- Сениорски лиги, Билтен 7
- Делег. ПЛМ, 8.коло
- Делег. ПЛЖ, 6.коло
- Делег. ВЛМ, 6.коло
- Делег. ТЛМ, 6.коло 

 
Македонија на 8 декември ќе ги добие противниците во групата
(28.11.2014) Сениорската кошаркарска репрезентација на Македонија во септември 2015 година ќе настапи на веќе четврто Европско Првенство по ред, откако успешно ги мина квалификациите играни минатото лето. ФИБА Европа денеска ги презентираше шеширите во пресрет на извлекувањето на групите за Евробаскетот, кое ќе се одржи на 8 декември во Париз.

 

СЛЕДНИ НАТПРЕВАРИ: ПРВА ЛИГА МАЖИ - СЕЗОНА 2014/15

8 коло

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Гоце Делчев

-

-

Вод. Лисици

Фени Индустри

30.11.14

17:00

Stream

Работнички

Куманово

29.11.14

19:00

МРТ

Куманово

МЗТ Скопје А.

03.12.14

19:00

Струмица

Кожув

29.11.14

18:00

Заостанат натпревар - 6.коло

Работнички

Кожув

03.12.14

 

ОСТАНАТИ СЕНИОРСКИ ЛИГИ

Прва Лига Жени, 6.коло

Втора Лига Мажи, 6.коло

Трета Лига Мажи, 6.коло

Младинските екипи на Бадел (У17 и У15) пред меѓународното деби
(28.11.2014) Екипите на Бадел во категориите до 17 и до 15 години викендов во Скопје ќе дебитираат на меѓународната сцена, испишувајќи нова страница во историјата на нашата кошарка како прв клуб кој настапил на меѓународно натпреварување во младинска конкуренција. Натпреварите во сабота и недела се играат во салата на ОУ „Наум Наумовски Борче“ во Скопје.
Значаен триумф за тимот на Војдан Стојановски
(28.11.2014) Алба од Берлин оствари исклучително важна победа во дербито со Уникаха во седмото коло од Евролигата, со што дојде на само чекор до осигурување на пласманот во Топ 16 фазата. Со кош на Рединг во последната секунда, Алба славеше со 79-78.

МЛАДИНСКИ ЛИГИ НА МАКЕДОНИЈА - СЕЗОНА 2014/15

М-20

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

МКК Струмица

Кожув

04.12.14

20:15

М-18, Група А

Јуниор Битола

Пелистер

29.11.14

12:30

Петровски

Фени Индустри

29.11.14

14:00

 

 

М-18, Група Б

Радовиш

Баскет Академија

29.11.14

12:00

Гоце Делчев

Бест

29.11.14

12:00

 

 

М-18, Група В

Куманово

Борец Баскет

29.11.14

14:30

КСК 95

Крива Паланка

30.11.14

14:30

 

 

М-18, Група Г

Феникс

Акад. ФМП 1

29.11.14

11:30

Ангели

Илинден

02.12.14

20:15

 

 

М-18, Група Д

Акад. ФМП 2

Вод. Лисици

29.11.14

14:30

Јуниор

МЗТ Скопје 1

30.11.14

17:30

 

 

Работнички

Вардар

03.12.14

20:30

М-16, Група А

Ролинг

Пиколо

30.11.14

11:00

М-16, Група Б

Црн Дрим

Колибри

29.11.14

16:00

Марфил Спорт

Петровски

30.11.14

14:30

 

 

Декса

Пелистер

30.11.14

18:00

М-16, Група В

Куманово

Борец Баскет

29.11.14

12:30

Фени Индустри

Академик

30.11.14

12:00

 

 

М-16, Група Г

Вардар

Ангели

29.11.14

10:00

Феникс

Работнички

29.11.14

10:00

 

 

Квиско Баскет

Гостивар

30.11.14

12:30

М-16, Група Д

Акад. ФМП

Лирија 77

02.12.14

19:30

Јуниор

МЗТ Скопје

03.12.14

21:00

 

 

ЛИСТИ НА ОДОБРЕНИ ИГРАЧИ

ПРЕОДЕН РОК 2014/15

                                                               
        ИНФОРМАЦИЈА                                                    ДОКУМЕНТИ

 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder