Сениорски лиги-Билтен бр.46
   
   Младински лиги-Билтен бр.40

  

 

ДОГОВОРИТЕ КОИ СЕ ПОДНЕСУВААТ ВО МКФ МОРА ДА БИДАТ ЗАВЕРЕНИ НА НОТАР.(НЕ Е ПОТРЕБНО ЛИЧНО ПРИСУСТВО НА ИГРАЧИТЕ И РОДИТЕЛ/СТАРАТЕЛ), ДОГОВОРИТЕ МОЖАТ ДА БИДАТ ПОДНЕСЕНИ ОД ОВЛАСТЕНО ЛИЦЕ НА КЛУБОТ.
Сениорската кошаркарска репрезентација на Македонија со 82:67 (21:24; 22:14; 17:16; 22:13 )го претрпе и вториот пораз од Словенија на контролните средби во Марибор.
Денес (25.08.2016) во просториите на Македонската кошаркарска федерација се одржа работна средба меѓу генералниот секретар на МКФ Моника Гаврилоска, првиот човек на регионалната Балканска кошаркарска лига Шај Штрикс и менаџерот за натпреварување на БИБЛ Камен Тошев.
Македонската кошаркарска федерација ги повикува сите медиумски куќи кои се заинтересирани за следење на натпреварите од квалификациите за пласман на Евробаскетот 2017 од (31.08 до 17 09.2016год.) во салата „Јасмин“ – Кавадарци, да аплицираат за акредитации на новинарски екипи на contact@basketball.org.mk или kgalevski@yahoo.com.Од секој медиум може да се акредитира по еден новинар и снимател или фоторепортер.
Македонската сениорска репрезентација вечерва во Марибор во натпревар затворен за јавност загуби од домаќинот Словенија со 84-68, во првата од двете планирани пријателски средби.
Македонската кошаркарска федерација во петок (26.08.2016) од 11 часот во просториите на општина Кавадарци организира Прес -конференција по повод престојното учество на сениорската репрезентација на Македонија во квалификациите за пласман на Европското првенство во 2017.
Македонската сениорска репрезентација само два дена по крајот на „Трофејот Македонија“ во Скопје продолжува со одигрување на пријателски средби во рамките н подготовките за настап на квалификациите за пласман на Евробаскетот во 2017 год.


Македонската кошаркарска федерација заедно со Македонскиот Олимписки Комитет и Здружението на кошаркарски тренери на Македонија, во сабота на 27 Август со почеток во 12часот, во Мала Сала во СЦ „Јане Сандански“ во Скопје ќе организира тренерски семинар


Во рамките на проектот „ЗАЕДНО ДО М16“, Македонската кошаркарска федерација во соработка со Кошаркарските федерации на Романија, Турција, Бугарија и Косово, ќе испрати 30 селектирани кошаркари на Меѓународен кошаркарски камп во Констанца, Романија.
Македонската кошаркарска репрезентација го претрпе и вториот пораз на силниот меѓународен „Трофеј на Македонија“ кој во изминатите три дена се играше во СЦ Јане Сандански. Нашиот национален тим во последниот меч на турнирот загуби од селекцијата на Босна и Херцеговина со 75-69, (26-20,14-13,17-27,18-9).
Македонската сениорска репрезентација без повредениот Ромео Тревис, плускавец на прстот на десната нога, ја запиша првата победа на „Трофејот Македонија “ во Скопје.Во дуелот од 2 коло црвено жолтите на крилата на браќата Војдан и Дамјан Стојановски и вечерва одличниот Марјан Јаневски со 72-67(23-17, 15-12, 17-18, 20-17) славеа победа над селекцијата на Белгија.
Македонската машка сениорска репрезентација со минимален пораз од фаворитот Црна Гора од 77-73, (12-27, 14-13, 14-23, 13-14) ги започна натпреварите на „Трофејот Македонија“ во СЦ Јане Сандански во Скопје.


Членовите на најдобрата македонската кошаркарска репрезентација кои се подготвуваат за настап во квалификациите за пласман на Евробаскетот во 2017 упатија апел до фановите за помош и донации за жителите за жителите од поплавените подрачја.

Македонската кошаркарска федрација распишува конкурс за ангажирање на стручни лица, тренери и физиотерапевти за работа во спортските паралелки (кошарка) во Спортската академија во Скопје, Кавадарци и Охрид.

Македонската репрезентација за кошаркари до 16 години го освои 16 место на Европското првенство дивизија Б во Софија Бугарија.
Македонската репрезентација за кошаркари до 14 години ги загуби и последните две средби на силниот меѓународен турнир „Словенија Бол“ во Словен Градец.
Последниот натпревар на јуниорите на овогодишното Европско првенство Дивизија Б за кошаркари до 18 години им го донесе и финалниот пласма на нашите млади надежи. Селекцијата на Данска се покажа како супериорна во натпреварот за пласман славејќи со 85-61 (16-17, 19-18, 27-10, 23-16) па така, нашите репрезентативци ќе го завршат првенството како 16. пласирани од вкупно 24 земји - учеснички.

ТОП-5 КУМУЛАТИВНА СТАТИСТИКА ПРВА ЛИГА 2015/2016

  

 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder