- Делег. Суперлига, 4.коло
- Делег. Жени Финале, 2.коло 

СУПЕРЛИГА МАЖИ - СЕЗОНА 2013/14

4 коло

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Работнички

Лирија

16.04.14

19:00

Stream

Кожув

Куманово

15.04.14

17:30

МРТ 1

83-79

Струмица

МЗТ Скопје А.

16.04.14

19:00


ПРВА ЛИГА ЖЕНИ - СЕЗОНА 2013/14

ФИНАЛЕ (До 3 победи)

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Работнички

Бадел 1862

16.04.14

14:00

0-2

Одржани квалификациските турнири во Штип и Битола
(14.04.2014) Со турнирите во Штип во сабота и Битола во недела, викендов почна првото ЏаБест Државно Првенство во 3х3 кошарка. Четири екипи од четири различни градови се пласираа на Супер Финалето во Скопје.

Србинот го предводеше Куманово до победа над Работнички
(14.04.2014) Со 35 поени и 8 скокови, Вукашин Мандиќ беше носител на значаен триумф за Куманово против Работнички, прв за неговата екипа во овогодинешната Суперлига. Мандиќ за овој настап собра 39 МВП индекс поени, најмногу во третото коло.
Баделки веќе во четврток ќе имаат шанса да го подигнат шампионскиот пехар
(14.04.2014) Со високо водство и сигурна игра во текот на целата средба, Бадел го совлада Работнички со 91-58 во првата средба од финалната серија и веќе во четврток ќе има можност да ја подигне титулата за сезоната 2013/14, без ниту еден пораз.
На коло до крај во Втората лига, познати се најдобрите две екипи
(14.04.2014) По натпреварите од претпоследното 17 коло одиграни викендов во Втората лига, Водњански Лисици и теоретски обезбедија место на најдобрите две позиции, со што заедно со Гоце Делчев ќе патуваат во Првата Лига за наредната сезона. Последното коло се игра на 26 април.
Нашиот кадетски репрезентативец избран меѓу најталентираните во Европа
(11.04.2014) Од 2 до 5 јуни 2014 година, 16-годишниот кадетски репрезентативец на Македонија, Андреј Маслинко ќе учествува на еден од најпрестижните светски кошаркарски кампови во светот, кампот кој е под заедничка организација на ФИБА и НБА - Кошарка Без Граници.
Комплетирана сезоната во Третата Лига
(11.04.2014) Максимално изедначената борба на четири екипи од третата лига за најдобрите две позиции, доведе до ситуација сите четири тима со ист број на бодови да ја завршат сезоната. Кош-разликата во меѓусебните дуели ги става Црн Дрим и Борец Баскет во позиција пред Баскет Дино и Михајловски.

МЛАДИНСКИ ЛИГИ НА МАКЕДОНИЈА - СЕЗОНА 2013/14

М-20

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Вардар

Работнички

13.04.14

12:00

Лирија

Кожув

13.04.14

16:30

 

Шкупи

Струмица

16.04.14

19:00

М-18, Група А

КСК

Водно Санс

11.04.14

09:00

Водно Санс

Струмица

12.04.14

11:00

 

Гоце Делчев

МЗТ Скопје

12.04.14

11:00

Работнички

Баскет Дино

12.04.14

17:00

 

Вардар 2

КСК

13.04.14

10:00

В. Лисици

Куманово

14.04.14

20:30

 

М-18, Група Б

Феникс

Пелистер Спорт

12.04.14

10:30

Вардар 1

Јуниор

12.04.14

13:30

 

Црн Дрим

Фени Индустри

12.04.14

16:00

Црн Дрим

Пелистер Спорт

16.04.14

19:30

 

ФМП 2

Шкупи

17.04.14

19:30

М-16, Група А

Струмица

МКК Струмица

12.04.14

12:00

МКК Струмица

ФМП

12.04.14

14:00

 

М-16, Група Б

Пробаскет

Работнички 1

11.04.14

19:00

Баскет Кам

Карпош Соколи

12.04.14

11:00

 

Крива Паланка

Вардар Апаве

12.04.14

12:30

М-16, Група В

Академик

Глобал

12.04.14

10:00

Фени Индустри

Квиско Баскет

12.04.14

12:00

 

Феникс 2

Баскет Дино

12.04.14

13:00

Борец Баскет

Илинден

14.04.14

19:30

 

М-16, Група Г

Колибри

В. Лисици

12.04.14

15:00

М-18 Ж

Работнички

Академик

12.04.14

14:40

Јуниор

Гостивар

13.04.14

12:30

 

М-16 Ж

МНА Кавадарци

Работнички

12.04.14

12:00

Струга 2009

Младост Битола

13.04.14

14:00

 

ЛИСТИ НА ОДОБРЕНИ ИГРАЧИ
СЕЗОНА 2013/14


 

Ул. Кузман Јосифовски Питу 17, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder