Делегирање Турнир М-14

   Куп 2016/17 Билтен
  

  Термини за заостанати   натпревари МЛ

   Сениорски лиги Билтен бр.8
  

   Младински лиги Билтен бр.7
      

  

  

 


Македонската селекција за кошаркари до 14 години го освои првото место на Меѓународниот турнир во Скопје кој се игра во рамките на заедничкиот прокет на МКФ и ФИБА.


Ненадејно денес (понеделник) на 16.01.2017 година, на 59- годишна возраст почина Митко Костоски-Квиско долгогодишен кошаркарски тренер и спортски работник.

MЕЃУНАРОДЕН ТУРНИР  М-14  - 2017 САЛА ВАРДАР

1. КОЛО

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

МАКЕДОНИЈА

КОСОВО

13.01.2017

18:00

VIDEO/PIC

95:49

БУГАРИЈА

РОМАНИЈА

13.01.2017

20:00

VIDEO/PIC

70:49

2. КОЛО

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

РОМАНИЈА

МАКЕДОНИЈА

14.01.2017

18:00

VIDEO/PIC

63-87

КОСОВО

БУГАРИЈА

14.01.2017

20:00

VIDEO/PIC

44-76

3. КОЛО

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

КОСОВО

РОМАНИЈА

15.01.2017

14:00

VIDEO/PIC

49:64

МАКЕДОНИЈА

БУГАРИЈА

15.01.2017

12:00

VIDEO/PIC

67:66

Селекцијата на Македонија за кошаркари до 14 години ја оствари и втората победа на Меѓународниот турнир во Скопје.

Селекцијата на Македонија за кошаркари до 14 години со убедлив триумф над врсниците од Косово со 95-49 ги започна натпреварите на Меѓународниот турнир во Скопје кој се игра во салата на Вардар под Кале ,турнир кој е дел од заедничкиот проект на МКФ и Фиба , „Заедно до М16“.
Македонската селекција за кошаркари до 14 години вечерва од 18 часот против врсниците од Косово во топлата салана Вардар под Кале ги започнува натпреварите на Маѓународниот турнир во Скопје, кој МКФ го организира во рамките на заедничкиот проект со ФИБА „Заедно до М-16“.


Македонската кошаркарска федерација ги поканува сите љубители на спортот, посебно кошарката од петок до недела (13 до 15 јануари 2017год.) во што поголем број да ја посетат топлата сала на КК Вардар под Кале и во овие студени денови да и дадат поддршка на репрезентацијата на Македонија за кошаркари до 14 години која ќе биде домаќин на Меѓународен турнир на кој ќе учествуваат и соодветните селекции на Романија, Бугарија и Косово.
Македонската кошаркарска федерација од 13 до 15 јануари 2017 година ќе организира Меѓународен турнир како дел од проектот на ФИБА, „Заедно до М16“ за репрезентацијата М14 но кој ќе учествуваат соодветните селекции на Македонија, Романија, Бугарија и Косово. кој ќе се одржи во период 13-15.01.2017 во Скопје.

Согласно Правилникот за Куп натпреварувања, МКФ ги поканува заинтересираните правни и физички лица на јавно наддавање за организатор на Финалниот турнир на Кошаркарскиот куп на Македонија, што ќе се одржи на 18.01.2017 година во 12 часот во просториите на МКФ.
Поради екстремно ниските температури во нашата земја, како и потешкотиите кои можат да настанат при патувањето на гостинските екипи, Македонската кошаркарска федерација одлучи да им излезе во пресрет на барањата на клубовите за одложување на пред натпреварите во Купот на Македонија.
Премиерен пораз на лидерот Работнички во Првата лига.Во последниот натпревар во 2016 година искусниот состав на Работнички на гостувањето кај вицешампионот Куманово дури по дополнителни 5 минути го претрпе првиот пораз во обогодинешната сезона.

Викендов се одиграа и последните натпревари во Првата лига во женска конкуренција и Втората и Третата лига кај мажите. Во сите три лиги лидерите на табелата се без загубен меч.

Македонскиот прволигаш Фени Индустри ја оствари петтата победа во регионалната Балканска кошаркарска лига.


Вистинско супер дерби во салата Јасмин во Кавадарци, екипите на Работнички и Фени Инудстри вечерва покажаа зошто во претходните шест средби се без пшораз на водечките две позиции во Првата македонска кошаркарска лига.
Прва лига сезона 2016/2017

Претседателот на Македонската кошаркарска федерација Петар Наумоски сака да им упати јавна благодарност на сите членови на Собранието на МКФ кои и дадоа поддршка на кошарката при гласањето за доверба.
Канцеларијата на Македонската кошаркарска федерација ги информира сите клубои во Македонија, Согласно членовите 23, 24 и 25 од Регистрацискиот Правилник на МКФ, за терминот на Вториот предоден рок за кошаркари-ки во Сениорските и Младинските лиги од натпреварувачката сезона 2016/17.
Петар Наумоски за останува на чело на Македонската кошаркарска федерација (МКФ) и во наредниот период.За доверба на Наумоски гласаа 18 од вкупно 28 членови со право на глас на собранието, а 10 беа против.
Најдобрата репрезентација на Македонија претквалификациите за учество во квалификациите за Светскиот шампионат во Кина ги започнува на нашиот најголем празник на Илинден на 2 август 2017 година на гостински терен против соседот Косово.
Македонската кошаркарска репрезентација попладнево на ждрепката во Прага ги доби противниницте во престојните претквалификации за Светскиот шампионат во Кина во 2019 година.

Во медиумите од регионот се појави интересен текст во кој се споменува и името на претседателот на Македонската кошаркарска федерација Петар Науовски. Текстот е насловен како се врати „Идејата кошарка на кошаркарите“. Во продолжение текстот ви го пренесуваме во целост:

Пред главната ждрепка за составите на групите во претквалификациите за Светскиот шампионат во Кина во 2019 година во Прага беа извлечени и составите на групите за Младинските Европски првенства во машка и женска конкуренција.
Македонскиот репрезентативец Александар Костоски кариерата ја продолжува во романскиот шампионат во екипата на Питешти.

ФИБА Европа брзо ги препозна професионалноста, квалитетот, несебичноста и посветеноста кон кошарката на генералниот секретар на Македонската кошаркарска федерација Моника Гаврилоска.
Македонската кошаркарска федерација ги информира сите активни клубови дека има потреба од информирации од клубовите поради тоа што е должна до Агенцијата за млади и спорт да достави листа на активни клубови, со следните податоци:
Македонската кошаркарска федерација од 17 до 26 август во 2017 година ќе биде домаќин на Европското првенство за кошаркарки до 16 години.
Во Белград од 27 до 31 јануари во 2017 година ќе се одржи 17 Меѓународен минибаскет фестивал „Рајко Жижиќ“.
Македонската селекција за кошаркари до 14 години го совлада соодветниот тим и на третиот великан во Турската кошарка, Анадолу Ефес, по успесите против Фенербахче и Галатасарај.

Селекцијата на Македонија за кошаркари до 14 години која од 1 до 5 декември учествува на зимски камп во Истанбул во рамките на проектот 2Заедно до У-16“како дел од соработката меѓу Македонската кошаркарска федерација и Турската кошаркарска федерација беше специјален гостин на гигантот Галатасарај.

Македонската кошаркарска федерација сака да ја информира јавноста дека во понеделник 14.11.2016 година во доцните попладневни часови доби информација од Здружението на клубови од Првата лига дека мнозинството на клубови се согласи со последниот предлог на раководството на федерација и прифаќаат Првата лига во машка конкуренција во сезоната 2016/2017 да стартува на 19.11. 2016 година.
Попладнево во салата на Фенербахче во Истанбул беше извршена ждрепката за составите на групите за Евробаскетот во 2017 година кој ќе се игра во периодот од 31 август до 17 септември следната година.
Поради зголемениот број на телефонски јавувања од страна на загрижени родители во канцеларијата на Македонската кошаркарска федерација, родителите бараат информации за котизациите за учество во Младинските лиги на Македонија.
Продолжува заложбата на раководството на Македонската кошаркарска федерација и Управниот одбор за континуиран настап на нашите млади селекции на Европските првенства, се со цел за што подобар напредок и усовршување на нашите млади кошаркари и кошаркарки во натпреварите против квалитетните противници. 
Канцеларијата на Македонската кошаркарска федерација ги известува кошаркарските клубови во Македонија дека согласно Регистрацискиот правилник на МКФ и Правилникот за издавање на тренерски лиценци, секој клуб учесник во кошаркарските лиги на Македонија, е обврзан да пријави и регистрира тренери за секоја возрасна категорија во која се натпреварува во тековната сезона.

ИЗМЕНИ НА КОШАРКАРСКИТЕ ПРАВИЛА 2016

СЕНИОРСКИ ЛИГИ БИЛТЕН БР. 1 СЕЗОНА 2016-2017

  

 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder