МОЖНОСТ ЗА
РАБОТА ВО МКФ


Пријавување за учество на
Тренерска Академија на
ФИБА Европа


- Делег. ВЛМ 10.коло
- Сениорски лиги, Билтен 10 

 
Важен триумф во добра тимска игра на МЗТ
(25.12.2014) МЗТ Скопје Аеродром во квалитетен и максимално изедначен натпревар во СЦ „Јане Сандански“, го совлада тимот на Мега Лекс со 84-79, забележувајќи го петтиот триумф во сезоната во АБА. Добрата тимска партија на „сино-белите“ носител на победата против незгодниот српски состав.

Младинските репрезентации на Македонија неделава ги имаа првите собири
(25.12.2014) Репрезентациите на Македонија до 20 и до 18 години, синоќа во салата на КК Вардар одиграа интересен меѓусебен натпревар, каде во тесна завршница победа од три поени разлика прославија повозрасните. Денеска избраниците на Врбица Стефанов и Саша Димитријевиќ, двете селекции ќе одиграат уште една средба како дел од уводот за подготовките за летните Европски Првенства.

Заклучок од Седницата на ЗКК од Прва Лига Мажи

Откако Комесарот за натпреварување Бобан Јосифовски го презентираше извештајот за првиот дел од сезоната, присутните 9 клубови на Седницата на Прволигаши расправаа на темата, по што одлучија да гласаат за недоверба на Комесарот. Заради констатирање на неправилности во работата, Здружението на Прволигаши го разреши комесарот Бобан Јосифовски од функцијата.
Предлог на Здружението е, до назначување на нов Комесар, работата да ја извршува Комисија за натпреварување во состав - националниот ФИБА инструктор Ѓорѓи Пиперков и техничкиот секретар Горан Трпушевски.


Здружение на кошаркарски тренери на Македонија
Известување за тренерски семинарИНФОРМАЦИЈА ЗА ЗИМСКИ ПРЕОДЕН РОК ВО
МЛАДИНСКИ ЛИГИ НА МАКЕДОНИЈА 
(12-16 Јануари 2015)


Десет екипи во јануари ќе играат преднатпревари за пласман на Фајнл Фор
(16.12.2014) Деветте прволигаши, заедно со единствениот пријавен второлигаш Т-Баскет, од 10 до 28 јануари 2015 година ќе ги одиграат квалификациските натпревари за место на Фајнл Фор турнирот од 23-то издание на Купот на Македонија.

ЛИСТИ НА ОДОБРЕНИ ИГРАЧИ

 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder