МАКЕДОНИЈА НА ЕВРОБАСКЕТ 2015

За избор на членови на стручен тим за работа со учениците во спортските паралелки за кошарка во Државното училиште за физичка култура „Методија Митевски Брицо” во Скопје

Македонија ќе игра на Евробаскет, четврти пат по ред
(27.08.2014) Сениорската репрезентација на Македонија успешно го изоде и последниот чекор од Квалификациите за Евробаскетот 2015. Со победа над Белорусија во Скопје од 72-66, избраниците на Александар Џикиќ осигураа четврто учество по ред на собирот на најдобрите репрезентации на „Стариот Континент“.

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕВРОБАСКЕТ 2015

Група Д

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Македонија

Белгија

10.08.14

20:30

76-73

Данска

Македонија

13.08.14

19:30

 

75-81

Белорусија

Македонија

17.08.14

17:00

70-81

Белгија

Македонија

20.08.14

20:30

 

63-60

Македонија

Данска

24.08.14

20:30

80-46

Македонија

Белорусија

27.08.14

20:30

 

72-66

Репрезентацијата до 16 години се врати на победничките патеки
(26.08.2014) Со победа од 82-68, Репрезентацијата на Македонија до 16 години брзо се рехабилитираше од двата порази по ред против Израел и Грузија. Со добра тимска игра и стабилна организација во нападот, нашата репрезентација го заслужи триумфот, кој ја приближува до борбата за пласман од 9 до 12 место на Првенството.

(19.08.2014) Националниот инструктор, Ѓорги Пиперков, ги објави измените на Правилата и Толкувањата 2014 на Македонски јазик, кои стапуваат на сила од 1 октомври 2014 година.ПРЕОДЕН РОК 2014/15

                                                               
        ИНФОРМАЦИЈА                                                    ДОКУМЕНТИ

Ул. Кузман Јосифовски Питу 17, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder