- Делег. ПЛМ 2.коло
- Сениорски лиги, Билтен 1 

 
Се комплетираше 2.коло од Првата Лига
(19.10.2014) Екипата на Фени Индустри ја оправда фаворитскта улога против Струмица и заслужено славеше на натпреварот во Кавадарци со 86-60. Со овој триумф, кавадарчани им се приклучија на Куманово и Карпош Соколи на делба на врвот на табелата по комплетирани две натпреварувачки кола во Првата Лига.

 

ПРВА ЛИГА МАЖИ - СЕЗОНА 2014/15

2 коло

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Гоце Делчев

Карпош Соколи

17.10.14

20:00

МРТ

89-91

Куманово

Кожув

18.10.14

19:00

Stream

85-75

Фени Индустри

Струмица

19.10.14

18:00

86-60

-

МЗТ Скопје А.

-

Водњански Лисици

Работнички

18.10.14

17:00

55-91

Одлична игра за висок триумф на МЗТ против Шолнок
(18.10.2014) МЗТ Скопје Аеродром оствари убедлива победа над Шолнок од 74-58 на дебито на новиот тренер Врбица Стефанов, во рамки на четвртото коло од АБА лигата. Добриот тимски настап во кој сите кошаркари имаа свој голем придонес, го донесе вториот триумф во меѓународното натпреварување за сино-белиот состав од Скопје.

Извонреден натпревар се одигра во Штип
(17.10.2014) Екипата на Карпош Соколи во трилер натпревар кој донесе две продолженија успеа да го совлада тимот на Гоце Делчев во Штип со 91-89, задржувајќи го максималниот учинок и по две одиграни кола на гостински терен. Останатите натпревари од второто прволигашко коло се играат викендов.
Се одиграа два натпревари од 2 коло во Првата лига
(18.10.2014) Денеска во Куманово и Скопје одиграни беа две средби од второто коло во Првата кошаркарска лига, на кои Куманово во интересен и неизвесен натпревар го совлада Кожув со 85-75, додека Работнички беше очекувано убедлив во дуелот со Водњански Лисици, славејќи триумф од 91-55.Покана за медиумите: Прес-конференција по повод почеток на дебитантската сезона на ЖКК Бадел 1862 во Јадранската Лига

Актуелниот македонски шампион во женска конкуренција Бадел 1862, во вторник на домашен терен против Трешњевка ќе ја почне својата дебитантска сезона на меѓународен план. Во понеделник од 12.00 часот во хотелот „Стоун Бриџ во Скопје, ќе се одржи прес-конференција на која ќе бидат претставени плановите и очекувањата на македонскиот претставник во пресрет на стартот на сезоната во Јадранската лига.

МЛАДИНСКИ ЛИГИ НА МАКЕДОНИЈА - СЕЗОНА 2014/15

М-20

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Фени Индустри

Струмица

18.10.14

14:30

79-42

Вардар

МЗТ Скопје

18.10.14

18:00

 

95-71

Шкупи

Работнички

18.10.14

18:00

М-18, Група А

Црн Дрим

Јуниор Битола

18.10.14

14:00

Пелистер

Фени Индустри

19.10.14

12:00

 

М-18, Група Б

Гоце Делчев

Радовиш

18.10.14

12:00

100-60

Баскет Дино

Баскет Академија

19.10.14

14:00

 

М-18, Група В

Борец Баскет

Крива Паланка

18.10.14

13:00

95-53

Куманово

Ринија

18.10.14

16:00

 

М-18, Група Г

ФМП Академија 1

Илинден

18.10.14

13:00

Шкупи

Ангели

19.10.14

16:00

 

М-18, Група Д

ФМП Академија 2

Вардар

18.10.14

11:30

М-16, Група А

Баскет Кам

Баскет Академ. 1

19.10.14

15:00

М-16, Група Б

Јуниор Битола

Марфил Спорт

18.10.14

14:00

Декса

Петровски

18.10.14

15:00

 

Црн Дрим

Пелистер

19.10.14

14:30

М-16, Група В

Академик

Куманово

18.10.14

13:00

Фени Индустри

Пинк Пантери

18.10.14

13:00

 

67-74

М-16, Група Г

Ангели

Гостивар

18.10.14

14:00

Работнички

Квиско Баскет

19.10.14

18:00

 

88-82

Вардар

Феникс

19.10.14

16:00

92-77

М-16, Група Д

ФМП Академија

Шкупи

18.10.14

10:00

Јуниор

Лирија 77

19.10.14

10:30

 

70-45

Судуска комисија при МКФ
РЕЗУЛТАТИ ОД ТЕСТИРАЊАТА НА СЕМИНАРОТ ЗА
СУДИИ И ДЕЛЕГАТИ - СТРУМИЦА 2014FIBA TEACHING MATERIALS 2014

ПРЕОДЕН РОК 2014/15

                                                               
        ИНФОРМАЦИЈА                                                    ДОКУМЕНТИ

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder