МОЖНОСТ ЗА
РАБОТА ВО МКФ


Пријавување за учество на
Тренерска Академија на
ФИБА Европа


- Делег. Куп на РМ, 1/4 финале ДОКУМЕНТИ:

                                                                   
Општ правилник за Куп                                     Прирачник за организација
натпреварување на МКФ                                        на Финалниот турнир на
                                                                                 Купот на Македонија


Технички одредби за куп и турнирски
систем на натпреварување при МКФ

 

КУП НА МАКЕДОНИЈА 2015

Осминафинале - први натпревари

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Т-Баскет

Струмица

10.01.15

17:00

95-55

Вод. Лисици

Гоце Делчев

10.01.15

17:00

Stream

66-69

Осминафинале - втори натпревари

Струмица

Т-Баскет

14.01.15

16:00

59-40

Гоце Делчев

Вод. Лисици

14.01.15

19:00

77-78


КУП НА МАКЕДОНИЈА 2015

Четвртфинале - први натпревари

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Т-Баскет

Работнички

17.01.15

17:30

72-91

Кожув

Фени Индустри

17.01.15

19:00

84-78

Карпош Соколи

Куманово

17.01.15

19:00

Stream

81-74

Гоце Делчев

МЗТ Скопје А.

21.01.15

19:00

64-91

Четврфинале - втори натпревари

Работнички

Т-Баскет

24.01.15

13:00

123-63

Фени Индустри

Кожув

24.01.15

18:00

Stream

69-72

Куманово

Карпош Соколи

24.01.15

19:00

95-75

МЗТ Скопје А.

Гоце Делчев

28.01.15

18:00МЛАДИНСКИ КУП НА МАКЕДОНИЈА 2015

Четвртфинале - еден натпревар

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Фени Индустри

Шкупи

24.01.15

14:30

96-79

Работнички

Вардар

25.01.15

17:00

71-77

Кожув

Карпош Соколи

25.01.15

19:00

92-82


МЛАДИНСКИ КУП НА МАКЕДОНИЈА 2015

Полуфинале - еден натпревари

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

МЗТ Скопје А.

Фени Индустри

Вардар

Кожув

Поранешни победници во Куп на Македонија:
- Машка сениорска конкуренција
- Женска сениорска конкуреција
- Младинска конкуренција (мажи и жени)

 

Архива:
- Куп на Македонија 2014
- Куп на Македонија 2013
- Куп на Македонија 2012
- Куп на Македонија 2011

Десет екипи во јануари ќе играат преднатпревари за пласман на Фајнл Фор
(16.12.2014) Деветте прволигаши, заедно со единствениот пријавен второлигаш Т-Баскет, од 10 до 28 јануари 2015 година ќе ги одиграат квалификациските натпревари за место на Фајнл Фор турнирот од 23-то издание на Купот на Македонија.
Пет пријавени екипи ќе се борат за петтиот Куп трофеј
(09.01.2015) Денеска во просториите на МКФ се одржа извлекувањето на двојките од квалификациските натпревари во Женскиот Младински Куп. Натпреварите почнуваат на 31 јануари.
Седум екипи ќе се борат за трофејот во 7 издание на Младинскиот Куп
(05.01.2015) Денеска во просториите на МКФ беше одржано извлекувањето на двојките за четвртфиналните и полуфиналните натпревари од Младинскиот Куп на Македонија 2015. Првите натпревари почнуваат на 24 и 25 јануари.

 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder