- Делег. ПЛМ 2.коло
- Сениорски лиги, Билтен 1 

 
Утре македонскиот шампион во женска конкуренција ја стартува меѓународната сезона во Јадранската лига
(20.10.2014) Денеска на прес-конференција која се одржа во хотелот „Стоун Бриџ“, екипата на Бадел ги презентираше организациските детали во врска со дебитантскиот настап во Јадранската лига, заедно со плановите и очекувањата за претстојната сезона. Бадел во јадранското друштво годинава, покрај со сениорскиот тим, ќе настапува и со младинските селекции до 17 и до 15 години.

Се комплетираше 2.коло од Првата Лига
(19.10.2014) Екипата на Фени Индустри ја оправда фаворитскта улога против Струмица и заслужено славеше на натпреварот во Кавадарци со 86-60. Со овој триумф, кавадарчани им се приклучија на Куманово и Карпош Соколи на делба на врвот на табелата по комплетирани две натпреварувачки кола во Првата Лига.
 

ПРВА ЛИГА МАЖИ - СЕЗОНА 2014/15

2 коло

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Гоце Делчев

Карпош Соколи

17.10.14

20:00

МРТ

89-91

Куманово

Кожув

18.10.14

19:00

Stream

85-75

Фени Индустри

Струмица

19.10.14

18:00

86-60

-

МЗТ Скопје А.

-

Водњански Лисици

Работнички

18.10.14

17:00

55-91

Се одиграа два натпревари од 2 коло во Првата лига
(18.10.2014) Денеска во Куманово и Скопје одиграни беа две средби од второто коло во Првата кошаркарска лига, на кои Куманово во интересен и неизвесен натпревар го совлада Кожув со 85-75, додека Работнички беше очекувано убедлив во дуелот со Водњански Лисици, славејќи триумф од 91-55.
Извонреден натпревар се одигра во Штип
(17.10.2014) Екипата на Карпош Соколи во трилер натпревар кој донесе две продолженија успеа да го совлада тимот на Гоце Делчев во Штип со 91-89, задржувајќи го максималниот учинок и по две одиграни кола на гостински терен. Останатите натпревари од второто прволигашко коло се играат викендов.
Одлична игра за висок триумф на МЗТ против Шолнок
(18.10.2014) МЗТ Скопје Аеродром оствари убедлива победа над Шолнок од 74-58 на дебито на новиот тренер Врбица Стефанов, во рамки на четвртото коло од АБА лигата. Добриот тимски настап во кој сите кошаркари имаа свој голем придонес, го донесе вториот триумф во меѓународното натпреварување за сино-белиот состав од Скопје.

МЛАДИНСКИ ЛИГИ НА МАКЕДОНИЈА - СЕЗОНА 2014/15

М-20

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Фени Индустри

Струмица

18.10.14

14:30

79-42

Вардар

МЗТ Скопје

18.10.14

18:00

 

95-71

Шкупи

Работнички

18.10.14

18:00

М-18, Група А

Црн Дрим

Јуниор Битола

18.10.14

14:00

Пелистер

Фени Индустри

19.10.14

12:00

 

М-18, Група Б

Гоце Делчев

Радовиш

18.10.14

12:00

100-60

Баскет Дино

Баскет Академија

19.10.14

14:00

 

М-18, Група В

Борец Баскет

Крива Паланка

18.10.14

13:00

95-53

Куманово

Ринија

18.10.14

16:00

 

М-18, Група Г

ФМП Академија 1

Илинден

18.10.14

13:00

Шкупи

Ангели

19.10.14

16:00

 

М-18, Група Д

ФМП Академија 2

Вардар

18.10.14

11:30

М-16, Група А

Баскет Кам

Баскет Академ. 1

19.10.14

15:00

М-16, Група Б

Јуниор Битола

Марфил Спорт

18.10.14

14:00

Декса

Петровски

18.10.14

15:00

 

Црн Дрим

Пелистер

19.10.14

14:30

М-16, Група В

Академик

Куманово

18.10.14

13:00

Фени Индустри

Пинк Пантери

18.10.14

13:00

 

67-74

М-16, Група Г

Ангели

Гостивар

18.10.14

14:00

Работнички

Квиско Баскет

19.10.14

18:00

 

88-82

Вардар

Феникс

19.10.14

16:00

92-77

М-16, Група Д

ФМП Академија

Шкупи

18.10.14

10:00

Јуниор

Лирија 77

19.10.14

10:30

 

70-45

Судуска комисија при МКФ
РЕЗУЛТАТИ ОД ТЕСТИРАЊАТА НА СЕМИНАРОТ ЗА
СУДИИ И ДЕЛЕГАТИ - СТРУМИЦА 2014FIBA TEACHING MATERIALS 2014

ПРЕОДЕН РОК 2014/15

                                                               
        ИНФОРМАЦИЈА                                                    ДОКУМЕНТИ

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder