|  Куп 2012

Одиграни првите четвртфинални средби од женскиот Куп

Фаворитите без проблеми

Клубски веќе го обезбеди своето место меѓу четирите најдобри по двете победи во ист ден против Трокал, а пред реваншите, блиску до пласман понатаму се и Вигор, Кроација Осигурување и Бадел

Екипите на Клубски и Трокал ги одиграа двата натпревари од четвртфиналето во Купот на Македонија во еден ден, а фаворитот од Делчево немаше проблем да слави во двете средби, по што со вкупен резултат од 136-57, очекувано обезбеди пласман во полуфиналето.

Вигор Скопје креираше предност од 67 поени по првата средба на гостувањето кај Студент и го направи реваншот на свој терен чиста формалност, со што ја продолжува одбраната на Куп трофејот освоен лани. Вардар Младинец и Кроација Осигурување одиграа интересен натпревар, по кој Кроација Осигурување обезбеди солидна предност од 17 поени пред реваншот (62-45), а добра предност оствари и Бадел, по победата на гости во Струга со 78-53.

Трите реванш натпревари, по кои официјално ќе бидат познати четирите полуфиналисти, закажани се за наредниот викенд. Полуфиналните двојки ќе бидат одредени со извлекување.

Куп на Македонија 2012

Четвртфинале жени – први натпревари

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Студент

Вигор Скопје

28.01.12

12:00

24-91

Трокал

Клубски

29.01.12

12:00

34-66

Вардар Младинец

Кроација Осигурување

29.01.12

12:00

45-62

Струга 2009

Бадел

29.01.12

13:30

53-78

Куп на Македонија 2012

Четвртфинале жени – втори натпревари

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Вигор Скопје

Студент

Клубски

Трокал

29.01.12

15:00

70-23

Кроација Осигурување

Вардар Младинец

Бадел

Струга 2009
  

 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder