 

МЗТ Скопје

Куманово

02.05.15

 

МРТ

 

Куманово

МЗТ Скопје

05.05.15

 

МРТ

 

МЗТ Скопје

Куманово

07.05.15

 

МРТ

 

 
 

ПРВА ЛИГА МАЖИ - ПЛЕЈОФ (СЕЗОНА 2014/15)

Полуфинале (До 2 победи)

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Фени Инд. (0)

МЗТ Скопје (2)

24.05.15

19:00

МРТ

64-75

Куманово (2)

Работнички (0)

24.05.15

19:00

Stream

85-71

* МЗТ Скопје и Кумново се пласираа во финалето на Првенството

 

ПРВА ЛИГА ЖЕНИ - ПЛЕЈОФ (СЕЗОНА 2014/15)

ФИНАЛЕ (До две победи)

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Бадел

МНА Кожувчанка

27.05.15

 

(0-0)


ПРВА ЛИГА ЖЕНИ - ПЛЕЈОФ (СЕЗОНА 2014/15)

Полуфинале (До 2 победи)

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Лотос

МНА Кожувчанка

23.05.15

16:00

(1-2)

38-58

* МНА Кожувчанка се пласираше во финалето на Првенството


Здружение на кошаркарски тренери на Македонија
ТРЕНЕРСКИ СЕМИНАР (30-31.05.2015)


ЈУНИОРСКО ДРЖАВНО ПРВЕНСТВО ВО 3Х3
(ЗА ИГРАЧИ ДО 18 ГОДИНИ)

 

Почнаа квалификациските турнири од 3х3 Државното Првенство 3х3 (У18)
(18.05.2015) Во саботата на кошаркарските терени на хотелот „Александар Палас“ во Скопје, се одржа првиот од трите квалификациски турнири од Државното Првенство во 3х3 до 18 години. По шест-часовна интересна и возбудлива кошарка, екипата на Феникс го освои првото место и заедно со екипите на Хиени, Академци и Некст ќе игра на Фајнл 8 турнирот што на почетокот на јуни ќе се игра повторно во Скопје.

НАЦИОНАЛНА СПОРТСКА АКАДЕМИЈА
ЛИСТА НА УЧЕНИЦИ ЗА ВТОР СЕЛЕКТИВЕН ТРЕНИНГ

 

ЛИСТИ НА ОДОБРЕНИ ИГРАЧИ

 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder