МОЖНОСТ ЗА
РАБОТА ВО МКФ


Пријавување за учество на
Тренерска Академија на
ФИБА Европа


- Делег. ПЛМ, 11.коло 

ФИБА го претстави новиот календар и систем за натпреварување
(30.01.2015) Во новиот систем и календар на натпреварувања на ФИБА, кој ќе стартува од 2017 година, се отвора повеќе простор за националните селекции од Европа за настап на Светски Првенства и Олимписки Игри.

Македонскиот репрезентативец ја продолжува кариерата во АЦБ лигата
(30.01.2015) Официјалната интернет-страница на шпанската АЦБ лига, утрово потврди дека македонскиот репрезентативец Војдан Стојановски е нов член на Мора Банк Андора, која се натпреварува во елитното шпанско друштво. Стојановски во Мора Банк пристигнува од Алба Берлин, каде годинава забележа настапи и во Евролигата.
Одржана јавната лицитација за организатор на Завршниот турнир
(29.01.2015) МЗТ Скопје Аеродром и СЦ „Јане Сандански“ ќе бидат домаќини на Фајнл Фор турнирот од 23-то издание на Купот на Македонија. Ова откако предмалку заврши јавната лицитација за организатор на Купот, на која учествуваше и КК Куманово.

ПРВА ЛИГА МАЖИ - СЕЗОНА 2014/15

11 коло

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Карпош Соколи

Гоце Делчев

31.01.15

19:00

Кожув

Куманово

31.01.15

19:00

Stream

Струмица

Фени Индустри

31.01.15

13:00

МЗТ Скопје

-

-

Работнички

Вод. Лисици

31.01.15

17:00


МЛАДИНСКИ КУП НА МАКЕДОНИЈА 2015

Полуфинале - еден натпревари

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

МЗТ Скопје А.

Фени Индустри

01.02.15

12:00

Вардар

Кожув

01.02.15

17:00

По денешните победи во Самоков и Гевгелија
(28.01.2014) Во исклучително тежок натпревар и по продолжение, екипата на Куманово славеше во дербито против Рилски на гостински терен, завршувајќи ја првата фаза на најдобрата позиција на табелата во изедначената група А. Кожув со убедлив триумф од 40 поени разлика против Влазнија, само ја потврди доминацијата во својата група, завршувајќи ја со 8 победи во исто толку натпревари.
Актуелниот шампион славеше во Скопје со 95-83
(28.01.2015) Хендикепиран со неиграњето на повеќемина првотимци кои се опоравуваат од повреди, тимот на МЗТ Скопје сепак успеа да го совлада Гоце Делчев и во вториот натпревар од четвртфиналниот двомеч, со што го официјализираше своето место меѓу четирите најдобри екипи. Со победата од 95-83, МЗТ им се приклучува на Работнички, Куманово и Кожув на Фајнл Фор турнирот од Купот на Македонија.

МЛАДИНСКИ ЛИГИ НА МАКЕДОНИЈА
КАЛЕНДАР НА НАТПРЕВАРИ - 2015 ГОДИНА

ЛИСТИ НА ОДОБРЕНИ ИГРАЧИ

 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder