МОЖНОСТ ЗА
РАБОТА ВО МКФ


Сениорски лиги, Билтен 32
- Делег. Финале М

  


СЕЗОНА 2014/15 - ШАМПИОН
КК МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ

Аеродромци со чисти 3-0 го совладаа Куманово во финалето од Првенството
(02.06.2015) Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со триумф од 94-85 во интересен натпревар денеска против Куманово во СЦ „Јане Сандански“, успешно ја завршија сезоната во елитното македонско натпреварување, освојувајќи ја четвртата титула во низа. Марко Симоновски и Сеад Шеховиќ ја поделија МВП наградата.

ПРВА ЛИГА МАЖИ - ПЛЕЈОФ

ФИНАЛЕ - До три победи

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

МЗТ Скопје (1)

Куманово (0)

29.05.15

19:00

МРТ

94-79

Куманово (0)

МЗТ Скопје (2)

31.05.15

19:00

МРТ

102-107

МЗТ Скопје (3)

Куманово (0)

02.06.15

19:00

МРТ

94-85

 

 

 

 

 

ПРВА ЛИГА ЖЕНИ - ПЛЕЈОФ (СЕЗОНА 20154/15)

ФИНАЛЕ - До две победи

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Бадел 1862

МНА Кожувчанка

27.05.15

20:15

(1-0)

65-51

МНА Кожувчанка

Бадел 1862

31.05.15

19:00

(0-2)

53-66

 
 
Победа за баделки над МНА и во Кавадарци
(31.05.2015) Со одлична игра во второто полувреме, кошаркарките на Бадел ја совладаа екипата на МНА со 66-53 на натпреварот што денеска се одигра во Кавадарци, по што без ниту еден пораз во сезоната заслужено го одбранија минатогодишниот трофеј од Првенството. Анџелика Митрашиновиќ избрана за МВП на финалето.

Скопјани водат со 2-0 во финалето и се на само чекор до одбрана на титулата
(31.05.2015) Со три постигнати тројки како дел од дури 19-те поени само во продолжението, МЗТ Скопје Аеродром го совлада Куманово на гостински терен со 107-102 во веројатно еден од највозбудливите натпревари во сезоната. Аеродромци со предност од 2-0 во финалето, првата шанса за одбрана на титулата ќе ја имаат веќе во вторник во СЦ „Јане Сандански“.

ЛИСТА НА КАНДИДАТИ СО ПРАВО ЗА УПИС ВО ПРВА ГОДИНА ВО КОШАРКАРСКА ПАРАЛЕЛКА НА НАЦИОНАЛНА СПОРТСКА АКАДЕМИЈА
- УЧЕБНА 2015/16 -

ЛИСТИ НА ОДОБРЕНИ ИГРАЧИ

 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder