Сениорски лиги Билтен бр.2 
   
  

  

 

ИЗМЕНИ НА КОШАРКАРСКИТЕ ПРАВИЛА 2016


Македонската кошаркарска федарација ги информира сите клубови свои членки дека во интерес на застапеноста и развојот на кошарката во Македонија, делумно ја сторнира одлуката донесена на Управаниот одбор на МКФ од 07.10.2016 година, која се однесува на висината на таксите за регистрација на кошаркари и кошаркарки во сите рангови на натпреварување, вклучувајќи ги и младите кошаркари.


Уште еден неуспех за кошаркарите на Кожув во регионалната БИБЛ лига. Вечерва избраниците на Стефанов на гостински терен загубија од црногорскиот претставник Теодо со 85:79 (30:16; 16:22; 21:21 и 18:20).
На 25.10.2016 година во вторник во просториите на СЦ. Јане Сандански со почеток од 13:00 часот ќе се одржи 7-мата седница на Здружението на клубови од ПРВА ЛИГА МАЖИ.

Канцеларијата на МКФ ги известува сите клубови кои имаат екипи во младинските првенства дека поради подоцнежното започнување на натпреварите во Младинските лиги, се одобрува дополнителен преоден рок до 31.10.2016, за регистрација на кошаркари и кошаркарки кои не се на ниту една пријавна листа.
Продолжува заложбата на раководството на Македонската кошаркарска федерација и Управниот одбор за континуиран настап на нашите млади селекции на Европските првенства, се со цел за што подобар напредок и усовршување на нашите млади кошаркари и кошаркарки во натпреварите против квалитетните противници. 
Македонската кошаркарска федерација распишува дополнителен конкурс за ангажирање на стручни лица, тренери за работа во спортските паралелки (кошарка) во Спортската академија во Скопје, Кавадарци и Охрид.Агенцијата за млади и спорт (АМС) денес(18.10.2016) во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ додели 500 стипендии на млади спортисти до 20 години од цела Македонија.
Денеска во просториите на Македонската кошаркарска федерација беше извршена ждрепката за извлекување на натпреварувачките броеви на екипите во Првата лига во сезоната 2016/2017.
Македонската кошаркарска федерација сака да ја информира јавноста за моменталната состојба во Мак баскетот, по одлукатa за новиот ценовник за издавање на лиценци за сите учесници(кошаркари, кошаркарки, тренери, судии, делегати....).
Канцеларијата на Македонската кошаркарска федерација ги известува кошаркарските клубови во Македонија дека согласно Правилникот за лиценцирање на медицински стручни лица, секој клуб учесник во кошаркарските лиги на Македонија, е обврзан да пријави и регистрира медицинско лице, за секоја возрасна категорија во која се натпреварува во тековната сезона.
Канцеларијата на Македонската кошаркарска федерација ги известува кошаркарските клубови во Македонија дека согласно Регистрацискиот правилник на МКФ и Правилникот за издавање на тренерски лиценци, секој клуб учесник во кошаркарските лиги на Македонија, е обврзан да пријави и регистрира тренери за секоја возрасна категорија во која се натпреварува во тековната сезона.
Генералниот секретар на Македонската кошаркарска федерација Моника Гаврилоска е дел од учесниците на семинарот во МВР за „методи и техники за отктивање на кривични дела во областа на корупцијата во спорот“.

СЕНИОРСКИ ЛИГИ БИЛТЕН БР. 1 СЕЗОНА 2016-2017


Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја одбранија титулата во Супер купот, во големото финале носителот на двете титули славеше минимална, но заслужена победа во драматичниот финиш над тимот на Карпош Соколи од 87-84 (23-16, 25-14, 25-23, 15-29).

СУПЕР КУП 2016

1/2 ФИНАЛЕ

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

МЗТ Скопје А.

Фени Индустри

22.09.16

18:00

МРТ

83-50

Карпош Соколи

Куманово

22.09.16

20:30

МРТ

82-72

СУПЕР КУП 2016

ФИНАЛЕ

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

МЗТ Скопје А.

Карпош Соколи

23.09.16

20:30

МРТ

87-84

Викендов (24/25.09.2016) во Охрид се одржа семинар за судии и делегати во организација на Судиската комисија на МКФ.


Македонската кошаркарска федерација изразува јавна благодарност до сите кошаркари кој го прифатија повикот и настапија за националниот тим на Македонија во квалификациите за учество на Евробаскетот во 2017 година.
Македонската кошаркарска федерација со Здравствената комисија, организира семинар за медицинските лица (доктори и физиотерепевти) вклучени во кошаркарските клубови во република Македонија.
Македонскиот олимписки комитет (МОК) во соработка со Националните спортски федерации (НСФ), високо образовните институции и другите спортски институции и организации во Република Македонија, ја започнува процедурата за обука на третата генерација на кандидати за учество на Олимписката обука за напреден спортски менаџмент на Олимписките спортски организации во Република Македонија.
Кошаркарската федерација на Словенија испраќа покана до сите заинтересирани женски екипи кои имаат младински тимови во генерациите У11, У13 и У15 за учество на меѓународен турнир од 29 до 31 октомври годинава во Љубљана.

ТОП-5 КУМУЛАТИВНА СТАТИСТИКА ПРВА ЛИГА 2015/2016

  

 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder