- Делег. Плејаут Лига, 4.коло

  

Баделки успешно ја завршија сезоната без ниту еден пораз
(16.04.2014) Со победа над Работнички од 60-47 во вториот натпревар од финалната серија и со вкупен триумф од 3-0, Бадел е новиот државен шампион во женска сениорска конкуренција. Анџелика Митрашиновиќ со постигнати 28 поени избрана за МВП на финалето.

ПЛЕЈАУТ ЛИГА МАЖИ - СЕЗОНА 2013/14

4.коло

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Пелистер Спорт

Вардар Апаве

17.04.14

19:30

Изедначен рекордот за ефикасност на еден натпревар
(17.04.2014) Со 52 МВП индекс поени, Урош Луковиќ од Куманово е статистички најкорисниот играч во 4 коло од Суперлигата, изедначувајќи го рекордот кој Душан Кнежевиќ досега сам го држеше со настапот против Вардар Апаве сезонава во Првата Лига.
Комплетирано четвртото коло во Суперлигата
(17.04.2014) МЗТ Скопје останува единствен непоразен во Суперлигата и по четири одиграни кола, додека Работнички и Лирија по синоќешниот натпревар во Градскиот Парк сега се изедначени на делба на третото место на табелата, со бод помалку од второпласираниот Кожув. Следното коло продолжува по Велигденските празници.

Гевгеличани не знаат за пораз на домашен терен
(16.04.2014) Во интересен натпревар со неизвесна завршница, Кожув го совлада Куманово во Гевгелија со 83-79, продолжувајќи ја победничката низа во сопствената сала која трае цела сезона. Останатите два натпревари од колото се играат денеска.

СУПЕРЛИГА МАЖИ - СЕЗОНА 2013/14

4 коло

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Работнички

Лирија

16.04.14

19:00

Stream

84-77

Кожув

Куманово

15.04.14

17:30

МРТ 1

83-79

Струмица

МЗТ Скопје А.

16.04.14

19:00

72-96


ПРВА ЛИГА ЖЕНИ - СЕЗОНА 2013/14

ФИНАЛЕ (До 3 победи)

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Работнички

Бадел 1862

16.04.14

14:00

0-3

47-60

(16.04.2014) Хозе Марија Буцета, професор по Спортска Психологија на УНЕД Универзитетот во Шпанија, кој воедно беше дел и од Тренерската клиника која летово се одржа во Охрид, спроведе истражување за инволвираноста на родителите на младите спортисти (до 18 години) во развојот на нивните спортски кариери.
Одржани квалификациските турнири во Штип и Битола
(14.04.2014) Со турнирите во Штип во сабота и Битола во недела, викендов почна првото ЏаБест Државно Првенство во 3х3 кошарка. Четири екипи од четири различни градови се пласираа на Супер Финалето во Скопје.

ЛИСТИ НА ОДОБРЕНИ ИГРАЧИ
СЕЗОНА 2013/14


 

Ул. Кузман Јосифовски Питу 17, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder