Семинар за тренери
 

Нашата најдобра кошаркарска репрезентација ја продолжи низата порази против Шпанија во пријателски натпревари.
Македонската кошаркарска репрезентација продолжува со одигрување на пријателски средби во рамките на подготовките за Евробаскетот 2015. Вечерва во Мадрид нашиот национален тим убедливо е поразен од силната и искусна Шпанија со 94-63.

Нашата најдобра кошаркарска репрезентација го претрпе и вториот порaз во рамките на подготовките за Евробаскетот 2015.Европското првенство во женска конкуренција У16 дивизија Б , во организација на Македонската кошаркарска федерација, кое од 13 до 23 август се одржа во Охрид и Струга, по бројот на учесници беше најмасовниот настап во репрезентативниот спорт во Македонија во 2015 година.
Селекцијата на Литванија за кошаркари до 16 години е освојувач на златиот медал на Европското првенство дивизија Б во Охрди и Струга и следната сезона ќе се пресели во елитната А еврoпска дивизија.

Македонската селекција за кошаркарки до 16 години во конкуренција на 20 репрезентации го освои 17-тот место на Европското првенство дивизија Б, кое изминатите десет дена се одржуваше воОхрид и Струга.
Македонската селекција во баскет за кошаркари до 18 години забележа пораз и победа на отварањето на на Европскиот шампионат во Минск, Белорусија.
Втор триумф на македонската кадетска кошаркарска репрезентација на Европското првенство дивизија Б во Охрид и Струга.
Компанијата Суташ ќе ја спонзорира Репрезентацијата на Македонија во баскет 3x3 која од 21 до 23 август ќе учествува на Европското првенство во Белорусија.Македонската сениорска кошаркарската репрезентација го доживеа првиот пораз во подготовките за Евробаскет 2015.

Женската селекција на Македонија за кошаркарки до 16 години по серија од четири порази во групата Д ја забележа првата победа на Европското првенство дивизија Б во Охрид и Струга.Македонската сениорска кошаркарска репрезетација влегува во последната фаза од подготовките за настап на Евробаскетот во 2015. 

МАКЕДОНИЈА СЕНИОРИ ПРИЈАТЕЛСКИ
 

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Mакедонија

Литванија

18.08.15

Stream

62-68

Mакедонија

Турција

19.08.15

68-85

Mакедонија

Шпанија

22.08.15

63-94

Mакедонија

Шпанија

25.08.15

54-88

Mакедонија

Латвија

28.08.15

Mакедонија

Латвија

29.08.15


Уште еден дебакл на нашите кошаркарки до 16 години на ЕП во Охрид и Струга дивизија Б.

Трет пораз на македонските кошаркарки до 16 години на ЕП дивизија Б во Охрди и Струга.

Македонската селекција за кошаркари до 16 години го освои 22 -то место на Европското првенство дивизија Б во Бугарија.

Нашата најдобра кошаркарска репрезентација ја забележа и четвртата победа во подготвителниот циклус за Евробаскетот.

ЕП- ОХРИД - СТРУГА У16

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Македонија

Белорусија

13.08.15

18:45

 56:62

Македонија

Финска

14.08.15

18:45

35:72

Македонија

Израел

15.08.15

18:45

69:36

Македонија

Литванија

17.08.15

18:45

28:86

Македонската селекција за кошаркари до 14 години забележа нови порази на Меѓународниот турнир во Словенија.

Трет триумф за македонската кадетска кошаркарска селекција на Европското првенство дивизија Б во Бугарија.

Кадетската женска кошаркарска репрезентација на Македонија забележа убедлив пораз во вториот натпревар на ЕП дивизија Б во Охрид и Струга.
Македонската селекција за кошаркари до 14 години во 2 коло на меѓународниот турнир во Словен Градец е поразена од врсниците од Хрватска со убедливи 81-50, 22-11, 13-9, 19-15, 27 - 15.
Од 13 до 23 август македонските туристички бисери Охрид и Струга ќе бидат домаќини на 20 женски селекции за кошаркарки до 16 години од Европа ,учесници на Европското Првенство дивизија Б.

Македонската репрезентација за кошаркари до 14 години убедливо е поразена на стартот на интернационалниот турнир во Словен Градец, Словенија.

Македонската сениорска кошаркарска репрезентација ја забележа и третата победа во рамките на подготовките за настап на Евробаскетот 2015.

Промоцијата на Трофејот “Николаи Самашко” и маскотата Frenkie, која во рамките на Турнејата на ФИБА Трофејот, во Македонија се организираше на 7-ми и 8-ми Август во Скопје, Струга и Охрид, во целост ги реализира соодветните маркетиншки ефекти за промоција на претстојниот ЕУРО Баскет 2015 и учеството на националната кошаркарска репрезентација, но и промоцијата на културно-историските знаменитости на Земјата.
Еуробаскет трофејот и маскотата Френки беа гости на Македонската кошаркарска федерација.
Уште еден убедлив триумф на македонската сениорска кошаркарска репрезентација на турнирот во Охрид
Македонската кошаркарска репрезетација ја забележа првата победа во рамките на подготовките за настап на Европското Првенство.
Македонија е дел од турнејата на ФИБА-трофејот и Маскотата на Еуро баскет - FRENKIE.
Во следните три дена салата на СРЦ Билјанини извори во Охрид ќе биде центарот на македонскиот спорт.


Хендрикс поради семејни причини се приклучува на подготовките на 5 август.

Перо Блажевски вклучен во стручниот штаб на сениорската репрезентација.

Спортскиот директор на Македонската кошаркарска федерација Заре Марковски на прес конференција по многуте коментари во јавноста, во кои имаше и навреди за раководството на МКФ, ја образложи одлуката на Федерацијата за смена на сега веќе поранешниот селектор Александар Џикиќ.
Сениорската кошаркарска репрезентација на Македнија денеска ја за почна акцијата успешен настап на ЕП во 2015.
(Состанок МКФ - Здружение на прволигаши)

Марјан Србиновски ја доби довербата да биде Селектор на сениорската репрезентација на Македонија, по разговорот со Заре Марковски Спортскиот директор на Македонската кошаркарска федерација.

Македонската репрезентација за кошаркари до 18 години попладнево во Оберварт, Австрија против врсниците од Данска ги започнува натпреварите на Европското Првенство Дивизија Б.

(Информација за членовите на ЗКТМ)
(22. 07. 2015)Македонската репрезетација за кошаркари до 14 години под раководство на селекторот Никола Данев на 27 јули во СРЦ Кале, сала Вардар ќе ги започне подтготовките за настап на меѓународниот турнир во Словен Градец, Словенија.

Машката селекција на Македонија во баскет за играчи под 18 години или во „3 на 3“, е победник на  квалификацискиот турнир кој ФИБА-Европа овој викенд го организира во Амстердам.
Нашите млади „баскетџии“ во големото финале на квалификациониот турнир во Холандија ја совладаа фаворизираната Литванија со 16-12 и како најдобра селекција на турнирот обезбедија учество на завршницата од ЕП во Белорусија Минск во август.
Репрезентацијата на Македонија за кошаркари до 20 години го освои седмото место на Европското првенство дивизија Б во Сехешфехервар Унгарија.
Јуниорската кошаркарска репрезентација им се реванширашена врсниците од Бугарија за синоќешниот мининален пораз во Самоков во првиот контролен дуел.

(Соработка МКФ-Џакомо Браида)

Македонската кошаркарска репрезентација до 20 години на отворањето на четвртфиналната фаза го претрпе првиот пораз на Европското првенство во Унгарија.

(16.07.2015)Македонската кошаркарска репрезентација до 16 години во склоп на подготовките пред настапот на Европскиот шампионат во Бугарија започнува со одигрување на пријателски средби.
(Средба МКФ -БИБЛ)На денешниот состанок со раководството на БИБЛ лигата, Љубомира и Шај Штрикс, Македонската кошаркарска федерација ја искажа примарната цел за настап на нашите екипи во ФИБА натпреварувањата ставајќи ги како алтернатива настапите во БИБЛ лигата.
Македонската кошаркарска федерација по применото известување со жалење констатира дека Кошаркарскиот клуб Универзитет Гоце Делчев Штип не е во можност поради финаниската состојба да продолжи со настапите во Првата Македонска лига.
(Доиспразнета касата на МКФ)Сметката на Македонската кошаркарска федерација е доиспразнета.
(Учество во натпреварувања на ФИБА)Македонската кошаркарска федерација по кoнтактите со ФИБА има задоволство, врз основа на минатогодишниот пласман , да ги извести клубовите:

Информација за преоден рок
Сезона 2015/16

ПРИЈАТЕЛСКИ НАТПРЕВАРИ - У20

Сала на КК Вардар (СРЦ Кале, мала сала) - Скопје

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Македонија У20

Бугарија У20

19.06.2015

20:00

 

75-60

Македонија У20

Бугарија У20

20.06.2015

11:00

 

73-77

 
 

ЛИСТА НА КАНДИДАТИ СО ПРАВО ЗА УПИС ВО ПРВА ГОДИНА ВО КОШАРКАРСКА ПАРАЛЕЛКА НА НАЦИОНАЛНА СПОРТСКА АКАДЕМИЈА
- УЧЕБНА 2015/16 -

ЛИСТИ НА ОДОБРЕНИ ИГРАЧИ

   
  

 
 

 
 
 

 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder