МОЖНОСТ ЗА
РАБОТА ВО МКФ


- Делег. ПЛМ 10.коло
- Делег. ВЛМ 9.коло
- Сениорски лиги, Билтен 9 

 
Денеска од 19:00 часот дерби во Скопје
(19.12.2014) Вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ со натпреварот помеѓу Карпош Соколи и Кожув ќе се стави точка на прволигашките натпревари во календарската година. Се очекува интересен натпревар, додека двете екипи влегуваат во дербито со свои амбиции за победа.

СЛЕДНИ НАТПРЕВАРИ: ПРВА ЛИГА МАЖИ - СЕЗОНА 2014/15

10 коло

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Гоце Делчев

Вод. Лисици

13.12.14

18:00

75-62

-

Работнички

-

Фени Индустри

МЗТ Скопје

17.12.14

19:00

МРТ

90-79

Куманово

Струмица

13.12.14

19:00

88-55

Карпош Соколи

Кожув

19.12.14

19:00

МРТ

 
Големо засилување за скопјани под обрачите
(19.12.2014) Трансферот кој беше најавуван во текот на последните неколку денови, синоќа беше официјализиран и потврден од страна на МЗТ Скопје. Предраг Самарџиски од екипата на Тед од Анкара ги засили „Металците“, а своето деби би можел да го има уште во понеделник во дуелот со неговиот поранешен клуб - Црвена Ѕвезда.ИНФОРМАЦИЈА ЗА ЗИМСКИ ПРЕОДЕН РОК ВО
МЛАДИНСКИ ЛИГИ НА МАКЕДОНИЈА 
(12-16 Јануари 2015)


Кавадарчани го совладаа шампионот со 90-79
(17.12.2014) Дербито ги исполни високите очекувања за квалитетен натпревар со голем број поени, неивесност и атрактивни потези, а со одличната игра во четвртата четвртина, Фени Индустри втор пат годинава го совлада МЗТ Скопје, со што се искачи на делба на првото место на табелата. Последното коло во 2014 година се комплетира во петок со натпреварот помеѓу Карпош Соколи и Кожув.

(17.12.2014) Тренерската Академија на ФИБА Европа е сочинета од посета на три седумдневни обуки и повеќе „он-лајн“ курсеви и предавања во период од две години. Академијата, која низ годините привлече некои од најпознатите светски тренерски имиња, е фокусирана на едукација и тестирање за подигнување на нивото на работа на тренерите со младите кошаркари.
Десет екипи во јануари ќе играат преднатпревари за пласман на Фајнл Фор
(16.12.2014) Деветте прволигаши, заедно со единствениот пријавен второлигаш Т-Баскет, од 10 до 28 јануари 2015 година ќе ги одиграат квалификациските натпревари за место на Фајнл Фор турнирот од 23-то издание на Купот на Македонија.

ЛИСТИ НА ОДОБРЕНИ ИГРАЧИ

 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder