ИНФОРМАЦИИ ЗА ВИСИНА 
    НА ТАКСИ СОГЛАСНО 
    АКТИ НА МК
Ф

 


  
  СЕНИОРСКИ ЛИГИ БИЛТЕН
     БР.1 СЕЗОНА 2016/17
    
   
   Делегирање Супер куп

  

 

ДОГОВОРИТЕ КОИ СЕ ПОДНЕСУВААТ ВО МКФ МОРА ДА БИДАТ ЗАВЕРЕНИ НА НОТАР.(НЕ Е ПОТРЕБНО ЛИЧНО ПРИСУСТВО НА ИГРАЧИТЕ И РОДИТЕЛ/СТАРАТЕЛ), ДОГОВОРИТЕ МОЖАТ ДА БИДАТ ПОДНЕСЕНИ ОД ОВЛАСТЕНО ЛИЦЕ НА КЛУБОТ.

ИЗМЕНИ НА КОШАРКАРСКИТЕ ПРАВИЛА 2016

СЕНИОРСКИ ЛИГИ БИЛТЕН БР. 1 СЕЗОНА 2016-2017


Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја одбранија титулата во Супер купот, во големото финале носителот на двете титули славеше минимална, но заслужена победа во драматичниот финиш над тимот на Карпош Соколи од 87-84 (23-16, 25-14, 25-23, 15-29).

СУПЕР КУП 2016

1/2 ФИНАЛЕ

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

МЗТ Скопје А.

Фени Индустри

22.09.16

18:00

МРТ

83-50

Карпош Соколи

Куманово

22.09.16

20:30

МРТ

82-72

СУПЕР КУП 2016

ФИНАЛЕ

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

МЗТ Скопје А.

Карпош Соколи

23.09.16

20:30

МРТ

87-84

Викендов (24/25.09.2016) во Охрид се одржа семинар за судии и делегати во организација на Судиската комисија на МКФ.


Македонската кошаркарска федерација изразува јавна благодарност до сите кошаркари кој го прифатија повикот и настапија за националниот тим на Македонија во квалификациите за учество на Евробаскетот во 2017 година.

ТУРНИР ДИМИТАР ЃОРЃИЕВ - 2016 КАВАДАРЦИ

1/2 ФИНАЛЕ

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

МЗТ Скопје А.

Пеќ

25.09.16

17:00

75-57

Фени Индустри

Кожув

25.09.16

19:00

78-76

 

ДИМИТАР ЃОРЃИЕВ 2016

ФИНАЛЕ

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Фени Индустри

МЗТ Скопје А.

26.09.16

17:00

Stream

79-82

 

Во недела и понеделник во салата Јасмин во Кавадарци ќе се одржи традиционалниот кошаркарски турнир Димитар Ѓорѓиев. Годинешниот меморијален турнир ќе биде меѓународен бидејќи на него ќе учествува и косовскиот прволигаш Пеќ предводен од македонскиот тренер Александар Тодоров.
Македонската кошаркарска федерација со Здравствената комисија, организира семинар за медицинските лица (доктори и физиотерепевти) вклучени во кошаркарските клубови во република Македонија.
Четврти пораз на македонската кошаркарска репрезентација во квалификациите за пласман на Евробаскетот во 2017 година. На гостувањето во Солнок во поседното 6 коло од групата Г , нашата селекција претрпе минимален пораз од најдобрата репрезентација во групата Унгарија од 63-61 ( 18-25,14-12,14-9,17-15).
Македонскиот олимписки комитет (МОК) во соработка со Националните спортски федерации (НСФ), високо образовните институции и другите спортски институции и организации во Република Македонија, ја започнува процедурата за обука на третата генерација на кандидати за учество на Олимписката обука за напреден спортски менаџмент на Олимписките спортски организации во Република Македонија.
Првиот плејмејкер на македонската кошаркарска репрезентација Александар Костоски по одличната игра во триумфот над Луксембург на гостински терен од 82-74 си обезбеди место во најдобрата петорка на 4 коло од квалификациите за пласман на Евробаскетот во 2017 година.

Кошаркарската федерација на Словенија испраќа покана до сите заинтересирани женски екипи кои имаат младински тимови во генерациите У11, У13 и У15 за учество на меѓународен турнир од 29 до 31 октомври годинава во Љубљана.

ТОП-5 КУМУЛАТИВНА СТАТИСТИКА ПРВА ЛИГА 2015/2016

  

 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder