- Делег. Суперлига, 4.коло
- Делег. Жени Финале, 2.коло 

Баделки успешно ја завршија сезоната без ниту еден пораз
(16.04.2014) Со победа над Работнички од 60-47 во вториот натпревар од финалната серија и со вкупен триумф од 3-0, Бадел е новиот државен шампион во женска сениорска конкуренција. Анџелика Митрашиновиќ со постигнати 28 поени избрана за МВП на финалето.

Гевгеличани не знаат за пораз на домашен терен
(16.04.2014) Во интересен натпревар со неизвесна завршница, Кожув го совлада Куманово во Гевгелија со 83-79, продолжувајќи ја победничката низа во сопствената сала која трае цела сезона. Останатите два натпревари од колото се играат денеска.

СУПЕРЛИГА МАЖИ - СЕЗОНА 2013/14

4 коло

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Работнички

Лирија

16.04.14

19:00

Stream

84-77

Кожув

Куманово

15.04.14

17:30

МРТ 1

83-79

Струмица

МЗТ Скопје А.

16.04.14

19:00

72-96


ПРВА ЛИГА ЖЕНИ - СЕЗОНА 2013/14

ФИНАЛЕ (До 3 победи)

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Работнички

Бадел 1862

16.04.14

14:00

0-3

47-60

(16.04.2014) Хозе Марија Буцета, професор по Спортска Психологија на УНЕД Универзитетот во Шпанија, кој воедно беше дел и од Тренерската клиника која летово се одржа во Охрид, спроведе истражување за инволвираноста на родителите на младите спортисти (до 18 години) во развојот на нивните спортски кариери.

Одржани квалификациските турнири во Штип и Битола
(14.04.2014) Со турнирите во Штип во сабота и Битола во недела, викендов почна првото ЏаБест Државно Првенство во 3х3 кошарка. Четири екипи од четири различни градови се пласираа на Супер Финалето во Скопје.
Баделки веќе во четврток ќе имаат шанса да го подигнат шампионскиот пехар
(14.04.2014) Со високо водство и сигурна игра во текот на целата средба, Бадел го совлада Работнички со 91-58 во првата средба од финалната серија и веќе во четврток ќе има можност да ја подигне титулата за сезоната 2013/14, без ниту еден пораз.
На коло до крај во Втората лига, познати се најдобрите две екипи
(14.04.2014) По натпреварите од претпоследното 17 коло одиграни викендов во Втората лига, Водњански Лисици и теоретски обезбедија место на најдобрите две позиции, со што заедно со Гоце Делчев ќе патуваат во Првата Лига за наредната сезона. Последното коло се игра на 26 април.

МЛАДИНСКИ ЛИГИ НА МАКЕДОНИЈА - СЕЗОНА 2013/14

М-20

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Вардар

Работнички

13.04.14

12:00

Лирија

Кожув

13.04.14

16:30

 

Шкупи

Струмица

16.04.14

19:00

М-18, Група А

КСК

Водно Санс

11.04.14

09:00

Водно Санс

Струмица

12.04.14

11:00

 

Гоце Делчев

МЗТ Скопје

12.04.14

11:00

Работнички

Баскет Дино

12.04.14

17:00

 

Вардар 2

КСК

13.04.14

10:00

В. Лисици

Куманово

14.04.14

20:30

 

М-18, Група Б

Феникс

Пелистер Спорт

12.04.14

10:30

Вардар 1

Јуниор

12.04.14

13:30

 

Црн Дрим

Фени Индустри

12.04.14

16:00

Црн Дрим

Пелистер Спорт

16.04.14

19:30

 

ФМП 2

Шкупи

17.04.14

19:30

М-16, Група А

Струмица

МКК Струмица

12.04.14

12:00

МКК Струмица

ФМП

12.04.14

14:00

 

М-16, Група Б

Пробаскет

Работнички 1

11.04.14

19:00

Баскет Кам

Карпош Соколи

12.04.14

11:00

 

Крива Паланка

Вардар Апаве

12.04.14

12:30

М-16, Група В

Академик

Глобал

12.04.14

10:00

Фени Индустри

Квиско Баскет

12.04.14

12:00

 

Феникс 2

Баскет Дино

12.04.14

13:00

Борец Баскет

Илинден

14.04.14

19:30

 

М-16, Група Г

Колибри

В. Лисици

12.04.14

15:00

М-18 Ж

Работнички

Академик

12.04.14

14:40

Јуниор

Гостивар

13.04.14

12:30

 

М-16 Ж

МНА Кавадарци

Работнички

12.04.14

12:00

Струга 2009

Младост Битола

13.04.14

14:00

 

ЛИСТИ НА ОДОБРЕНИ ИГРАЧИ
СЕЗОНА 2013/14


 

Ул. Кузман Јосифовски Питу 17, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder