МОЖНОСТ ЗА
РАБОТА ВО МКФ


- Делег. Плејоф (М)
- Делег. Плејоф (Ж)
- Делег. ВЛМ, 22.коло 


ЈУНИОРСКО ДРЖАВНО ПРВЕНСТВО ВО 3Х3
(ЗА ИГРАЧИ ДО 18 ГОДИНИ)

 

Во петок почнува плејофот во Првенството
(20.05.2015) Четири четвртини не беа доволни да се реши победникот во максимално интересниот и неизвесен натпревар во Куманово, но по дополнителните пет минути, домашните кошаркари го совладаа Работнички со 108-98 како увертира пред плејофот. Разигрувањето за титулата со полуфиналните дуели почнува во петок.

ПРВА ЛИГА МАЖИ - ПЛЕЈОФ (СЕЗОНА 2014/15)

Полуфинале (До 2 победи)

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

МЗТ Скопје А. (0)

Фени Индустри (0)

22.05.15

19:00

Stream

 

Работнички (0)

Куманово (0)

22.05.15

19:00

МРТ

 

 

ПРВА ЛИГА ЖЕНИ - ПЛЕЈОФ (СЕЗОНА 2014/15)

Полуфинале (До 2 победи)

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Лотос

МНА Кожувчанка

23.05.15

16:00

(1-1)

 

Почнаа квалификациските турнири од 3х3 Државното Првенство 3х3 (У18)
(18.05.2015) Во саботата на кошаркарските терени на хотелот „Александар Палас“ во Скопје, се одржа првиот од трите квалификациски турнири од Државното Првенство во 3х3 до 18 години. По шест-часовна интересна и возбудлива кошарка, екипата на Феникс го освои првото место и заедно со екипите на Хиени, Академци и Некст ќе игра на Фајнл 8 турнирот што на почетокот на јуни ќе се игра повторно во Скопје.

НАЦИОНАЛНА СПОРТСКА АКАДЕМИЈА
ЛИСТА НА УЧЕНИЦИ ЗА ВТОР СЕЛЕКТИВЕН ТРЕНИНГ

 

Минимална победа за кумановци во неизвесната завршница во Кавадарци
(18.05.2015) Иако со победата на Работнички над МЗТ во вечното дерби играно во петокот станаа јасни точните позиции на тимовите кои ќе играат во плејофот, Фени Индустри и Куманово во натпревар без резултатско значење одиграа одлични 40 минути, каде победникот беше решен во самите последни секунди. Куманово прослави гостинска победа во Кавадарци од 92-91.
Шутерско шоу на црвено-белите во СЦ „Јане Сандански“
(15.05.2015) Со одлична игра во третата четвртина и висока предност која знаеја како да ја одржат до крајот, кошаркарите на Работнички заслужено го совладаа МЗТ Скопје Аеродром на гостински терен, со што ја осигураа втората позиција на табелата во пресрет на плејофот. Избраниците на Марин Докузовски со извонредни 15 постигнати тројки од 25 обиди ја остварија првата победа против вечниот ривал во четвртиот меѓусебен дуел сезонава.
Двете екипи го одиграа својот последен натпревар во сезоната
(15.05.2015) Синоќа во СЦ „Борис Трајковски“ се одигра првиот натпревар од последното коло во Суперлигата, кој воедно беше и последен во сезоната за двете екипи кои не обезбедија место во плејофот. Во интересната пресметка, Соколи прославија триумф против Кожув од 67-64 за пласман на петтата позиција на табелата.

ЛИСТИ НА ОДОБРЕНИ ИГРАЧИ

 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder