Делегирање ПЛМ - 7 коло

 Делегирање М-20 мажи 5 коло
 
 Делегирање МЛ 7 коло
 

Вечерва со лесна и убедлива победа од 81-109 (26:20; 28:15; 27:23 и 28:23). на МЗТ Скопје Аеродором над дебитантот во елитата Бест финишираше 7 коло во Првата македонска кошаркарска лига.

ПРВА ЛИГА МАЖИ - СЕЗОНА 2015/2016

7 коло

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Карпош Соколи

Работнички

22.11.15

20:00

Stream

87-64

Куманово

Кожув

21.11.15

17:00

80-83

Бест

МЗТ Скопје А.

25.11.15

19:00

81-109

Струмица

Фени Индустри

24.11.15

20:00

мтв

53-85


Кошаркарите на Кожув вечерва како гости во Бар загубија од Морнар со 91-87 (29:23; 26:25; 15:22 и 21:17) во натпревар од 4 коло во регионалната Балканска БИБЛ лига.За единствениот македонски претставник сезонава во БИБЛ ова е третиот пораз.
Во третиот натпревар од редовното седмо коло во Првата македонска лига Кошаркарите на Фени Индустри забележаа убедлива победа со 85:53 на гостувањето кај Струмица.

Единствениот македонскиот претставник во ФИБА Еврокупот екипата на Куманово вечерва на гостувањето во Финска е поразен од домашниот КТП Баскет со 88:82 (30:24, 22:18, 17:23 и 19:17).
Во Првата македонска кошаркарска лига вечерва се игра третиот натпревар од редовното 7 коло. Во Струмица искусниот домашен состав е домаќин на сезонава незгодниот Фени Индустри.

Нов пораз на нашиот шампион МЗТ Скопје Аеродром во регионалната кошаркаска лига. МЗТ Скопје Аеродром ја продолжи серијата порази во АБА лигата откако вечерва на домашен терен во Јане Сандански загуби од Задар со 72:60 (08:21; 27:7; 17:18 и 20:14).
Дербито од 7 коло во Првата македонска кошаркарска лига одигран вечерва во арената Борис Трајковски за лидерот Карпош Соколи, трофејниот Работнички совладан со убедливи 87-64.

Вицешампионот Куманово изненаден на домашен терен од Кожув во воведниот натпревар од 7 коло во Првата лига. Кошаркарите на Кожув во неизвесен меч го победија Куманово со 83-80.

ФИБА националниот инстуктор Ѓорги Пиперков ги објави Измените на службените толкувања на ФИБА со важност од 01.11.2015.УО едногласно ја поздрави Спогодбата за соработка со Турската Кошаркарска Федерација, а се очекува во иста насока да се развие и соработката со Словенечката Кошаркарска Федерација, како и со NCAA – Лигата на Универзитетските екипи од САД.


ЛИСТИ НА ОДОБРЕНИ ИГРАЧИ

СЕЗОНА 2015/16

ПРВА ЛИГА МАЖИ - Листи на одобрени играчи:


- Бест
- Карпош Соколи 2000
-
 Кожув
-
 Куманово 2009
-
 МЗТ Скопје Аеродром
-
 Работнички
-
 Струмица 
-
 Фени Индустри

ПРВА ЛИГА ЖЕНИ

-Бадел 1862
-Студент 2015
-Ваис Профил
-Шкупи
-Лотус
-Клубски

ВТОРА ЛИГА МАЖИ

-АВ Охрид
-Академија ФМП
-Ангели
-Вардар
-Водњански Лисици
-Пелистер
-Радовиш
-Тетекс ТТК
-Гостивар 2015
-Шкупи

ТРЕТА ЛИГА МАЖИ

-Феникс 2010
-Михајловски
-Црн Дрим
-Дино Баскет
-Карпош Соколи

 

МЛАДИНСКИ ЛИГИ - М-20 (Генерација 1996/1997)


- Вардар
- Карпош Соколи
- Кожув
- МЗТ Скопје Аеродром
-
Гоце Делчев
-
Ангели
- Фени Индустри
-
Бест
- Куманово
- Академија ФМП

 

МЛАДИНСКИ ЛИГИ - М-18 (Генерација 1998/1999)


- Академија ФМП
- Бест
- Борец Баскет
- Баскет Струмица
- Вардар 1

- Вардар 2

- Дино Баскет
- Илинден
- Јуниор
Скопје
- Јуниор Битола
-
Пинк Пантери
- Куманово
- МЗТ Скопје Аеродром 1
- МЗТ Скопје Аеродром 2
- Пелистер
- Петровски
- Работнички
- Риниа
- Фени Индустри
- Феникс 2010
- Црн Дрим
- Овче Поле
- Шкупи

- Водно Санс
- Гостивар 2015
- Михајловски
- Колибри
- Марфил
- Милановски
- Лирија 77

 

-МЛАДИНСКИ ЛИГИ - М-16 (Генерација 2000/2001)

- Академија ФМП
- Албатроси
- Ангели
- Баскет Струмица Академија
- Баскет Кам
- Борец Баскет
- Водно Санс 1
- Водно Санс 2
- Вардар
1
- Вардар 2

- Вод. Лисици
- Гоце Делчев
- Декса
- Јуниор
Ск.
- Квиско Баскет
- Куманово
- Јуниор (Б)
- Илинден
- Лирија 77
- Марфил
- Младост (Б)
- МЗТ Скопје Аеродром
1
-
МЗТ Скопје Аеродром 2
- Пелистер
- Петр
ески
- Пинк Пантери
- Плејмејкер
- Работнички
- Риниа
- Ролинг 08
- Томас
- Фени Индустри
- Феникс 2010 1
- Феникс 2010 2
- Феникс 2010 3
- Црн Дрим
- Шкупи


МЛАДИНСКИ ЛИГИ - М-14 (Генерација 2002/2003)


- АБА
- Академија ФМП
- Академик
- Ангели
- Баскет Кам
- Вардар
- Вардар 2
- Водно Санс
1
- Водно Санс 2

- Водњански Лисици
- Јуниор
С.1
- Јуниор С.2

- Лирија 77
- МЗТ Скопје Аеродром
1
-
МЗТ Скопје Аеродром 2
- Милановски
- Работнички
- Ролинг 08
- Томас
- Феникс 2010
1
- Феникс 2010 2

- Црн Дрим

- Шкупи
- Кетс Баскетбол

 

МЛАДИНСКИ ЛИГИ - М-18Ж (Генерација 1998/1999)


- Бадел 1862
- Јуниор
- Пробаскет
- Струга 2009

- Шкупи
- МНА Кожувчанка
- Студент 2015
- Младост Б.
- КлубскиМЛАДИНСКИ ЛИГИ - М-16Ж (Генерација 2000/2001)


- Бадел 1862
- Јуниор
- Баскет Кам
-
Пелистер
- Струга 2009

- Шкупи
- Лирија 77
- Гостивар 2009

 

Информација за преоден рок
Сезона 2015/16

ЛИСТА НА КАНДИДАТИ СО ПРАВО ЗА УПИС ВО ПРВА ГОДИНА ВО КОШАРКАРСКА ПАРАЛЕЛКА НА НАЦИОНАЛНА СПОРТСКА АКАДЕМИЈА
- УЧЕБНА 2015/16 -


 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder