МОЖНОСТ ЗА
РАБОТА ВО МКФ


- Сениорски лиги, Билтен 19
- Делег. Суперлига, 1.коло
- Делег. Плејаут, 1.коло
- Делег. ПЛЖ, 1.коло
- Делег. ВЛМ, 15.коло
- Делег. ТЛМ, 12.коло

  

Кавадарчани ја отворија Суперлигата со значајна победа
(28.03.2015) И покрај тоа што во најголемиот дел од првото полувреме губеше со двоцифрена разлика, а во третата четвртина и со 15 поени разлика, тимот на Фени Индустри со одлична игра во завршницата од натпреварот направи пресврт за триумф над Работнички за старт на Суперлигата. Ниту седумте постигнати тројки на Димитар Мираковски, не беа доволни за победа на скопјани.
 

ПОСЛЕДНИ РЕЗУЛТАТИ:  СУПЕРЛИГА МАЖИ - СЕЗОНА 2014/15

1 коло

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Кожув

МЗТ Скопје А.

28.03.15

19:00

МРТ

69-81

Фени Индустри

Работнички

28.03.15

18:00

81-75

Карпош Соколи

Куманово

одлож

 
 

СОСТАНОК НА УПРАВЕН ОДБОР НА МКФ
Состанокот на УО на МКФ ќе се одржи во понеделник (30.03.2015) со почеток во 16:00 часот во конгресната сала на Хотел „Гранд Плаза“ во Скопје.
Дневен ред на состанокот.

СЕДНИЦА ЗА ЗДРУЖЕНИЕ НА ПРВОЛИГАШИ
11-та Седница на Здружението на клубови од Прва Лига Мажи ќе се одржи во понеделник (30.03.2015) со почеток во 13:00 часот во просториите на МКФ. Дневен ред на седницата.

НАЦИОНАЛНА СПОРТСКА АКАДЕМИЈА
Термини за селективни тренинзи за упис во Прва Година

Одигран последниот натпревар пред почетокот на Суперлигата
(26.03.2015) Во одличен натпревар со многу поени и бројни пресврти, кошаркарите на Карпош Соколи предводени од Американците Рајс и Ворен подобро се снајдоа во завршницата во СЦ „Борис Трајковски“ и триумфираа над актуелниот шампион МЗТ Скопје со 87-86. Веќе викендов почнуваат возбудувањата во Суперлигата каде ќе играат МЗТ, Работнички, Соколи, Куманово, Фени и Кожув.
Македонскиот претставник го совлада Рилски, но не со потребната кош-разлика
(24.03.2015) Како што тоа беше случај многупати годинава, така и вечерва бројните навивачи на Куманово беа сведоци на трилер завршница во сопствената сала. Куманово успеа да дојде до точно 12 поени разлика по четирите четвртини, но во продолжението бугарскиот тим ја намали разликата и со конечните 107-101, Рилски се пласираше во полуфиналето во БИБЛ.

ЛИСТИ НА ОДОБРЕНИ ИГРАЧИ

 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder