У-20 Одреден списокот на кошаркари за настап на ЕП во Унгарија
Селекторот н македонската машка кошаркарска репрезетација до 20 години Љупчо Малинков го одреди списокот на репрезентативци кои ќе играат на Европското првенство во унгарскиот Секесфехервар.
ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА- МКФ
Европското првенство за кошаркарки до 16 години во Охрид и Струга ќе се одржи од 13 до 23 август, а ќе настапуваат 20 репрезентации меѓу кои и Македонија. Ќе бидат избрани вкупно 57 лица, од кои 19 задолжени за гостинските репрезентации, 6 одговорни лица во хотелите на десковите за информации, а останатите лица ќе бидат ангажирани во спортските сали.
(23.06.2015)Ѓорѓи Чековски нема да може да и се приклучи на сениорската репрезетација која ќе настапи на ЕП во 2015.

Информација за преоден рок
Сезона 2015/16

Македонската Кошаркарска Федерација, по разговорите со селекторот Александар Џикиќ, го објавува поширокиот список на репрезентативци кои ќе бидат во комбинација за настап на Евробаскетот 2015.
Пријателски средби на Македонските младински селекците У20 - У18
(30.06.2015)Македонските младински кошаркарски селекции кои се подготвуваат за настап на Европско првенство, репрезентацијата до 20 години и националниот тим до 18 години денеска и утре во Маврово ќе одиграат две контролни средби.
Машката репрезентацијата до 18 години на подготовки во Маврово
Соопштение
(23.06.2015) Душан Боцевски е назначен за координатор на машките младински селекции на Македонија, што летово ќе настапат на четири Европски првенства.
Дополнителен термин за доставување на документи за упис во НСА- паралелка кошарка
Вкупно 33 кошаркарки присуствуваа на првите селективни тренинзи пред подготовките за ЕП
(21.06.2015) Денеска во спортската сала на ФФК, селекторот на Женската Кадетска Репрезентација на Македонија (до 16 години), Владимир Ѓоровиќ одржа два селективни тренинзи со вкупно 33 кошаркарки кои влегуваат во конкуренција за настап за репрезентацијата на претстојното Европско Првенство. Подготовките официјално почнуваат на 11 јули.

ПРИЈАТЕЛСКИ НАТПРЕВАРИ - У20

Сала на КК Вардар (СРЦ Кале, мала сала) - Скопје

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Македонија У20

Бугарија У20

19.06.2015

20:00

 

75-60

Македонија У20

Бугарија У20

20.06.2015

11:00

 

73-77

 
 
Младинците со добра одбрана до победа од 75-60
(19.06.2016) Репрезентацијата на Македонија до 20 години денеска во Скопје ги совлада врсниците од Бугарија со 75-60 во првата пријателска средба од подготовките за настап на Младинското Европско Првенство. Со цврста одбрана во текот на целата средба и добар напад пред се во третата четвртина, избраниците на Љупчо Малинков заслужено стигнаа до победата.
Репрезентацијата до 16 години ги почнува подготовките на 1 јули
(19.06.2015) Ден по завршувањето на Домашното Првенство до 16 години, селекторот на репрезентацијата на Македонија во оваа младинска категорија - Владимир Мирковски, го објави поширокиот список од 26 кошаркари кои ќе ги почнат подготовките за настап на Европско Првенство што летово ќе се игра во Бугарија. Подготовките почнуваат на 1 јули.

ЛИСТА НА КАНДИДАТИ СО ПРАВО ЗА УПИС ВО ПРВА ГОДИНА ВО КОШАРКАРСКА ПАРАЛЕЛКА НА НАЦИОНАЛНА СПОРТСКА АКАДЕМИЈА
- УЧЕБНА 2015/16 -

ЛИСТИ НА ОДОБРЕНИ ИГРАЧИ

 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder