ИНФОРМАЦИИ ЗА ВИСИНА 
    НА ТАКСИ СОГЛАСНО 
    АКТИ НА МК
Ф

 


  
  СЕНИОРСКИ ЛИГИ БИЛТЕН
     БР.1 СЕЗОНА 2016/17
    
   
   Делегирање Супер куп

  

 

ДОГОВОРИТЕ КОИ СЕ ПОДНЕСУВААТ ВО МКФ МОРА ДА БИДАТ ЗАВЕРЕНИ НА НОТАР.(НЕ Е ПОТРЕБНО ЛИЧНО ПРИСУСТВО НА ИГРАЧИТЕ И РОДИТЕЛ/СТАРАТЕЛ), ДОГОВОРИТЕ МОЖАТ ДА БИДАТ ПОДНЕСЕНИ ОД ОВЛАСТЕНО ЛИЦЕ НА КЛУБОТ.

ИЗМЕНИ НА КОШАРКАРСКИТЕ ПРАВИЛА 2016

СЕНИОРСКИ ЛИГИ БИЛТЕН БР. 1 СЕЗОНА 2016-2017


Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја одбранија титулата во Супер купот, во големото финале носителот на двете титули славеше минимална, но заслужена победа во драматичниот финиш над тимот на Карпош Соколи од 87-84 (23-16, 25-14, 25-23, 15-29).

СУПЕР КУП 2016

1/2 ФИНАЛЕ

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

МЗТ Скопје А.

Фени Индустри

22.09.16

18:00

МРТ

83-50

Карпош Соколи

Куманово

22.09.16

20:30

МРТ

82-72

СУПЕР КУП 2016

ФИНАЛЕ

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

МЗТ Скопје А.

Карпош Соколи

23.09.16

20:30

МРТ

87-84

Кошаркарите на Карпош Соколи се вториот финалист во Суп купот 2016. Во полуфиналето реновираниот тим на Карпош го доби Куманово со 82-72(22-21, 21-16, 24-20, 13-13).
Засилениот шампион МЗТ Скопје Аеродром во првото полуфинале од Супер Купот 2016 извојува убедлва победа над Фени Индустри од 83-50.
Со идентични амбиции за добра игра и освојување на трофејот четирите најдобри екипи во македонската кошарка од сезоната 2015/2016 го очекуваат почетокот на годинашниот Супер куп 2016.
Во недела и понеделник во салата Јасмин во Кавадарци ќе се одржи традиционалниот кошаркарски турнир Димитар Ѓорѓиев. Годинешниот меморијален турнир ќе биде меѓународен бидејќи на него ќе учествува и косовскиот прволигаш Пеќ предводен од македонскиот тренер Александар Тодоров.

ТУРНИР ДИМИТАР ЃОРЃИЕВ - 2016 КАВАДАРЦИ

1/2 ФИНАЛЕ

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

МЗТ Скопје А.

Пеќ

25.09.16

17:00

Фени Индустри

Кожув

25.09.16

19:00

 

ДИМИТАР ЃОРЃИЕВ 2016

ФИНАЛЕ

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

26.09.16

17:00

 Македонската кошаркарска федерација изразува јавна благодарност до сите кошаркари кој го прифатија повикот и настапија за националниот тим на Македонија во квалификациите за учество на Евробаскетот во 2017 година.
Конкурс за работно место

Здружението на клубови од Прва лига - мажи сениорски лиги објавува конкурс за работно место – Комесар за натпреварување. 
Македонската кошаркарска федерација со Здравствената комисија, организира семинар за медицинските лица (доктори и физиотерепевти) вклучени во кошаркарските клубови во република Македонија.
Четврти пораз на македонската кошаркарска репрезентација во квалификациите за пласман на Евробаскетот во 2017 година. На гостувањето во Солнок во поседното 6 коло од групата Г , нашата селекција претрпе минимален пораз од најдобрата репрезентација во групата Унгарија од 63-61 ( 18-25,14-12,14-9,17-15).

Македонската сениорска кошаркарска репрезентација в сабота во Солнок со дуелот против домашната Унгарија ги завршува настапите во квалификациите за пласман на Евробаскетот во 2017 година.

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2017   САЛА „ЈАСМИН“ - КАВАДАРЦИ

Г- ГРУПА  Распоред на натпревари

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

МАКЕДОНИЈА

ЛУКСЕМБУРГ

31.08.16

20:30

МРТ

89-75

В.БРИТАНИЈА

МАКЕДОНИЈА

03.09.16

19:30

Stream

96-79

МАКЕДОНИЈА

УНГАРИЈА

07.09.16

20:30

МРТ

66-76

ЛУКСЕМБУРГ

МАКЕДОНИЈА

10.09.16

19:30

74-82

МАКЕДОНИЈА

В.БРИТАНИЈА

14.09.16

19:00

МРТ

62-89

УНГАРИЈА

МАКЕДОНИЈА

17.09.16

16:30

Stream

63-61

Македонскиот олимписки комитет (МОК) во соработка со Националните спортски федерации (НСФ), високо образовните институции и другите спортски институции и организации во Република Македонија, ја започнува процедурата за обука на третата генерација на кандидати за учество на Олимписката обука за напреден спортски менаџмент на Олимписките спортски организации во Република Македонија.
Убедлив пораз на македонската кошаркарска репрезентација во 5 коло од групата Г во квалификациите за пласман на Евробаскетот во 2017 година. На домашен терен во салата Јасмин во Кавадарци нашата најдобра репрезентација загуби од Велика Британија со 89-62 (21:14; 23:16; 23:23 и 22:9).
Првиот плејмејкер на македонската кошаркарска репрезентација Александар Костоски по одличната игра во триумфот над Луксембург на гостински терен од 82-74 си обезбеди место во најдобрата петорка на 4 коло од квалификациите за пласман на Евробаскетот во 2017 година.
Втор триумф на македонската кошаркарска репрезентација во квалификациите за пласман на Евробаскетот во 2017 година.
Втор загубен натпревар на македонската кошаркарска репрезентација во квалификациите з учество на Евробаскетот во 2017 година. Нашиот национален тим во 3 коло од групата Г пред полни трибини во Јасмин во Кавадарци е поразен од Унгарија со 66-76((17-15, 18-17, 13-16, 18-28) во израмнет натпревар полн со резулатски пресврти.

Кошаркарската федерација на Словенија испраќа покана до сите заинтересирани женски екипи кои имаат младински тимови во генерациите У11, У13 и У15 за учество на меѓународен турнир од 29 до 31 октомври годинава во Љубљана.

ТОП-5 КУМУЛАТИВНА СТАТИСТИКА ПРВА ЛИГА 2015/2016

  

 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder