Делегирање ПЛ 1/4 Плеј оф (03.05.2016)

  Делегирање М-20 финале Плеј оф

  М-18 Плеј оф
  
  Делегирање ПЛ Плеј оф 2

  Сениорски лиги - билтен бр.36

  Младински лиги - Билтен бр.29

  Младински лиги - Билтен бр.30

  

 

 Министерството за образование и наука упатива јавен повик за проверување на способностите за спортски вештини на учениците кај кои има интерес за запишување во Спортска Академија.
Вечерва екипите на Куманово и фени Индустри со победи на домашен терен ги завршија четвртфиналните серии во Плеј офот против Работнички односно Кожув. Куманово во ефикасен натпревар со 100 -94 го совлада Работнички за конечен триумф во серијата од 3-1, а Фени Индустри со 82-69 беше подобар од Кожув и со 3-1 во победи се избори за место во елитното полуфинале во кое го очекува бранителот на титутлата МЗТ Скопје Аеродром.

ПРВА ЛИГА МАЖИ - СЕЗОНА 2015/2016

ПЛЕЈ ОФ 1/4 финале до три победи

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Фени Индустри

Кожув

26.04.16

18:00

(2-0)МРТ

100-96

Кожув

Фени Индустри

29.04.16

19:00

(2-1)

91-79

Фени Инд.(3-1“

Кожув

03.05.16

18:00

МРТ

82-69

 

ПРВА ЛИГА МАЖИ - СЕЗОНА 2015/2016

ПЛЕЈ ОФ 1/4 финале до три победи

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Куманово

Работнички

26.04.16

19:00

Stream

82-85

Работнички

Куманово

29.04.16

19:00

МРТ

60-77

Куманово (3-1)

Работнички

03.05.16

19:00

Stream

100-94


ТОП-5 КУМУЛАТИВНА СТАТИСТИКА ПРВА ЛИГА 2015/2016


Екипата на Вардар за кошаркари до 20 години поведе со 1-0 во победи во финалето против тимот на Карпош Соколи, црвено црните го добија првиот меч од финалната серија со убедливи 55-42(16-4, 18-6, 4-16, 17-16).
Канцеларијата на Македонската кошаркарска федерација изразува јавна благодарност до сите членови на селекцијата на Македонија до 15 години за одличната презентација на нашата кошарка на меѓународната сцена и секако за збогатувањето на витрините со уште еден трофеј од Меѓународните натпреварувања.


Велес, Охрид и Скопје во мај ќе бидат домаќини на најдобрите млади баскетџии од Македонија учесници на квалификациските турнири за пласман на завршницата од Јуниорското првенство(за играчи до 18 години) на Македонија во 3x3
Македонската репрезентација за кошарекари до 15 години го освои високото трето место и бронзениот медал на силниот Меѓународен турнир во Милано Италија.
Нови средби од четвртфиналето на Плеј офот во нашето најсилно кошаркарско првенство. Вечерва екипите на Куманово и Фени Индустри пред домашната публика ќе атакуваат на трета победа во серијата против Работнички односно Кожув вредна пласман во полуфиналето на Плеј офот.
Капитенот на македонската кошаркарска селекција до 15 години, Лука Наумовски е прогласен за најкорисен кошаркар(МВП) на Меѓународниот турнир во Милано, Италија, на кој нашата репрезентација го освои бронзениот медал.
Во салата на СЦ. „Шабан Трстена“ во населбата Чаир во Скопје викендов се одржаа вторите селективни тренинзи на дури три генерации (У-14, У-16, У-18) на млади и талентирани кошаркарки во рамките на програмата за квалитетен развој на кошаркари и кошаркарки, континуирано следење и индивидуално-техничко и тактичко усовршување.


Македонската селекција за кошаркари до 15 години стигна до вториот триумф на Меѓународниот турнир во Милано, Италија, нашите млади надежи во 2 коло од Групата А со минимални 62-61 го совладаа тимот на Баерн Минхен.
Македонската репрезентација за кошаркари до 15 години на стартот на меѓународниот турнир во Милано, Италија е поразена од врсниците од тимот на Варезе со 89-72.

Кошаркарите на Бадел 1862 без ниту еден загубен натпревар во сезоната 2015/2016 ја одбранија шампионската титула во Првата лига и по 12 пат во историјата го подигнаа шампионскиот пехар наменет за најдобрата екипа во македонската женска кошарка.Управниот одбор на Македонската кошаркарска федерација попладнево го назначи 55- годишниот српски тренер Драган Раца за нов селектор на нашата најдобра репрезентација. Раца ќе ги води црвено жолтите во квалификациите за Европскиот шампион во 2017 против селекциите на Луксембург, Унгарија и Велика Британија.

Кошаркарскиот клуб Охрид АВ на убедлив начин го освои првото место во Втората македонска лига и по прв пат во клупската историја си обезбеди пласман во нашето најсилно првенство Првата лига.


Нови апликации за Android и iOS од ФИБА за кошаркарските тренери.

Најдобрата кошаркарска репрезетација на Македонија попладнево на ждрепката во седиштето на ФИБА Европа во Минхен ги доби противниците во квалификациите за пласман на Евробаскетот во 2017 година.

Меѓународната кошаркарска федерација (ФИБА) го одреди редоследот на на натпреварите во седумте квалификациски групи за пласман на Еврошампионатот во 2017 година.


 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder