РАБОТА ВО МКФ

- Делег. Финале М
- Делег. Финале Ж

Скопјани сигурни на домашен терен
(29.05.2015) Двоцифрената предност која домаќините предводени од Самарџиски и Синовец ја создадоа уште во првата четвртина, знаеја да ја одржат до крајот на средбата за триумф од 94-79. Со 1-0 за МЗТ во финалната серија, вториот меч во Куманово се игра веќе во недела.

МРТ

ПРВА ЛИГА ЖЕНИ - ПЛЕЈОФ (СЕЗОНА 20154/15)

Баделки на чекор до одбрана на титулата во Првенството
(28.05.2015) Актуелниот македонски шампион во женска конкуренција, тимот на Бадел, синоќа на натпреварот во Скопје со водство во текот на сите 40 минути заслужено ја совлада МНА Кожувчанка со 65-51 и поведе во финалната серија која се игра до две победи. Со евентуален нов триумф на втората средба што треба да се игра во недела во Кавадарци, баделки би ја завршиле одличната сезона без пораз и со нова двојна круна.

ЛИСТА НА КАНДИДАТИ СО ПРАВО ЗА УПИС ВО ПРВА ГОДИНА ВО КОШАРКАРСКА ПАРАЛЕЛКА НА НАЦИОНАЛНА СПОРТСКА АКАДЕМИЈА
- УЧЕБНА 2015/16 -

Актуелниот шампион ја продолжува борбата за одбрана на титулата
(24.05.2015) Со водство речиси во текот на целиот натпревар во „Јасмин“ во Кавадарци, МЗТ Скопје го совлада Фени Индустри со 75-64 за втора победа во полуфиналната серија и пласман во финалето. Избраниците на Алеш Пипан ќе се сретнат со Куманово во походот кон четврта титула по ред.
Нова одлична партија на кумановци за заслужено големо славје
(24.05.2015) Кошаркарите на Куманово пред полните трибини во својата сала, одиграа одлично прво полувреме во кое стигнаа до 20 поени предност, доволни за втора победа над Работнички во полуфиналето и пласман во финалето од Првенството. Ова ќе биде второ првенствено финале за кумановци во историјата и прво по 13 години.

Здружение на кошаркарски тренери на Македонија
ТРЕНЕРСКИ СЕМИНАР (30-31.05.2015)

ЈУНИОРСКО ДРЖАВНО ПРВЕНСТВО ВО 3Х3
(ЗА ИГРАЧИ ДО 18 ГОДИНИ)

Почнаа квалификациските турнири од 3х3 Државното Првенство 3х3 (У18)
(18.05.2015) Во саботата на кошаркарските терени на хотелот „Александар Палас“ во Скопје, се одржа првиот од трите квалификациски турнири од Државното Првенство во 3х3 до 18 години. По шест-часовна интересна и возбудлива кошарка, екипата на Феникс го освои првото место и заедно со екипите на Хиени, Академци и Некст ќе игра на Фајнл 8 турнирот што на почетокот на јуни ќе се игра повторно во Скопје.