- Делег. ПЛМ, 7.коло
- Делег. ПЛЖ, 5.коло
- Делег. ВЛМ, 5.коло
- Делег. ТЛМ, 5.коло

  

 
Гевгеличани ја продолжуваат победничката серија
(19.11.2014) Во особено интересен и неизвесен натпревар во Гевгелија, Кожув ја оствари својата трета победа во низа во домашниот шампионат, совладувајќи го актуелниот шампион МЗТ Скопје со 73-64. Скокот и тимскиот напад во второто полувреме, клучни за победата на гевгеличани.
Скопскиот состав го доби второто полувреме со 58-16
(19.11.2014) Екипата на Работнички славеше во заостанатиот меч од петтото прволигашко коло против Струмица на гостински терен со 96-54. По изедначеното прво полувреме, екипата од Градскиот парк победата ја оствари со доминантна игра во второто полувреме, забележувајќи го третиот триумф во сезоната.

ПРВА ЛИГА МАЖИ

Сезона 2014/15

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Струмица

Работнички

19.11.14

18:30

54-96

Кожув

МЗТ Скопје А.

19.11.14

19:00

МРТ

73-64

ОСТАНАТИ СЕНИОРСКИ ЛИГИ

Прва Лига Жени, 4.коло

Втора Лига Мажи, 4.коло

Трета Лига Мажи, 4.коло

ЛИСТИ НА ОДОБРЕНИ ИГРАЧИ

Перо Антиќ имаше шут за продолжение
(19.11.2014) Атланта Хоукс го доживеа петтиот пораз во десет натпревари сезонава, откако загуби на домашен терен од ЛА Лејкерс со 114-109. Во натпреварот на кој Коби Брајант стана четвртиот играч во историјата на НБА со преку 32.000 постигнати поени, македонскиот кошаркар во редовите на Атланта не реализираше шут за три поени на помалку од пет секунди до крајот за изедначување на резултатот.

Здружение на кошаркарски тренери на Македонија
ИЗВЕСТУВАЊЕ


МЛАДИНСКИ ЛИГИ НА МАКЕДОНИЈА - СЕЗОНА 2014/15

М-20

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Работнички

Кожув

15.11.14

16:00

Шкупи

Карпош Соколи

15.11.14

20:00

 

МЗТ Скопје А.

Струмица

16.11.14

12:00

Вардар

Струмица

16.11.14

15:00

 

М-18, Група А

Црн Дрим

Петровски

15.11.14

12:00

Пелистер

Јуниор Битола

15.11.14

14:00

 

М-18, Група Б

Баскет Дино

Бест

15.11.14

11:30

М-18, Група В

Борец Баскет

Ринија

15.11.14

11:00

Куманово

КСК

15.11.14

18:30

 

М-18, Група Г

ФМП Академија 1

МЗТ Скопје 2

15.11.14

14:00

Феникс

Илинден

16.11.14

11:30

 

М-18, Група Д

ФМП Академија 2

Јуниор

15.11.14

12:00

Вод. Лисици

Вардар

16.11.14

13:00

 

М-16, Група А

Баскет Кам

Ролинг

16.11.14

10:00

М-16, Група Б

Пелистер

Петровски

15.11.14

14:00

Јуниор Битола

Црн Дрим

16.11.14

10:30

 

Колибри

Марфил Спорт

16.11.14

11:00

М-16, Група В

Академик

Пинк Пантери

15.11.14

12:00

Фени Индустри

Борец Баскет

15.11.14

12:00

 

М-16, Група Г

Вардар

Квиско Баскет

15.11.14

14:00

Феникс

Ангели

16.11.14

13:00

 

Работнички

Гостивар

16.11.14

13:30

М-16, Група Д

МЗТ Скопје

Лирија 77

15.11.14

11:30

ФМП Академија

Томас

15.11.14

15:30

 

Шкупи

Јуниор

15.11.14

18:00

 


FIBA TEACHING MATERIALS 2014

ПРЕОДЕН РОК 2014/15

                                                               
        ИНФОРМАЦИЈА                                                    ДОКУМЕНТИ

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder