Термини МЛ 18 коло

Сениорски лиги Билтен бр. 18

Младински лиги Билтен бр. 16
 


Соопштение за медиумите

Сите заинтересирани медиумски куќи кои сакаат да го следат завршниот турнир од Купот на Македонија 2016 кој од 19 до 21 Февруари 2016 година ќе се одржи во Гевгелија треба да испратат име и презиме на новинар и фоторепортер/камерман што ќе го следи финалниот турнир од Купот на Македонија.

ПРВА ЛИГА МАЖИ - СЕЗОНА 2015/16

17 коло

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Работнички

МЗТ Скопје А.

16.02.16

19:00

МРТ

Струмица

Кожув

13.02.16

18:00

Фени Индустри

Бест

13.02.16

18:00

Карпош Соколи

Куманово

14.02.16

20:00


Во Скопје, недела на 21 02 2016 година во салата на Вардар под Кале селектираните кошаркари родени 2000 и 2001 година од регионите Скопје 1 и Скопје 2 во 09 часот и во 10-30 часот ќе ги одработата воведните контролни тренинзи на регионалните селекции.


Втор пораз на единствениот македонски претставник во Балканската лига во четврфиналната фаза. Кожув на гостувањето во Пеќ во рамките на 2 коло од втората фаза во БИБЛ доживеа несреќен пораз со 77-76, со кош примен на 4 секунди пред крајот на средбата.
Во среда и четврток (10 и 11.02.2016 ) салата Шабан Трстена во населбата Чаир ќе биде домаќин на Меѓународен кошаркарски турнир -Чаир - Шкупи 2016 во женска конкуренција на кој покрај коорганизаторот женската екипа на Шкупи ќе учествуваат и екипите на Клубски - Патриот од Делчево, Баскет Дуррес од Албанија и тимот на Приштина од Косово.
Убедлива победа на МЗТ Скопје против Струмица од 94-56 во последниот натпревар од 16 коло во Првата македонска лига.
Во недела на 21.02 2016 година во просториите на СЦ. Борис Трајковски со почеток во 11 часот ќе се одржи Изборно собрание на Здружението на кошаркарски тренери на Македонија.Вечерва со дербито Куманово - Фени Индустри стартува редовното 16 коло во Првата македонска кошаркарска лига. Викендов пак интересно ќе биде сигурно и на натпреварите во Гевгелија, во сабота во битка за што подобар пласман на табелата Кожув со новиот предводник Марјан Илиевски е домаќин на одличниот Карпош Соколи, а во недела последнопласираниот Бест ќе го нагости искусниот Работнички.

Најдобрата кошаркарска репрезетација на Македонија попладнево на ждрепката во седиштето на ФИБА Европа во Минхен ги доби противниците во квалификациите за пласман на Евробаскетот во 2017 година.

Меѓународната кошаркарска федерација (ФИБА) го одреди редоследот на на натпреварите во седумте квалификациски групи за пласман на Еврошампионатот во 2017 година.Годинава пет младински кошаркарски селекции на Македонија две во женска и три во машка конкуренција ќе учествуваат на Европските првенства дивизија Б.

Генералниот секретар на Македонската кошаркарска федерација Моника Гаврилоска во интервју за порталот „охридскај“ го даде своето видување за моменталната состојба во нашата женската кошарка, и за визијата на МКФ како да се подигне нејзиниот квалитет.
Спортскиот центар во Ново Лисиче викеднов беше домаќин на најдобрите млади кошаркари од Македонија. Во рамките на програмата за равој на млади кошаркарки и индивидуално-техничко и тактичко усовршување, Македонската кошаркарска федерација ги организираше првите контролни тренинзи на најдобрите во генерациите У-14, У-16 и У-18.

Минатогодишниот финалист Кожув ја доби организацијата на завршниот турнир од кошаркарскиот Куп на Македонија.

Информација за преоден рок
Сезона 2015/16

ЛИСТА НА КАНДИДАТИ СО ПРАВО ЗА УПИС ВО ПРВА ГОДИНА ВО КОШАРКАРСКА ПАРАЛЕЛКА НА НАЦИОНАЛНА СПОРТСКА АКАДЕМИЈА
- УЧЕБНА 2015/16 -


 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder