Последни подготовки пред почетокот на „Трофеј Македонија 2014“
(24.07.2014) Македонската сениорска репрезентација работи редовни тренинзи во СЦ „Борис Трајковски“ како последни подготовки пред силниот турнир кој ја очекува викендов. По вчерашното пристигнување на нашиот прв противник Полска, за денеска е предвидено и доаѓањето на Италија и Црна Гора, кои со натпреварот утре од 17.30 часот го отвораат Турнирот.

Викендов се игра силен меѓународен турнир во Скопје
(23.07.2014) Сениорската кошаркарска репрезентација на Македонија, од петок до недела ќе биде домаќин на турнирот кој го носи името „Трофеј Македонија“ и на кој ќе гостуваат Полска, Италија и Црна Гора.

ТРОФЕЈ МАКЕДОНИЈА 2014

Спортски Центар „Борис Трајковски“, Скопје

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Црна Гора

Италија

25.07.14

17:30

Македонија

Полска

25.07.14

20:00

МРТ

 

Полска

Црна Гора

26.07.14

17:30

Италија

Македонија

26.07.14

20:00

МРТ

 

Полска

Италија

27.07.14

17:30

Македонија

Црна Гора

27.07.14

20:00

МРТ

Фаворитот Словенија пресилна за нашите јуниорски репрезентативци
(24.07.2014) Големиот број на досудени лични грешки врз нашите кошаркари уште на почетокот на натпреварот, допринесе Словенија рано да стигне до двоцифрена разлика. Избраниците на Мирза Куртовиќ не добија многу шанси за резултатско враќање до крајот, за пораз од 77-49 на отворањето на Европското првенство во Софија.

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО У18 (Б ДИВИЗИЈА) - СОФИЈА, БУГАРИЈА

Група Ц

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Словенија У18

Македонија У18

24.07.14

17:15

77-49

Македонија У18

Норвешка У18

25.07.14

12:45

 

 

Финска У18

Македонија У18

26.07.14

10:30

Македонија У18

Швајцарија У18

28.07.14

10:30

 

 

Сениорската репрезентација во очекување на силен турнир во Скопје
(21.07.2014) Сениорската машка кошаркарска репрезентација, по еднонеделниот престој во Охрид кој го круниса со три победи во трите натпревари во салата „Билјанини Извори“, од синоќа повторно тренира во Скопје, каде на крајот на оваа седмица ќе одигра уште еден силен меѓународен турнир.

ПОДГОТОВКИ ЗА КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕВРОБАСКЕТ 2015

Сала „Билјанини Извори“, Охрид

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Романија

Грузија

16.07.14

18:00

Stream

71-83

Македонија

Австрија

16.07.14

20:30

МРТ1

98-71

 

Грузија

Австрија

17.07.14

18:00

Stream

78-74

Македонија

Романија

17.07.14

20:30

МРТ1

75-56

 

Романија

Австрија

18.07.14

18:00

Stream

67-76

Македонија

Грузија

18.07.14

20:30

МРТ1

85-55ПРЕОДЕН РОК 2014/15

                                                               
        ИНФОРМАЦИЈА                                                    ДОКУМЕНТИ

Ул. Кузман Јосифовски Питу 17, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder