- Сениорски лиги, Билтен 6
- Делег. МЗТ - СТР 

 

Соопштение до УО на КК Работнички

Гевгеличани продолжуваат со победничката серија
(25.11.2014) Екипата на Кожув се задржа на врвот на табелата во Групата Б во БИБЛ лигата, откако со доминација во текот на целата средба против Влазниа, заслужено славеше убедлив триумф од 88-52. Гевгеличани остануваат единствен непоразен тим во групата и по четири одиграни натпревари.

Продолжуваат натпреварите во Женската Јадранска Лига
(25.11.2014) Македонскиот шампион Бадел во среда од 19:00 часот во малата сала на СРЦ „Кале“, ќе го одигра четвртиот натпревар во дебитантската сезона во женската Јадранска лига. Противник на скопскиот состав е силниот Челик, кој ќе бара опоравување за тесниот пораз на домашен терен во минатото коло.

ЈАДРАНСКА ЛИГА ЖЕНИ - СЕЗОНА 2014/15

СРЦ Кале (мала сала) - Скопје

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Бадел 1862

Челик Зеница

26.11.14

19:00

Stream

 

ПРВА ЛИГА МАЖИ - СЕЗОНА 2014/15

7 коло

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Струмица

Гоце Делчев

22.11.14

18:00

72-53

МЗТ Скопје А

Струмица

26.11.14

18:00

Карпош Соколи

Работнички

23.11.14

19:00

Stream

63-83

Куманово

Вод. Лисици

22.11.14

19:00

80-68

Фени Индустри

-

-

ОСТАНАТИ СЕНИОРСКИ ЛИГИ

Прва Лига Жени, 5.коло

Втора Лига Мажи, 5.коло

Трета Лига Мажи, 5.коло

Најтрофејниот клуб продолжува со победите
(23.11.2014) Со одлична игра и двоцифрено водство во текот на целиот натпревар, Работнички ги совлада Карпош Соколи на гостински терен со 83-63, продолжувајќи ја победничката серија во Првата Лига. Тодор Гечевски предводник на доминантната игра под кошевите на Работнички.

Комплетирано 5.коло во Првата Женска Лига
(23.11.2014) Со три натпревари викендов комплетирано беше петтото коло во Првата Женска Лига. Лотос убедливо ја совлада Струга, останувајќи единствен непоразен тим во лигата, откако Младинец загуби дома во дербито со МНА Кожувчанка. За тимот од Кавадарци, дебитираше новото засилување Славица Наков
Трет триумф за македонскиот состав во АБА сезонава
(22.11.2014) Со водство во текот на целата средба против Игокеа, МЗТ Скопје Аеродром славеше заслужен триумф од 76-61, прекинувајќи ја серијата послаби резултати во АБА лигата со прва победа сезонава на гостински терен. Цврстата одбрана и тимскиот напад - носители на победата на македонскиот шампион.

ЛИСТИ НА ОДОБРЕНИ ИГРАЧИ

МЛАДИНСКИ ЛИГИ НА МАКЕДОНИЈА - СЕЗОНА 2014/15

М-20

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Кожув

МЗТ Скопје

22.11.14

16:00

69-79

Карпош Соколи

Работнички

22.11.14

16:00

 

80-60

Фени Индустри

Вардар

23.11.14

14:00

86-64

М-18, Група А

Јуниор Битола

Црн Дрим

22.11.14

13:00

82-86

Фени Индустри

Пелистер

24.11.14

16:00

 

89-63

М-18, Група Б

Баскет Академија

Дино Баскет

22.11.14

10:30

54-73

Радовиш

Гоце Делчев

23.11.14

12:00

 

93-86

М-18, Група В

Ринија

Куманово

22.11.14

10:30

81-121

Крива Паланка

Борец Баскет

23.11.14

13:00

 

58-56

М-18, Група Г

Феникс 2010

Шкупи

22.11.14

14:30

63-43

Илинден

ФМП 1

23.11.14

12:30

 

53-75

МЗТ Скопје 2

Ангели

25.11.14

20:30

М-18, Група Д

МЗТ Скопје 1

Вод. Лисици

22.11.14

12:00

82-52

Вардар

ФМП 2

23.11.14

10:00

 

104-76

Работнички

МЗТ Скопје 1

24.11.14

20:30

Stream

84-72

М-16, Група А

Баскет Академијa

Б.Кам Р.Саса

22.11.14

14:30

37-55

М-16, Група Б

Декса

Колибри

22.11.14

12:00

55-94

Петровски

Јуниор Битола

23.11.14

12:00

 

60-71

Марфил Спорт

Пелистер

23.11.14

14:30

58-51

М-16, Група В

Куманово

Академик

22.11.14

16:00

68-50

Пинк Пантери

Фени Индустри

23.11.14

17:30

 

85-50

М-16, Група Г

Гостивар

Ангели

21.11.14

18:30

37-54

Квиско Баскет

Работнички

22.11.14

12:00

 

86-93

Феникс 2010

Вардар

22.11.14

13:00

67-74

М-16, Група Д

Томас

МЗТ Скопје

22.11.14

13:30

41-89

Лирија 77

Јуниор

23.11.14

12:00

 

80-59

Шкупи

ФМП

25.11.15

20:00

 


FIBA TEACHING MATERIALS 2014

ПРЕОДЕН РОК 2014/15

                                                               
        ИНФОРМАЦИЈА                                                    ДОКУМЕНТИ

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder