Делегирање ПЛМ 16 коло

Делегирање ПЛЖ 11 коло

Термини МЛ 18 коло

Сениорски лиги Билтен бр. 18

Младински лиги Билтен бр. 16
 


Убедлива победа на МЗТ Скопје против Струмица од 94-56 во последниот натпревар од 16 коло во Првата македонска лига.
Соопштение за медиумите

Сите заинтересирани медиумски куќи кои сакаат да го следат завршниот турнир од Купот на Македонија 2016 кој од 19 до 21 Февруари 2016 година ќе се одржи во Гевгелија треба да испратат име и презиме на новинар и фоторепортер/камерман што ќе го следи финалниот турнир од Купот на Македонија.

ПРВА ЛИГА МАЖИ - СЕЗОНА 2015/16

16 коло

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

МЗТ Скопје А.

Струмица

10.02.16

18.00

Stream

94-56

Бест

Работнички

07.02.16

18:00

62-78

Кожув

Карпош Соколи

06.02.16

19:00

Stream

60-71

Куманово

Фени И

05.02.16

19:00

Stream

82-74

Во Скопје, недела на 21 02 2016 година во салата на Вардар под Кале селектираните кошаркари родени 2000 и 2001 година од регионите Скопје 1 и Скопје 2 во 09 часот и во 10-30 часот ќе ги одработата воведните контролни тренинзи на регионалните селекции.
Во среда и четврток (10 и 11.02.2016 ) салата Шабан Трстена во населбата Чаир ќе биде домаќин на Меѓународен кошаркарски турнир -Чаир - Шкупи 2016 во женска конкуренција на кој покрај коорганизаторот женската екипа на Шкупи ќе учествуваат и екипите на Клубски - Патриот од Делчево, Баскет Дуррес од Албанија и тимот на Приштина од Косово.
Во недела на 21.02 2016 година во просториите на СЦ. Борис Трајковски со почеток во 11 часот ќе се одржи Изборно собрание на Здружението на кошаркарски тренери на Македонија.

Уште еден минимален пораз на македонскиот кошаркаски шампион МЗТ Скопје против фаворит за висок пласман во АБА лигата. Нашиот шампион вечерва во Јане Сандански е поразен од лидерот во АБА конкуренцијата Будуќност со 72-68 (25-15 ,8-22, 20-17, 15-18).

Убедлива победа на Работнички против подмладениот Бест од 78-62 во третиот натпревар од 16 коло во Првата македонска кошаркарска лига.
Кошаркарите на Карпош Соколи ја забележаа и третата победа над Кожув во Првата македонска лига. Вечерва како гостин во Гевгелија, Карпош Соколи во рамките на 16 коло од Првата лига славеше победа над Кожув од 71-60(14-23, 17-21, 15-17, 14-10).
На отварањето на 16 коло во Првата македонска кошарарска лига Куманово пред домашната публика дури во финишот успеа да го „скрши“ отпорот на Фени Индустри и да стигне до триумф од 82-74 (20-20, 20-22, 17-16, 25-16).Вечерва со дербито Куманово - Фени Индустри стартува редовното 16 коло во Првата македонска кошаркарска лига. Викендов пак интересно ќе биде сигурно и на натпреварите во Гевгелија, во сабота во битка за што подобар пласман на табелата Кожув со новиот предводник Марјан Илиевски е домаќин на одличниот Карпош Соколи, а во недела последнопласираниот Бест ќе го нагости искусниот Работнички.

Најдобрата кошаркарска репрезетација на Македонија попладнево на ждрепката во седиштето на ФИБА Европа во Минхен ги доби противниците во квалификациите за пласман на Евробаскетот во 2017 година.

Меѓународната кошаркарска федерација (ФИБА) го одреди редоследот на на натпреварите во седумте квалификациски групи за пласман на Еврошампионатот во 2017 година.Годинава пет младински кошаркарски селекции на Македонија две во женска и три во машка конкуренција ќе учествуваат на Европските првенства дивизија Б.

Генералниот секретар на Македонската кошаркарска федерација Моника Гаврилоска во интервју за порталот „охридскај“ го даде своето видување за моменталната состојба во нашата женската кошарка, и за визијата на МКФ како да се подигне нејзиниот квалитет.
Спортскиот центар во Ново Лисиче викеднов беше домаќин на најдобрите млади кошаркари од Македонија. Во рамките на програмата за равој на млади кошаркарки и индивидуално-техничко и тактичко усовршување, Македонската кошаркарска федерација ги организираше првите контролни тренинзи на најдобрите во генерациите У-14, У-16 и У-18.

Минатогодишниот финалист Кожув ја доби организацијата на завршниот турнир од кошаркарскиот Куп на Македонија.

Информација за преоден рок
Сезона 2015/16

ЛИСТА НА КАНДИДАТИ СО ПРАВО ЗА УПИС ВО ПРВА ГОДИНА ВО КОШАРКАРСКА ПАРАЛЕЛКА НА НАЦИОНАЛНА СПОРТСКА АКАДЕМИЈА
- УЧЕБНА 2015/16 -


 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder