- Делег. ПЛМ 2.коло
- Сениорски лиги, Билтен 1 

 
Гевгеличани денеска го играат вториот натпревар во БИБЛ
(21.10.2014) По убедливиот триумф во првото коло против Морнар на домашен терен, екипата на Кожув денеска го игра првиот натпревар на гостински терен во новата сезона на БИБЛ. Без Никола Кораќ на плејмејкерската позиција, гевгеличани гледаат на нов триумф за задржување на врвот на табелата во групата.

Утре македонскиот шампион во женска конкуренција ја стартува меѓународната сезона во Јадранската лига
(20.10.2014) Денеска на прес-конференција која се одржа во хотелот „Стоун Бриџ“, екипата на Бадел ги презентираше организациските детали во врска со дебитантскиот настап во Јадранската лига, заедно со плановите и очекувањата за претстојната сезона. Бадел во јадранското друштво годинава, покрај со сениорскиот тим, ќе настапува и со младинските селекции до 17 и до 15 години.

ЈАДРАНСКА ЛИГА ЖЕНИ - 1.КОЛО

СРЦ „Кале“ (мала сала)

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Бадел 1862

Трешњевка

21.10.14

18:00

Stream

Се известуваат сите кошаркарски тренери дека во рамки на Кампањата за борба против допингот во спортот „НЕ за допингот“, во сабота (25 октомври 2014) со почеток во 13.00 часот во просториите на Агенцијата за млади и спорт, ќе се одржи бесплатен семинар за антидопинг.

Здружение на кошаркарски тренери на Македонија
ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ТРЕНЕРИТЕ

Се комплетираше 2.коло од Првата Лига
(19.10.2014) Екипата на Фени Индустри ја оправда фаворитскта улога против Струмица и заслужено славеше на натпреварот во Кавадарци со 86-60. Со овој триумф, кавадарчани им се приклучија на Куманово и Карпош Соколи на делба на врвот на табелата по комплетирани две натпреварувачки кола во Првата Лига.
 

ПРВА ЛИГА МАЖИ - СЕЗОНА 2014/15

2 коло

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Гоце Делчев

Карпош Соколи

17.10.14

20:00

МРТ

89-91

Куманово

Кожув

18.10.14

19:00

Stream

85-75

Фени Индустри

Струмица

19.10.14

18:00

86-60

-

МЗТ Скопје А.

-

Водњански Лисици

Работнички

18.10.14

17:00

55-91

МЛАДИНСКИ ЛИГИ НА МАКЕДОНИЈА - СЕЗОНА 2014/15

М-20

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Фени Индустри

Струмица

18.10.14

14:30

79-42

Вардар

МЗТ Скопје

18.10.14

18:00

 

95-71

Шкупи

Работнички

18.10.14

18:00

74-61

М-18, Група А

Црн Дрим

Јуниор Битола

18.10.14

14:00

80-62

Пелистер

Фени Индустри

19.10.14

12:00

 

82-73

М-18, Група Б

Гоце Делчев

Радовиш

18.10.14

12:00

100-60

Баскет Дино

Баскет Академија

19.10.14

14:00

 

78-70

М-18, Група В

Борец Баскет

Крива Паланка

18.10.14

13:00

95-53

Куманово

Ринија

18.10.14

16:00

 

111-50

М-18, Група Г

ФМП Академија 1

Илинден

18.10.14

13:00

107-57

Шкупи

Ангели

19.10.14

16:00

 

81-71

М-18, Група Д

ФМП Академија 2

Вардар

18.10.14

11:30

47-79

М-16, Група А

Баскет Кам

Баскет Академ. 1

19.10.14

15:00

46-50

М-16, Група Б

Јуниор Битола

Марфил Спорт

18.10.14

14:00

81-41

Декса

Петровски

18.10.14

15:00

 

Црн Дрим

Пелистер

19.10.14

14:30

74-56

М-16, Група В

Академик

Куманово

18.10.14

13:00

74-80

Фени Индустри

Пинк Пантери

18.10.14

13:00

 

67-74

М-16, Група Г

Ангели

Гостивар

18.10.14

14:00

77-45

Работнички

Квиско Баскет

19.10.14

18:00

 

88-82

Вардар

Феникс

19.10.14

16:00

92-77

М-16, Група Д

ФМП Академија

Шкупи

18.10.14

10:00

60-85

Јуниор

Лирија 77

19.10.14

10:30

 

70-45

Судуска комисија при МКФ
РЕЗУЛТАТИ ОД ТЕСТИРАЊАТА НА СЕМИНАРОТ ЗА
СУДИИ И ДЕЛЕГАТИ - СТРУМИЦА 2014FIBA TEACHING MATERIALS 2014

ПРЕОДЕН РОК 2014/15

                                                               
        ИНФОРМАЦИЈА                                                    ДОКУМЕНТИ

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder