МОЖНОСТ ЗА
РАБОТА ВО МКФ


- Делег. Соколи - МЗТ
- Делег. Суперлига, 1.коло
- Делег. Плејаут, 1.коло
- Делег. ПЛЖ, 1.коло
- Делег. ВЛМ, 15.коло
- Делег. ТЛМ, 12.коло

  


СООПШТЕНИЕ ДО ЈАВНОСТА
25.03.2015

НАЦИОНАЛНА СПОРТСКА АКАДЕМИЈА
Термини за селективни тренинзи за упис во Прва Година

Одигран последниот натпревар пред почетокот на Суперлигата
(26.03.2015) Во одличен натпревар со многу поени и бројни пресврти, кошаркарите на Карпош Соколи предводени од Американците Рајс и Ворен подобро се снајдоа во завршницата во СЦ „Борис Трајковски“ и триумфираа над актуелниот шампион МЗТ Скопје со 87-86. Веќе викендов почнуваат возбудувањата во Суперлигата каде ќе играат МЗТ, Работнички, Соколи, Куманово, Фени и Кожув.


ПРВА ЛИГА МАЖИ - СЕЗОНА 2014/15

Заостанат натпревар - 17.коло

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Карпош Соколи

МЗТ Скопје А.

26.03.15

19:00

Stream

87-86


 

СЛЕДНИ НАТПРЕВАРИ:  СУПЕРЛИГА МАЖИ - СЕЗОНА 2014/15

1 коло

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Кожув

МЗТ Скопје А.

28.03.15

19:00

МРТ

Фени Индустри

Работнички

28.03.15

18:00

Карпош Соколи

Куманово

28.03.15

Stream

Македонскиот претставник го совлада Рилски, но не со потребната кош-разлика
(24.03.2015) Како што тоа беше случај многупати годинава, така и вечерва бројните навивачи на Куманово беа сведоци на трилер завршница во сопствената сала. Куманово успеа да дојде до точно 12 поени разлика по четирите четвртини, но во продолжението бугарскиот тим ја намали разликата и со конечните 107-101, Рилски се пласираше во полуфиналето во БИБЛ.

Баделки во финалето подобри од Лотос со 63-52
(22.03.2015) Кошаркарките на Бадел го одбранија трофејот во Женскиот Куп на Македонија, откако во денешното финале во Градскиот Парк во Скопје, го совладаа дебитантот во натпреварувањето Лотос со 63-52. Анџелика Митрашиновиќ со 17 поени, 9 украдени топки, 9 асистенции и 8 скокови, избрана за МВП на финалето.
Баделки во финалето славеа над Младост Битола со 79-59
(22.03.2015) Во интересен финален натпревар во кој сепак во најголемиот дел одржуваа водство, кошаркарките на Бадел до 18 години го совладаа соодветниот состав на Младост Битола со 79-59, повторно освојувајќи го Младинскиот Куп во женска конкуренција по две-годишна пауза. Сања Адамовска со дабл-дабл учинок ја понесе наградата за МВП на финалето.

КУП НА МАКЕДОНИЈА ЖЕНИ - 2015

Сала „Градски Парк“ - Скопје, полуфинале

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Лотос

Струга 2009

21.03.15

13:00

Stream

77-46

Бадел 1862

МНА Кожувчанка

21.03.15

15:30

Stream

87-58

Финале младинки

Бадел 1862

Младост Битола

22.03.15

13:00

Stream

79-59

Финале сениорки

Лотос

Бадел 1862

22.03.15

15:30

Stream

52-63

Судиска Комисија при МКФ
Јавен повик: Пријава за млади потенцијални кандидати за ФИБА

Судиска комисија на кошаркарски судии на Град Скопје
ОГЛАС ЗА ПРИЕМ НА НОВИ КОШАРКАРСКИ СУДИИ

ЛИСТИ НА ОДОБРЕНИ ИГРАЧИ

 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder