- Делег. Суперлига, 5.коло
- Делег. Плејаут лига, 4.коло
- Сениорски лиги, Билтен 18
- Делег. Суперлига, 6.коло
- Делег. Плејаут лига, 5.коло
- Делег. ВЛМ, 18.коло

  

Победи на домашните екипи во двата дерби натпревари од 5 коло
(22.04.2014) МЗТ Скопје не знае за пораз и по пет кола во Суперлигата, откако денеска во СЦ „Борис Трајковски“ ја совлада Лирија со 90-71, во репризата од финалето на Купот на Македонија. Кожув го задржа максималниот учинок на домашен терен и се зацврсти на втората позиција на табелата, со важна победа над Работнички од 83-77 во Гевгелија.

Плејоф серијата се сели на теренот на Атланта
(23.04.2014) По одличниот прв натпревар и големата победа над најдобропласираниот тим на Истокот во првото коло, Атланта на Перо Антиќ синоќа доживеа пораз во вториот меч на гостински терен, по што со изедначен резултат серијата се сели на теренот на Хоукс.

СУПЕРЛИГА МАЖИ - СЕЗОНА 2013/14

5 коло

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Кожув

Работнички

22.04.14

19:00

83-77

МЗТ Скопје А.

Лирија

22.04.14

17:30

МРТ 1

90-71

Куманово

Струмица

23.04.14

19:00

ПЛЕЈАУТ ЛИГА МАЖИ - СЕЗОНА 2013/14

4.коло

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Карпош Соколи

Фени Индустри

23.04.14

18:00

Пелистер Спорт

Вардар Апаве

17.04.14

19:30

77-83


СУПЕРЛИГА МАЖИ - СЕЗОНА 2013/14

6 коло

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Работнички

МЗТ Скопје А.

25.04.14

17:30

МРТ 1

Кожув

Струмица

26.04.14

19:00

Куманово

Лирија

26.04.14

19:00

Баделки успешно ја завршија сезоната без ниту еден пораз
(16.04.2014) Со победа над Работнички од 60-47 во вториот натпревар од финалната серија и со вкупен триумф од 3-0, Бадел е новиот државен шампион во женска сениорска конкуренција. Анџелика Митрашиновиќ со постигнати 28 поени избрана за МВП на финалето.
(16.04.2014) Хозе Марија Буцета, професор по Спортска Психологија на УНЕД Универзитетот во Шпанија, кој воедно беше дел и од Тренерската клиника која летово се одржа во Охрид, спроведе истражување за инволвираноста на родителите на младите спортисти (до 18 години) во развојот на нивните спортски кариери.
Одржани квалификациските турнири во Штип и Битола
(14.04.2014) Со турнирите во Штип во сабота и Битола во недела, викендов почна првото ЏаБест Државно Првенство во 3х3 кошарка. Четири екипи од четири различни градови се пласираа на Супер Финалето во Скопје.

ЛИСТИ НА ОДОБРЕНИ ИГРАЧИ
СЕЗОНА 2013/14


 

Ул. Кузман Јосифовски Питу 17, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder