- Делег. ПЛМ 2.коло
- Сениорски лиги, Билтен 1 

 
Утре македонскиот шампион во женска конкуренција ја стартува меѓународната сезона во Јадранската лига
(20.10.2014) Денеска на прес-конференција која се одржа во хотелот „Стоун Бриџ“, екипата на Бадел ги презентираше организациските детали во врска со дебитантскиот настап во Јадранската лига, заедно со плановите и очекувањата за претстојната сезона. Бадел во јадранското друштво годинава, покрај со сениорскиот тим, ќе настапува и со младинските селекции до 17 и до 15 години.

ЈАДРАНСКА ЛИГА ЖЕНИ - 1.КОЛО

СРЦ „Кале“ (мала сала)

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Бадел 1862

Трешњевка

21.10.14

18:00

Stream

Се комплетираше 2.коло од Првата Лига
(19.10.2014) Екипата на Фени Индустри ја оправда фаворитскта улога против Струмица и заслужено славеше на натпреварот во Кавадарци со 86-60. Со овој триумф, кавадарчани им се приклучија на Куманово и Карпош Соколи на делба на врвот на табелата по комплетирани две натпреварувачки кола во Првата Лига.
 

ПРВА ЛИГА МАЖИ - СЕЗОНА 2014/15

2 коло

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Гоце Делчев

Карпош Соколи

17.10.14

20:00

МРТ

89-91

Куманово

Кожув

18.10.14

19:00

Stream

85-75

Фени Индустри

Струмица

19.10.14

18:00

86-60

-

МЗТ Скопје А.

-

Водњански Лисици

Работнички

18.10.14

17:00

55-91

Здружение на кошаркарски тренери на Македонија
ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ТРЕНЕРИТЕ

Се одиграа два натпревари од 2 коло во Првата лига
(18.10.2014) Денеска во Куманово и Скопје одиграни беа две средби од второто коло во Првата кошаркарска лига, на кои Куманово во интересен и неизвесен натпревар го совлада Кожув со 85-75, додека Работнички беше очекувано убедлив во дуелот со Водњански Лисици, славејќи триумф од 91-55.
Извонреден натпревар се одигра во Штип
(17.10.2014) Екипата на Карпош Соколи во трилер натпревар кој донесе две продолженија успеа да го совлада тимот на Гоце Делчев во Штип со 91-89, задржувајќи го максималниот учинок и по две одиграни кола на гостински терен. Останатите натпревари од второто прволигашко коло се играат викендов.

МЛАДИНСКИ ЛИГИ НА МАКЕДОНИЈА - СЕЗОНА 2014/15

М-20

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Фени Индустри

Струмица

18.10.14

14:30

79-42

Вардар

МЗТ Скопје

18.10.14

18:00

 

95-71

Шкупи

Работнички

18.10.14

18:00

74-61

М-18, Група А

Црн Дрим

Јуниор Битола

18.10.14

14:00

80-62

Пелистер

Фени Индустри

19.10.14

12:00

 

82-73

М-18, Група Б

Гоце Делчев

Радовиш

18.10.14

12:00

100-60

Баскет Дино

Баскет Академија

19.10.14

14:00

 

78-70

М-18, Група В

Борец Баскет

Крива Паланка

18.10.14

13:00

95-53

Куманово

Ринија

18.10.14

16:00

 

111-50

М-18, Група Г

ФМП Академија 1

Илинден

18.10.14

13:00

107-57

Шкупи

Ангели

19.10.14

16:00

 

81-71

М-18, Група Д

ФМП Академија 2

Вардар

18.10.14

11:30

47-79

М-16, Група А

Баскет Кам

Баскет Академ. 1

19.10.14

15:00

46-50

М-16, Група Б

Јуниор Битола

Марфил Спорт

18.10.14

14:00

81-41

Декса

Петровски

18.10.14

15:00

 

Црн Дрим

Пелистер

19.10.14

14:30

74-56

М-16, Група В

Академик

Куманово

18.10.14

13:00

74-80

Фени Индустри

Пинк Пантери

18.10.14

13:00

 

67-74

М-16, Група Г

Ангели

Гостивар

18.10.14

14:00

77-45

Работнички

Квиско Баскет

19.10.14

18:00

 

88-82

Вардар

Феникс

19.10.14

16:00

92-77

М-16, Група Д

ФМП Академија

Шкупи

18.10.14

10:00

60-85

Јуниор

Лирија 77

19.10.14

10:30

 

70-45

Судуска комисија при МКФ
РЕЗУЛТАТИ ОД ТЕСТИРАЊАТА НА СЕМИНАРОТ ЗА
СУДИИ И ДЕЛЕГАТИ - СТРУМИЦА 2014FIBA TEACHING MATERIALS 2014

ПРЕОДЕН РОК 2014/15

                                                               
        ИНФОРМАЦИЈА                                                    ДОКУМЕНТИ

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder