МОЖНОСТ ЗА
РАБОТА ВО МКФ


- Делег. ПЛМ 10.коло
- Делег. ВЛМ 9.коло
- Сениорски лиги, Билтен 9 

 
Кавадарчани го совладаа шампионот со 90-79
(17.12.2014) Дербито ги исполни високите очекувања за квалитетен натпревар со голем број поени, неивесност и атрактивни потези, а со одличната игра во четвртата четвртина, Фени Индустри втор пат годинава го совлада МЗТ Скопје, со што се искачи на делба на првото место на табелата. Последното коло во 2014 година се комплетира во петок со натпреварот помеѓу Карпош Соколи и Кожув.

СЛЕДНИ НАТПРЕВАРИ: ПРВА ЛИГА МАЖИ - СЕЗОНА 2014/15

10 коло

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Гоце Делчев

Вод. Лисици

13.12.14

18:00

75-62

-

Работнички

-

Фени Индустри

МЗТ Скопје

17.12.14

19:00

МРТ

90-79

Куманово

Струмица

13.12.14

19:00

88-55

Карпош Соколи

Кожув

19.12.14

19:00

МРТ

 

(17.12.2014) Тренерската Академија на ФИБА Европа е сочинета од посета на три седумдневни обуки и повеќе „он-лајн“ курсеви и предавања во период од две години. Академијата, која низ годините привлече некои од најпознатите светски тренерски имиња, е фокусирана на едукација и тестирање за подигнување на нивото на работа на тренерите со младите кошаркари.
Максимални шест од шест за гевгеличани за крај на 2014 во БИБЛ
(16.12.2014) Со максимални шест победи од исто толку натпревари, Кожув на најдобар можен начин ја затвори календарската 2014 година во БИБЛ. Избраниците на Марко Ичелиќ, со високо водство во текот на целата средба во Гевгелија, заслужено ја совладаа Крајова со убедливи 80-63.ИНФОРМАЦИЈА ЗА ЗИМСКИ ПРЕОДЕН РОК ВО
МЛАДИНСКИ ЛИГИ НА МАКЕДОНИЈА 
(12-16 Јануари 2015)


Десет екипи во јануари ќе играат преднатпревари за пласман на Фајнл Фор
(16.12.2014) Деветте прволигаши, заедно со единствениот пријавен второлигаш Т-Баскет, од 10 до 28 јануари 2015 година ќе ги одиграат квалификациските натпревари за место на Фајнл Фор турнирот од 23-то издание на Купот на Македонија.
Нашите кадети утре ги почнуваат натпреварите на силниот турнир
(16.12.2014) Од четврток до недела во Букурешт ќе се одржи првото издание на Балканскиот Куп за кадети. Репрезентацијата на Македонија до 16 години утре ги почнува натпреварите во силната група со Полска, Бугарија и првиот тим на домаќинот Романија.

МЛАДИНСКИ ЛИГИ НА МАКЕДОНИЈА - СЕЗОНА 2014/15

М-18, Група Б

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Бест

Баскет Акад.

14.12.14

14:00

М-18, Група Г

Феникс 2010

Ангели

13.12.14

10:30

М-18, Група Д

МЗТ Скопје 1

Акад. ФМП 2

14.12.14

12:00

М-16, Група А

Баскет Акад

Пиколо

14.12.14

16:00

М-16, Група Б

Јуниор Битола

Колибри

13.11.14

12:30

М-16, Група В

Борец Баскет

Академик

13.12.14

11:00

М-16, Група Г

Работнички

Вардар

13.12.14

18:00

Квиско Баскет

Ангели

14.12.14

12:00

 

Работнички

Гостивар

16.12.14

20:30

М-16, Група Д

Лирија 77

Томас

14.12.14

14:15

Извлечени групите за Евробаскетот 2015
(08.12.2014) Сениорската кошаркарска репрезентација на Македонија денеска на извлекувањето во Париз ги доби противниците за Евробаскетот 2015 година. Нашите кошаркари ќе ја играат првата фаза во Загреб, заедно со домаќинот Хрватска, Словенија, Грција, Грузија и Холандија. Евробаскетот почнува на 5 септември.

ЛИСТИ НА ОДОБРЕНИ ИГРАЧИ

 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder