Тренерска Академија на
ФИБА Европа

- Делег. ПЛМ, 11.коло

И покрај доброто издание на македонскиот состав
(31.01.2015) МЗТ Скопје Аеродром играше постојано тесен и неизвесен меч против Партизан, но падот на играта во нападот во последната четвртина резултираше со пораз од 63-55. За МЗТ, ова е 14-ти пораз во АБА лигата сезонава.

Гевгеличани со 103 постигнати поени до важен триумф над ривалот
(31.01.2015) Во извонреден натпревар кој комплетно ја оправда улогата на дерби на колото, екипата на Кожув одигра импресивно во нападот и го совлада Куманово со 103-86. Без Урош Луковиќ во тимот, кумановци ја загубија битката во рекетите.

Убедливи победи на фаворитите на средбите во Скопје
(31.01.2015) Без сериозни проблеми, екипите на Работнички и Карпош Соколи стигнаа до очекувани победи против Водњански Лисици и Гоце Делчев, за почеток на календарската 2015 во Првата Лига. Со водство во текот на целиот натпревар, фаворитите заслужено славеа за задржување при врвот на табелата.
Стартуваа прволигашките возбудувања во 2015 година
(31.01.2015) За отворање на календарската година, Фени Индустри забележа висока победа од 96-65 на гостински терен кај Струмица, задржувајќи се на врвот на прволигашката табела. Првата четвртина, која кавадарчани ја добија со 25-5 веќе го навести победникот на средбата во салата „Парк“.