МОЖНОСТ ЗА
РАБОТА ВО МКФ


Пријавување за учество на
Тренерска Академија на
ФИБА Европа


- Делег. ПЛМ, 11.коло 

И покрај доброто издание на македонскиот состав
(31.01.2015) МЗТ Скопје Аеродром играше постојано тесен и неизвесен меч против Партизан, но падот на играта во нападот во последната четвртина резултираше со пораз од 63-55. За МЗТ, ова е 14-ти пораз во АБА лигата сезонава.

Гевгеличани со 103 постигнати поени до важен триумф над ривалот
(31.01.2015) Во извонреден натпревар кој комплетно ја оправда улогата на дерби на колото, екипата на Кожув одигра импресивно во нападот и го совлада Куманово со 103-86. Без Урош Луковиќ во тимот, кумановци ја загубија битката во рекетите.

Убедливи победи на фаворитите на средбите во Скопје
(31.01.2015) Без сериозни проблеми, екипите на Работнички и Карпош Соколи стигнаа до очекувани победи против Водњански Лисици и Гоце Делчев, за почеток на календарската 2015 во Првата Лига. Со водство во текот на целиот натпревар, фаворитите заслужено славеа за задржување при врвот на табелата.
Стартуваа прволигашките возбудувања во 2015 година
(31.01.2015) За отворање на календарската година, Фени Индустри забележа висока победа од 96-65 на гостински терен кај Струмица, задржувајќи се на врвот на прволигашката табела. Првата четвртина, која кавадарчани ја добија со 25-5 веќе го навести победникот на средбата во салата „Парк“.

ПРВА ЛИГА МАЖИ - СЕЗОНА 2014/15

11 коло

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Карпош Соколи

Гоце Делчев

31.01.15

19:00

94-63

Кожув

Куманово

31.01.15

19:00

Stream

103-86

Струмица

Фени Индустри

31.01.15

13:00

65-96

МЗТ Скопје

-

-

Работнички

Вод. Лисици

31.01.15

17:00

101-67


МЛАДИНСКИ КУП НА МАКЕДОНИЈА 2015

Полуфинале - еден натпревари

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

МЗТ Скопје А.

Фени Индустри

01.02.15

12:00

Вардар

Кожув

01.02.15

17:00

Stream

ФИБА го претстави новиот календар и систем за натпреварување
(30.01.2015) Во новиот систем и календар на натпреварувања на ФИБА, кој ќе стартува од 2017 година, се отвора повеќе простор за националните селекции од Европа за настап на Светски Првенства и Олимписки Игри.

МЛАДИНСКИ ЛИГИ НА МАКЕДОНИЈА (2014/15)

М-18 Суперлига, 1.коло

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Јуниор

Куманово

31.01.15

11:30

 

МЗТ Скопје А. 1

Вардар

31.01.15

12:00

 

75-92

Борец Баскет

Бест

31.01.15

13:00

Феникс

Фени Индустри

31.01.15

13:00

 

Акад. ФМП 1

Црн Дрим

31.01.15

13:30

М-16 Суперлига, 1.коло

Пинк Пантери

Јуниор Битола

31.01.15

14:30

Акад. ФМП

Цнр Дрим

31.01.15

15:30

 

Баскет Академија

Феникс

01.02.15

12:00

Куманово

Баскет Кам

01.02.15

13:30

 

Вардар

Шкупи

01.02.15

14:30

Работнички 1

МЗТ Скопје А.

01.02.15

19:00

 

МЛАДИНСКИ ЛИГИ НА МАКЕДОНИЈА
КАЛЕНДАР НА НАТПРЕВАРИ - 2015 ГОДИНА

ЛИСТИ НА ОДОБРЕНИ ИГРАЧИ

 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder