Делегирање ПЛМ 17 коло

Делегирање ПЛЖ 12 коло

Делегирање ВЛ 11 коло

Делегирање ТЛ 12 коло

Делегирање М-20 14 коло

Делегирање  МЛ 18 коло

Сениорски лиги Билтен бр. 19

Младински лиги Билтен бр. 17 

 


Во среда на 17.02.2016 година во хотелот Рамада Плаза (Принцес Казино) во Гевгелија со почеток од 12 часот ќе се одржи прес конференција по повод престојниот завршен турнир од Купот на Македонија, чии домаќин од 19 до 21 февруари е Гевгелија.
Соопштение за медиумите

Сите заинтересирани медиумски куќи кои сакаат да го следат завршниот турнир од Купот на Македонија 2016 кој од 19 до 21 Февруари 2016 година ќе се одржи во Гевгелија треба да испратат име и презиме на новинар и фоторепортер/камерман што ќе го следи финалниот турнир од Купот на Македонија.
Ново вечно дерби во Првата македонска кошаркарска лига. 17-то коло во нашето најсилно првенство очекувано ќе мине во знакот на третата пресметка сезонава меѓу вечните ривали, најтрофејните клубови во мак баскетот Работнички и МЗТ Скопје А.

ПРВА ЛИГА МАЖИ - СЕЗОНА 2015/16

17 коло

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Работнички

МЗТ Скопје А.

16.02.16

19:00

МРТ

Струмица

Кожув

13.02.16

18:00

Фени Индустри

Бест

13.02.16

18:00

Карпош Соколи

Куманово

14.02.16

20:00


Вечерва македонскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром на гостувањето во Задар го запиша 15-тиот неуспех во АБА лигата
Македонската кошаркарска федерација годинава е организатор на Европско првенство за кошаркари до 18 години. Домаќин на првенството ќе биде Скопје во период од 29.07.2016 година до 07.08.2016.
Во Скопје, недела на 21 02 2016 година во спортската сала на КК Вардар “Кале“ селектираните кошаркари родени 2000 и 2001 година од регионите Скопје 1 и Скопје 2 и ќе ги одработата воведните контролни тренинзи на регионалните селекции.Втор пораз на единствениот македонски претставник во Балканската лига во четврфиналната фаза. Кожув на гостувањето во Пеќ во рамките на 2 коло од втората фаза во БИБЛ доживеа несреќен пораз со 77-76, со кош примен на 4 секунди пред крајот на средбата.
Убедлива победа на МЗТ Скопје против Струмица од 94-56 во последниот натпревар од 16 коло во Првата македонска лига.
Во недела на 21.02 2016 година во просториите на СЦ. Борис Трајковски со почеток во 11 часот ќе се одржи Изборно собрание на Здружението на кошаркарски тренери на Македонија.

Најдобрата кошаркарска репрезетација на Македонија попладнево на ждрепката во седиштето на ФИБА Европа во Минхен ги доби противниците во квалификациите за пласман на Евробаскетот во 2017 година.

Меѓународната кошаркарска федерација (ФИБА) го одреди редоследот на на натпреварите во седумте квалификациски групи за пласман на Еврошампионатот во 2017 година.Годинава пет младински кошаркарски селекции на Македонија две во женска и три во машка конкуренција ќе учествуваат на Европските првенства дивизија Б.

Генералниот секретар на Македонската кошаркарска федерација Моника Гаврилоска во интервју за порталот „охридскај“ го даде своето видување за моменталната состојба во нашата женската кошарка, и за визијата на МКФ како да се подигне нејзиниот квалитет.
Спортскиот центар во Ново Лисиче викеднов беше домаќин на најдобрите млади кошаркари од Македонија. Во рамките на програмата за равој на млади кошаркарки и индивидуално-техничко и тактичко усовршување, Македонската кошаркарска федерација ги организираше првите контролни тренинзи на најдобрите во генерациите У-14, У-16 и У-18.

Минатогодишниот финалист Кожув ја доби организацијата на завршниот турнир од кошаркарскиот Куп на Македонија.


 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder