Вод. Лисици

01.04.15

19:00

72-70

Скопјани остануваат лидери на табелата по значајниот триумф на тешкото гостување
(28.03.2015) Одличната одбрана на МЗТ во четвртата четвртина, која отвори многу простор за брзи контра напади и лесни поени во серија, му донесе победа на скопскиот состав на тешкото гостување во салата „26 Април“ во Гевгелија со 81-69. Овој резултат, дополнително го одлепи МЗТ од конкурентите на врвот на табелата во Суперлигата, а истовремено и го оддалечи Кожув од четирите први места кои водат во плејоф.
Кавадарчани ја отворија Суперлигата со значајна победа
(28.03.2015) И покрај тоа што во најголемиот дел од првото полувреме губеше со двоцифрена разлика, а во третата четвртина и со 15 поени разлика, тимот на Фени Индустри со одлична игра во завршницата од натпреварот направи пресврт за триумф над Работнички за старт на Суперлигата. Ниту седумте постигнати тројки на Димитар Мираковски, не беа доволни за победа на скопјани.