ЕП - У18 австрија


 

  

Македонија е дел од турнејата на ФИБА-трофејот и Маскотата на Еуро баскет - FRENKIE.

Македонскта кошаркарска репрезентација до 16 години синоќа во Букурешт во пријателски натпревар е поразена од редовниот учесник во елитната А дивизија на Еврошампионатите, Израел со 72-47.
Во својот шести натпревар на Европското првенство во Австрија , дивизија Б македонската јуниорска кошаркарска репрезентација го забележа првиот триумф.

Македонската селекција за кошаркари до 18 години по очајните игри и резулати во првата фаза од Европското прветсво дивизија Б во Австрија, пет порази на исто толку средби, денес ги започнува натпреварите во втората рунда на шампионатот во разигрувањето за пласман од 17 до 24 место.
Сениорската кошаркарска репрезентација на Македнија денеска ја за почна акцијата успешен настап на ЕП во 2015.

Во просториите на Македонската кошаркарска федерација на прес конференција преставниците од организациониот одбор на Европското првенство во Охрид и Струга за кошаркарки до 16 години, Абдураим Бајрактар и Моника Гаврилоска информираа за текот на работите околу организацијата на шампионатот, а селекторот на нашите кадетки Владимир Ѓоровиќ изрази задоволство од досегашниот ангажман на кошаркарките.

Македонската репрезетација за кошаркари до 16 години е поразена од врсниците од Бугарија на вториот пријателски натпревар во Самоков со 67-45.
Во последното 5 коло од групата Д на ЕП во Австрија, дивизија Б , македонската јуниорска репрезентација го загуби и петтиот натпревар и во продолжението на шампионатот ќе разигрува за пласман од 17 до 24 место.

Уште еден пораз во низа на македонската кошаркарска репрезентација до 18 години, на ЕП во Австрија. 

Спортскиот директор на Македонската кошаркарска федерација Заре Марковски на прес конференција по многуте коментари во јавноста, во кои имаше и навреди за раководството на МКФ, ја образложи одлуката на Федерацијата за смена на сега веќе поранешниот селектор Александар Џикиќ.
Продолжува низата порази на македонската репрезентација за кошаркари до 18 години на ЕП во Австрија дивизија Б.


Македонската кошаркарска репрезентација до 16 години денеска во Самоков во пријателски натпревар славеше победа над врсниците од Бугарија со резултат 63-57.

Македонската селекција за кошаркари до 16 години која се подготвуа за настап на Европското првенство дивизија Б во Бугарија денеска во следните неколку дена ќе одигра по два пријателски натпревари против кадетските репрезентации на Бугарија и Романија. 

(Состанок МКФ - Здружение на прволигаши)

Селекцијата на Македонија за кошаркари до 18 години го забележа и вториот убедлив пораз на ЕП во Австрија дивизија Б.

Марјан Србиновски ја доби довербата да биде Селектор на сениорската репрезентација на Македонија, по разговорот со Заре Марковски Спортскиот директор на Македонската кошаркарска федерација.

Селекцијата на Македонија за кошаркари до 18 години доживеа убедлив пораз во премиерниот натпревар на Европското првенство дивизија Б во Австрија.
Македонската Кошаркарска Федерација со консенсуална одлука на Комисијата за итност и апровација на телефонски консултираните членови на Управниот Одбор:

Македонската јуниорска кошаркарска репрезетација неколку часа по пристигнувањето го одработи првиот тренинг пред стартот на Европско првенство во Австрија- Дивизија -Б.

Македонската репрезетација за кошаркари до 18 години од 23 јули до 2 август ќе учествува на Европското првенство дивизија Б во Австрија.

Македонската репрезентација за кошаркари до 18 години попладнево во Оберварт, Австрија против врсниците од Данска ги започнува натпреварите на Европското Првенство Дивизија Б.

(Информација за членовите на ЗКТМ)

Селектрот на македонската женска селекција за кошаркарки до 16 години Владимир Ѓоровиќ го одреди списокот од 13 репрезентативки со кои ќе ги продолжат подготовкитеза настап на Европското Првенство Б дивизија кое од 13 август до 23 август ќе се одржи во Охрид и Струга.

(22. 07. 2015)Македонската репрезетација за кошаркари до 14 години под раководство на селекторот Никола Данев на 27 јули во СРЦ Кале, сала Вардар ќе ги започне подтготовките за настап на меѓународниот турнир во Словен Градец, Словенија.

Машката селекција на Македонија во баскет за играчи под 18 години или во „3 на 3“, е победник на  квалификацискиот турнир кој ФИБА-Европа овој викенд го организира во Амстердам.
Нашите млади „баскетџии“ во големото финале на квалификациониот турнир во Холандија ја совладаа фаворизираната Литванија со 16-12 и како најдобра селекција на турнирот обезбедија учество на завршницата од ЕП во Белорусија Минск во август.
Репрезентацијата на Македонија за кошаркари до 20 години го освои седмото место на Европското првенство дивизија Б во Сехешфехервар Унгарија.
Јуниорската кошаркарска репрезентација им се реванширашена врсниците од Бугарија за синоќешниот мининален пораз во Самоков во првиот контролен дуел.

(Соработка МКФ-Џакомо Браида)

Македонската кошаркарска репрезентација до 20 години на отворањето на четвртфиналната фаза го претрпе првиот пораз на Европското првенство во Унгарија.

(16.07.2015)Македонската кошаркарска репрезентација до 16 години во склоп на подготовките пред настапот на Европскиот шампионат во Бугарија започнува со одигрување на пријателски средби.
(Средба МКФ -БИБЛ)На денешниот состанок со раководството на БИБЛ лигата, Љубомира и Шај Штрикс, Македонската кошаркарска федерација ја искажа примарната цел за настап на нашите екипи во ФИБА натпреварувањата ставајќи ги како алтернатива настапите во БИБЛ лигата.
Македонската кошаркарска федерација по применото известување со жалење констатира дека Кошаркарскиот клуб Универзитет Гоце Делчев Штип не е во можност поради финаниската состојба да продолжи со настапите во Првата Македонска лига.
(Доиспразнета касата на МКФ)Сметката на Македонската кошаркарска федерација е доиспразнета.
(Учество во натпреварувања на ФИБА)Македонската кошаркарска федерација по кoнтактите со ФИБА има задоволство, врз основа на минатогодишниот пласман , да ги извести клубовите:
Македонската женска кошаркарска репрезентација до 16 години со собирот во салата во СЦ Ново Лисиче вчера ги започна подготовките за настап на Европското првенство Б дивизија, кое од 13 август до 23 август ќе се одржи во Охрид и Струга.
Европското првенство за кошаркарки до 16 години во Охрид и Струга ќе се одржи од 13 до 23 август, а ќе настапуваат 20 репрезентации меѓу кои и Македонија. Ќе бидат избрани вкупно 57 лица, од кои 19 задолжени за гостинските репрезентации, 6 одговорни лица во хотелите на десковите за информации, а останатите лица ќе бидат ангажирани во спортските сали.

Информација за преоден рок
Сезона 2015/16

ПРИЈАТЕЛСКИ НАТПРЕВАРИ - У20

Сала на КК Вардар (СРЦ Кале, мала сала) - Скопје

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Македонија У20

Бугарија У20

19.06.2015

20:00

 

75-60

Македонија У20

Бугарија У20

20.06.2015

11:00

 

73-77

 
 

ЛИСТА НА КАНДИДАТИ СО ПРАВО ЗА УПИС ВО ПРВА ГОДИНА ВО КОШАРКАРСКА ПАРАЛЕЛКА НА НАЦИОНАЛНА СПОРТСКА АКАДЕМИЈА
- УЧЕБНА 2015/16 -

ЛИСТИ НА ОДОБРЕНИ ИГРАЧИ

 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder