Делегирање ПЛ 1/4 Плеј оф (03.05.2016)

  Делегирање М-20 финале Плеј оф

  М-18 Плеј оф
  
  Делегирање ПЛ Плеј оф 2

  Сениорски лиги - билтен бр.36

  Младински лиги - Билтен бр.29

  Младински лиги - Билтен бр.30

  

 

 Министерството за образование и наука упатива јавен повик за проверување на способностите за спортски вештини на учениците кај кои има интерес за запишување во Спортска Академија.
Нови средби од четвртфиналето на Плеј офот во нашето најсилно кошаркарско првенство. Вечерва екипите на Куманово и Фени Индустри пред домашната публика ќе атакуваат на трета победа во серијата против Работнички односно Кожув вредна пласман во полуфиналето на Плеј офот.

ПРВА ЛИГА МАЖИ - СЕЗОНА 2015/2016

ПЛЕЈ ОФ 1/4 финале до три победи

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Фени Индустри

Кожув

26.04.16

18:00

(2-0)МРТ

100-96

Кожув

Фени Индустри

29.04.16

19:00

(2-1)

91-79

Фени Индустри

Кожув

03.05.16

18:00

МРТ

Кожув

Фени Индустри

06.05.16

 

ПРВА ЛИГА МАЖИ - СЕЗОНА 2015/2016

ПЛЕЈ ОФ 1/4 финале до три победи

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Куманово

Работнички

26.04.16

19:00

Stream

82-85

Работнички

Куманово

29.04.16

19:00

МРТ

60-77

Куманово (2-1)

Работнички

03.05.16

19:00

Stream

Работнички

Куманово

06.05.16


ТОП-5 КУМУЛАТИВНА СТАТИСТИКА ПРВА ЛИГА 2015/2016

Победи на Кожув и Куманово во вторите средби од четвртфиналната серија во Плеј офот против Фени Инустри односно Работнички.
Канцеларијата на Македонската кошаркарска федерација изразува јавна благодарност до сите членови на селекцијата на Македонија до 15 години за одличната презентација на нашата кошарка на меѓународната сцена и секако за збогатувањето на витрините со уште еден трофеј од Меѓународните натпреварувања.


Велес, Охрид и Скопје во мај ќе бидат домаќини на најдобрите млади баскетџии од Македонија учесници на квалификациските турнири за пласман на завршницата од Јуниорското првенство(за играчи до 18 години) на Македонија во 3x3
Македонската репрезентација за кошарекари до 15 години го освои високото трето место и бронзениот медал на силниот Меѓународен турнир во Милано Италија.
Капитенот на македонската кошаркарска селекција до 15 години, Лука Наумовски е прогласен за најкорисен кошаркар(МВП) на Меѓународниот турнир во Милано, Италија, на кој нашата репрезентација го освои бронзениот медал.
Селекцијата на Македонија за кошаркари родени во 2001 години извојува убедлива победа во 2 коло од Меѓународниот турнир во Милано, Италија.
Во салата на СЦ. „Шабан Трстена“ во населбата Чаир во Скопје викендов се одржаа вторите селективни тренинзи на дури три генерации (У-14, У-16, У-18) на млади и талентирани кошаркарки во рамките на програмата за квалитетен развој на кошаркари и кошаркарки, континуирано следење и индивидуално-техничко и тактичко усовршување.


Вечерва со дербито во СЦ. Јане Сандански меѓу двете водечки екипи на табелата лидерот МЗТ Скопје А. и второпласираниот Карпош Соколи кое заврши со победа на гостите од 83-68 финишираше регуларната сезона во Првата македонска кошаркарска лига.
Македонската селекција за кошаркари до 15 години стигна до вториот триумф на Меѓународниот турнир во Милано, Италија, нашите млади надежи во 2 коло од Групата А со минимални 62-61 го совладаа тимот на Баерн Минхен.
Македонската репрезентација за кошаркари до 15 години на стартот на меѓународниот турнир во Милано, Италија е поразена од врсниците од тимот на Варезе со 89-72.

Кошаркарите на Бадел 1862 без ниту еден загубен натпревар во сезоната 2015/2016 ја одбранија шампионската титула во Првата лига и по 12 пат во историјата го подигнаа шампионскиот пехар наменет за најдобрата екипа во македонската женска кошарка.Управниот одбор на Македонската кошаркарска федерација попладнево го назначи 55- годишниот српски тренер Драган Раца за нов селектор на нашата најдобра репрезентација. Раца ќе ги води црвено жолтите во квалификациите за Европскиот шампион во 2017 против селекциите на Луксембург, Унгарија и Велика Британија.

Продолжуваат тренинзите на кошаркарите од регионалните селекции дел од проектот „Заедно до У16.
Во рамките на програмата за квалитетен развој на кошаркари и кошаркарки, континуирано следење и индивидуално-техничко и тактичко усовршување, во недела на 24.04.2016 година во СЦ „Шабан Трстена во населбата Чаир во Скопје ќе се одржи вториот контролен тренинг на селектираните кошаркарки од генерациите У-14, У-16 и У-18.
Кошаркарскиот клуб Охрид АВ на убедлив начин го освои првото место во Втората македонска лига и по прв пат во клупската историја си обезбеди пласман во нашето најсилно првенство Првата лига.


Нови апликации за Android и iOS од ФИБА за кошаркарските тренери.

Најдобрата кошаркарска репрезетација на Македонија попладнево на ждрепката во седиштето на ФИБА Европа во Минхен ги доби противниците во квалификациите за пласман на Евробаскетот во 2017 година.

Меѓународната кошаркарска федерација (ФИБА) го одреди редоследот на на натпреварите во седумте квалификациски групи за пласман на Еврошампионатот во 2017 година.


 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder