МАКЕДОНИЈА НА ЕВРОБАСКЕТ 2015

За избор на членови на стручен тим за работа со учениците во спортските паралелки за кошарка во Државното училиште за физичка култура „Методија Митевски Брицо” во Скопје

Престижно признание за македонскиот млад кошаркар
(30.08.2014) Како убедливо најдобар асистент, а и меѓу петте најдобри стрелци на Првенството, Ненад Димитријевиќ заслужено се најде во најдобрата петорка, која по пат на гласање ја избираа тренерите на сите репрезентации учеснички во Струмица.
Нашите Кадети го завршија Првенството со 6 победи во 8 средби
(30.08.2014) Репрезентацијата на Македонија до 16 години со победа стави крај на настапот на Европското Првенство кое се одржа во Струмица, со што ја завзема 9 позиција во конечниот поредок. И покрај тоа што нашите кошаркари не успеаја да се пласираат во четвртфиналето, оваа генерација го потврди квалитетот, талентот и потенцијалот за светла иднина на нивните кариери кои допрва почнуваат.

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕВРОБАСКЕТ 2015

Група Д

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Македонија

Белгија

10.08.14

20:30

76-73

Данска

Македонија

13.08.14

19:30

 

75-81

Белорусија

Македонија

17.08.14

17:00

70-81

Белгија

Македонија

20.08.14

20:30

 

63-60

Македонија

Данска

24.08.14

20:30

80-46

Македонија

Белорусија

27.08.14

20:30

 

72-66

Македонија ќе игра на Евробаскет, четврти пат по ред
(27.08.2014) Сениорската репрезентација на Македонија успешно го изоде и последниот чекор од Квалификациите за Евробаскетот 2015. Со победа над Белорусија во Скопје од 72-66, избраниците на Александар Џикиќ осигураа четврто учество по ред на собирот на најдобрите репрезентации на „Стариот Континент“.
(19.08.2014) Националниот инструктор, Ѓорги Пиперков, ги објави измените на Правилата и Толкувањата 2014 на Македонски јазик, кои стапуваат на сила од 1 октомври 2014 година.ПРЕОДЕН РОК 2014/15

                                                               
        ИНФОРМАЦИЈА                                                    ДОКУМЕНТИ

Ул. Кузман Јосифовски Питу 17, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder