МОЖНОСТ ЗА
РАБОТА ВО МКФ


Пријавување за учество на
Тренерска Академија на
ФИБА Европа


- Делег. ПЛМ, 11.коло 

Вечерва се играат преостанатите три средби од 11.коло во Првата Лига
(31.01.2015) По убедливата победа на Фени Индустри над Струмица во првата средба, вечерва на програмата се преостанатите три натпревари од 11.коло во Првата лига. Натпреварот кој привлекува најмногу внимание се игра во Гевгелија од 19:00 (пренос на Макбаскет ТВ), каде Кожув ќе го пречека Куманово. Во двете останати средби во Скопје, Работнички и Соколи влегуваат како големи фаворити против Лисици и Гоце Делчев.

Стартуваа прволигашките возбудувања во 2015 година
(31.01.2015) За отворање на календарската година, Фени Индустри забележа висока победа од 96-65 на гостински терен кај Струмица, задржувајќи се на врвот на прволигашката табела. Првата четвртина, која кавадарчани ја добија со 25-5 веќе го навести победникот на средбата во салата „Парк“.

ПРВА ЛИГА МАЖИ - СЕЗОНА 2014/15

11 коло

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Карпош Соколи

Гоце Делчев

31.01.15

19:00

Кожув

Куманово

31.01.15

19:00

Stream

Струмица

Фени Индустри

31.01.15

13:00

65-96

МЗТ Скопје

-

-

Работнички

Вод. Лисици

31.01.15

17:00


МЛАДИНСКИ КУП НА МАКЕДОНИЈА 2015

Полуфинале - еден натпревари

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

МЗТ Скопје А.

Фени Индустри

01.02.15

12:00

Вардар

Кожув

01.02.15

17:00

ФИБА го претстави новиот календар и систем за натпреварување
(30.01.2015) Во новиот систем и календар на натпреварувања на ФИБА, кој ќе стартува од 2017 година, се отвора повеќе простор за националните селекции од Европа за настап на Светски Првенства и Олимписки Игри.

Македонскиот репрезентативец ја продолжува кариерата во АЦБ лигата
(30.01.2015) Официјалната интернет-страница на шпанската АЦБ лига, утрово потврди дека македонскиот репрезентативец Војдан Стојановски е нов член на Мора Банк Андора, која се натпреварува во елитното шпанско друштво. Стојановски во Мора Банк пристигнува од Алба Берлин, каде годинава забележа настапи и во Евролигата.
Одржана јавната лицитација за организатор на Завршниот турнир
(29.01.2015) МЗТ Скопје Аеродром и СЦ „Јане Сандански“ ќе бидат домаќини на Фајнл Фор турнирот од 23-то издание на Купот на Македонија. Ова откако предмалку заврши јавната лицитација за организатор на Купот, на која учествуваше и КК Куманово.

МЛАДИНСКИ ЛИГИ НА МАКЕДОНИЈА (2014/15)

М-18 Суперлига, 1.коло

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Јуниор

Куманово

31.01.15

11:30

 

МЗТ Скопје А. 1

Вардар

31.01.15

12:00

 

75-92

Борец Баскет

Бест

31.01.15

13:00

Феникс

Фени Индустри

31.01.15

13:00

 

Акад. ФМП 1

Црн Дрим

31.01.15

13:30

М-16 Суперлига, 1.коло

Пинк Пантери

Јуниор Битола

31.01.15

14:30

Акад. ФМП

Цнр Дрим

31.01.15

15:30

 

Баскет Академија

Феникс

01.02.15

12:00

Куманово

Баскет Кам

01.02.15

13:30

 

Вардар

Шкупи

01.02.15

14:30

Работнички 1

МЗТ Скопје А.

01.02.15

19:00

 

МЛАДИНСКИ ЛИГИ НА МАКЕДОНИЈА
КАЛЕНДАР НА НАТПРЕВАРИ - 2015 ГОДИНА

ЛИСТИ НА ОДОБРЕНИ ИГРАЧИ

 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder