Делегирање ПЛ 5 коло

   Делегирање ПЛЖ 4 коло

   Делегирање ВЛ 6 коло

   Делегирање ТЛ 6 коло

   Делегирање М 20 4 коло

   Делегирање МЛ 6 коло   

   Сениорски лиги Билтен бр.5

   Младински лиги Билтен бр.4

  

 

ИЗМЕНИ НА КОШАРКАРСКИТЕ ПРАВИЛА 2016

ФИБА Европа брзо ги препозна професионалноста, квалитетот, несебичноста и посветеноста кон кошарката на генералниот секретар на Македонската кошаркарска федерација Моника Гаврилоска.

Сениорската кошаркарска репрезентација на Македонија ќе биде дел од вториот квалитативен барабан на ждрепката во сабота (10.11.2016) во Прага за составот на претквалификациските групи за ФИБА Светскиот шампионат во 2019 година.

Во Првата македонска кошаркарска лига викендов на програмата се натпреварите од редовното 5 коло. Дербито на колото се игра во салата Јасмин во Кавадарци.

ПРВА ЛИГА МАЖИ - СЕЗОНА 2016/2017

5.коло

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Кожув

Вардар

10.12.16

19:00

Фени Индустри

Куманово 2009

10.12.16

18:00

АВ Охрид

Работнички

10.12.16

18:00

Пелистер

Струмица

13.12.16

18:00


Со полна пареа продолжуваат редовните кола и во Првата лига во женска конкуренција и во Втората, Третата и М-20 лигата во машка конкуренција.
Претседателот на Македонската кошаркарска федерација Петар Наумоски на барање на повеќе клубови и по одлуката на Управниот одбор од 08.11.2016 година свикува вонредно Собрание на МКФ на 15.12 2016 година(четврток).
Македонската кошаркарска федерација ги информира сите активни клубови дека има потреба од информирации од клубовите поради тоа што е должна до Агенцијата за млади и спорт да достави листа на активни клубови, со следните податоци:
Македонската кошаркарска федерација од 17 до 26 август во 2017 година ќе биде домаќин на Европското првенство за кошаркарки до 16 години.
Во Белград од 27 до 31 јануари во 2017 година ќе се одржи 17 Меѓународен минибаскет фестивал „Рајко Жижиќ“.
Македонската селекција за кошаркари до 14 години го совлада соодветниот тим и на третиот великан во Турската кошарка, Анадолу Ефес, по успесите против Фенербахче и Галатасарај.


Кошаркарите на Работнички и Фени Индустри го задржаа стопроцентниот ефект во нашето најсилно првенство и по 4 коло.

Македонските прволигаши Куманово и Кожув се поразени во новите средби во регионалната БИБЛ лига. 

Селекцијата на Македонија за кошаркари до 14 години која од 1 до 5 декември учествува на зимски камп во Истанбул во рамките на проектот 2Заедно до У-16“како дел од соработката меѓу Македонската кошаркарска федерација и Турската кошаркарска федерација беше специјален гостин на гигантот Галатасарај.

Нашиот национален тим за кошаркари до 14 години извојува уште еден убедлив триумф на зимскиот камп во Истанбул во рамките на проектот „Заедно до У-16“.


Македонската селекција за кошаркари до 14 години која во рамките на проектот „Заедно до У-16 “ е на зимски камп во Истанбул ја извојува и втората убедлива победа.
Македонската репрезентација за кошаркари до 14 години која во рамките на проектот „Заедно до У-16“ е на зимски камп во Истанбул го одигра првиот контролен меч.
Македонската репрезентација до 14 години ја извојува и третата убедлива победа на зимскиот камп во Истанбул во рамките на соработката со Турската федерација во проектот „Заедно до У 16“.

Кошаркарите на Гостувар 2015 уште еднаш ја потврдија кандидатурата за освојување на првото место во Втората лига.
(05.12.2016)Претседателот на Здружението на кошаркарски тренери на Македонија Драган Василов ги информира сите свои членови дека тренерите кои што немаат изведено тренерска лиценца до 9.12.2016 година во следното коло нема да имаат право да ги водат своите екипи на натпреварите во сите лиги на Македонија
На 03.12.2016(сабота) од 9 ч. до 14 ч. во салата на К.К. Вардар (под Кале) ќе се одржи кошаркарски турнир, Европска кошаркарска недела на Специјална Олимпијада, настан кој е ќе биде организиран од страна на Специјална Олимпијада Македонија а во соработка со Кошаркарска Федерација на Македонија.
Попладнево во салата на Фенербахче во Истанбул беше извршена ждрепката за составите на групите за Евробаскетот во 2017 година кој ќе се игра во периодот од 31 август до 17 септември следната година.

Македонската кошаркарска федерација сака да ја информира јавноста дека во понеделник 14.11.2016 година во доцните попладневни часови доби информација од Здружението на клубови од Првата лига дека мнозинството на клубови се согласи со последниот предлог на раководството на федерација и прифаќаат Првата лига во машка конкуренција во сезоната 2016/2017 да стартува на 19.11. 2016 година.
Поради зголемениот број на телефонски јавувања од страна на загрижени родители во канцеларијата на Македонската кошаркарска федерација, родителите бараат информации за котизациите за учество во Младинските лиги на Македонија.

Отворено писмо од ветераните на Македонскиот Кошаркарски Спорт
Легендите на македонската кошарка со писмо го изразија својот став за моменталните случувања во македонската кошарка, писмо во кое ги прифаќаат и одобруваат сите ставови на актуелното раководство на МКФ.
Писмото од  Ветераните на Македонскиот Кошаркарски Спорт ви го пренесуваме во целост.

Македонската кошаркарска федарација ги информира сите клубови свои членки дека во интерес на застапеноста и развојот на кошарката во Македонија, делумно ја сторнира одлуката донесена на Управаниот одбор на МКФ од 07.10.2016 година, која се однесува на висината на таксите за регистрација на кошаркари и кошаркарки во сите рангови на натпреварување, вклучувајќи ги и младите кошаркари.
Продолжува заложбата на раководството на Македонската кошаркарска федерација и Управниот одбор за континуиран настап на нашите млади селекции на Европските првенства, се со цел за што подобар напредок и усовршување на нашите млади кошаркари и кошаркарки во натпреварите против квалитетните противници. 
Канцеларијата на Македонската кошаркарска федерација ги известува кошаркарските клубови во Македонија дека согласно Регистрацискиот правилник на МКФ и Правилникот за издавање на тренерски лиценци, секој клуб учесник во кошаркарските лиги на Македонија, е обврзан да пријави и регистрира тренери за секоја возрасна категорија во која се натпреварува во тековната сезона.

СЕНИОРСКИ ЛИГИ БИЛТЕН БР. 1 СЕЗОНА 2016-2017

Македонскиот олимписки комитет (МОК) во соработка со Националните спортски федерации (НСФ), високо образовните институции и другите спортски институции и организации во Република Македонија, ја започнува процедурата за обука на третата генерација на кандидати за учество на Олимписката обука за напреден спортски менаџмент на Олимписките спортски организации во Република Македонија.

  

 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder