Сениорската репрезентација во очекување на силен турнир во Скопје
(21.07.2014) Сениорската машка кошаркарска репрезентација, по еднонеделниот престој во Охрид кој го круниса со три победи во трите натпревари во салата „Билјанини Извори“, од синоќа повторно тренира во Скопје, каде на крајот на оваа седмица ќе одигра уште еден силен меѓународен турнир.

МРТ

Селекторот Мирза Куртовиќ ги одреди 12-те кошаркари кои ќе ја претставуваат Македонија на Европското Првенство
(21.07.2014) Репрезентацијата на Македонија до 18 години деновиве ги работи последните тренинзи во Скопје, пред заминувањето за Софија во среда. Избраниците на Мирза Куртовиќ се подготвуваат за првиот натпревар од Европското Јуниорско Првенство (Б Дивизија) против Словенија во четврток.

Изјава на селекторот по турнирот во Охрид
(18.07.2014) Сениорската кошаркарска репрезентација на Македонија победи на сите три натпревари на првиот подготвителен турнир за Квалификациите за Евробаскетот, кој се одржа во Охрид. Пред продолжението на подготвителниот период, селекторот Џикиќ накратко ја анализира ситуацијата.
Нов одличен натпревар и нова сигурна победа за нашите репрезентативци
(18.07.2014) Избраниците на Александар Џикиќ со максимален учинок од три победи во исто толку натпревари го завршија првиот подготвителен турнир за Евро-квалификациите, кој се одржа во Охрид. По убедливите победи над Австрија и Романија, македонските репрезентативци денеска со сигурна игра во текот на сите 40 минути убедливо ја совладаа и Грузија со резултат 85-55.
Две победи по првите два дена на турнирот во Охрид
(17.07.2014) Со нова одлична тимска партија и контрола врз случувањата на теренот и резултатот во текот на сите 40 минути од натпреварот, Македонија заслужено ја совлада Романија со високи 75-56. Избраниците на Александар Џикиќ утре го играат последниот меч од турнирот во Охрид, а противник ќе биде Грузија.
Сениорите славеа со 98-71 на првиот меч на турнирот во Охрид
(16.07.2014) Сениорската репрезентација на Македонија со победа од 27 поени разлика над Австрија го отвори првиот турнир од подготовките за Евро-квалификациите. Избраниците на Александар Џикиќ со одлична тимска игра во текот на сите 40 минути, заслужено славеа со 98-71.