Сениорски лиги-Билтен бр.46
   
   Младински лиги-Билтен бр.40

  

 

Македонската селекција за кошаркари до 20 години го освпои 14 место на Европското првенство дивизија Б во Халкида Грција во конкуренција на 21 репрезентација.
Македонската репрезентација до 20. години убедливо ја совладаа селекцијата на Словачка со убедливи 92:75 и ќе се борат за 13. место на ЕП од Дивизијата „Б".
Македонска репрезентација до 18 години го претрпе првиот пораз против Грција со конечен резултат 62-41.

ЕП У20 Мажи Халкида, Грција 2016

Распоред на натпревари

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Ерменија

Македонија

15.07.16

15:30

Stream

Македонија

Црна Гора

16.07.16

13:15

Stream

Грузија

Македонија

17.07.16

13:15

Stream

Македонија

Португалија

20.07.16

13:15

Stream

Русија

Македонија

22.07.16

17:45

Stream

Македонија

Словачка

23.07.16

17:30

Stream

Белорусија

Македонија

24.07.16

11:00

Stream

ЕП У18 Жени Сараево, Босна и Херцеговина 2016

Распоред на натпревари

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Грција

Македонија

23.07.16

18:45

Македонија

Ирска

25.07.16

21:00

Естонија

Македонија

26.07.16

16:15

Македонија

Англија

27.07.16

16:30

Kошаркарската репрезентација до 20 години го претрпе и третиот во низа  на Европското првенство што се одржува во Халкида, Грција. По убедливите порази од Црна Гора и Грузија, денеска и селекцијата на Португалија беше подобра од Македонија и тоа со 63:54.

Денеска во Македонската амбасада во Босна и Херцеговина беше примена нашата женска репрезентација до 18 години во кошарка од страна на Македонскиот преставник Решат Бериша, а каде настапува на Европскотo првенство во Сараево до 18 години.
Сениорската кошаркарска репрезентација на Македонија под раководство на новиот предводник Драган Раца ги започна подготовките за учество во квалификациите за пласман на Евробаскетот во 2017.
Македонската женска кошаркарска репрезентација до 18 години ќе учествува на Европското Првенство од Б- Дивизија во Босна и Херцеговина.
Најталентираните кошаркари во Македонија родени 2002 година во следните пет дена ќе учествуваат на кошаркарскиот камп во Маврово МКФ 2016, кој Македонската кошаркарска федерација го организира во дирекна соработка со ФИБА.

Младинската репрезентација на Македонија во второто коло го претрпе и првиот пораз на Европското Првенство – Б дивизија што се одржува во Халкида.
Селекцијата до 20 години имаше успешен старт на ЕП од Дивизијата „Б". На премиерниот меч од групата „А", Македонија ја солвада Ерменија со 67:56.
Со една победа и два порази македонските баскетџии го завршија настапот на квалификациите за ЕП, откако беа совладани на третиот натпревар од селекцијата на Белорусија.
Македoнската кошаркарска федерација, вo рамките на прoектoт за “Development for boys U13 and U14 with пpotential” oрганизира кoшаркарски камп за мoмчиња (М14) до 14 години.
Македонските кошаркари до 18 години ќе играат во Рига, Летонија, за пласман на европското првенство во Унгарија со цел да го повторат ланскиот успех
Учеството на овој тренинг камп е од големо значење не само за нашите млади кошаркари и кошаркарки туку и за стручните штабови на двете селекции кои пет дена работат со полна пареа како на теренот така и во теретана.
Македонската кошаркарска федерација од 29 јули до 7 август 2016 е организатор на Европско првенство за кошаркари до 18 години Дивизија Б. На првенството покрај јуниорската селекција на Македонија ќе настапат уште 23 репрезентации и со 24 земји учеснички ќе биде најголемото младинско Европско првенство одржано до сега во Македонија.

Селекторот Жаклина Стојановска, тренерот Снежана Николовска и координаторот на сите женски селекции на МКФ Стојна Вангеловска го одредија составот на репрезентацијата на Македонија за кошаркарки до 14 години.
Стручниот штаб на селекција на Македонија за кошаркарки до 16 години, селекторот Анета Глигорова, тренерот Јордан Цветановски и координаторот на сите младински селекции Стојна Вангеловска го одредија списокот од 17 кошаркарки кои ќе бидат во комбинација за настап на Европскиот шампионат дивизија Б во Орадеа Романија од 5 до 14 август.
Селекторот Џои Тејт и неговите помошници Ѓорѓи Кочов и Атанас Димов го објавија списокот од 20 кошаркари кои ќе бидат во комбинација за настап на ЕП во Софија дивизија Б од 11-20 август.
Список на 24 кошаркарки пријавени во ФИБА од македонската селекција до 16 години.Американските кошаркарски тренери Џои Тејт и Клифтон Елис летово ќе бидат новите селектори на две наши млади селекции, репрезентациите за кошаркари до 16 и 18 години.
На предлог на Стручниот совет на Македонската кошаркарска федерација, назначени се стручните штабови на селекциите за 2016 година.

ТОП-5 КУМУЛАТИВНА СТАТИСТИКА ПРВА ЛИГА 2015/2016

  

 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder