КУП НА МАКЕДОНИЈА 2016 -МАЖИ

ФИНАЛЕ

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

МЗТ Скопје А.

Карпош Соколи

21.02.16

19.30

МРТ

68-62


КУП НА МАКЕДОНИЈА 2016 -ЖЕНИ

ФИНАЛЕ

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Бадел 1862

Лотос

21.02.16

15.30

МРТ

88-58


КУП НА МАКЕДОНИЈА 2016 -МАЖИ

1/2 ФИНАЛЕ

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Карпош Соколи

Куманово

20.02.16

18.30

МРТ

71-69

МЗТ Скопје А.

Кожув

20.02.16

21:00

МРТ

72-62


КУП НА МАКЕДОНИЈА 2016 -ЖЕНИ

1/2 ФИНАЛЕ

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Бадел 1862

Клубски Патриот

20.02.16

13.30

Stream

61-57

Лотос

Студент 2015

20.02.16

16:00

Stream

78-48КУП НА МАКЕДОНИЈА 2016 -МАЖИ

1/4 ФИНАЛЕ

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

МЗТ Скопје А.

Бест

19.02.16

13.00

Stream

89-58

Карпош Соколи

Струмица

19.02.16

15:30

Stream

91-54

Куманово

Работнички

19.02.16

18:00

МРТсат

85-79

Фени Индустри

Кожув

19.02.16

20:30

МРТсат

56-68


Куп на Македонија 2015/2016Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со триумф над големиот градски ривал Карпош Соколи од 68 - 62 во супер интересно и неизвесно финале се победници на 24 издание од Купот на Македонија.


Кошаркарките на Бадел 1862 трета година во серија се најдобрата екипа во Купот на Македонија. Бадел 1862 со убедливиот триумф над Лотос од 88-58 на финалето во Гевгелија го зачува победничкиот трофеј во клупските вирини.
Двете најдобропласирани екипи во нашата прва лига шампионот МЗТ Скопје Аеродром и тимот на Карпош Соколи утре од 19 -30 часот ќе се борат за трофејот во 24 издание на Купот на Македонија. За освојувачот на седум трофеи во националниот Куп , МЗТ Скопје ова ќе биде 12 финале ,а Карпош Соколи напиша нова страница во клупската историја и ќе го игра првото финале во македонскиот кошаркарски Куп.
Кошаркарите на Карпош Соколи се првите финалисти на 24 издание од Купот на Македонија. Вечерва во салата 26 април во Гевгелија во првото полуфинале од националниот куп Карпош Соколи извојува голема победа над Куманово од 71-69 вредна прво финале во Купот на Македнија во клупската историја.
Лотос е вториот финалист во националниот Куп. Во второто полуфинале кошаркарките на Лотос беа убедливи во дуелот со Студент 2015 и славеа со 78-48, за второ куп финале во низа.
Домаќинот Кожув ќе биде противникот на МЗТ Скопје Аеродром во втората полуфинална пресметка од Купот на Македонија. Во последното четврфинале кошаркарите на Кожув пред полни трибини во салата 26 април и одличен спортски амбиент беа подобри од Фени Индустри со 68-56.
Бранителот на трофејот Работнички уште во четврфиналето го заврши настапот во Купот на Македонија.Актуелниот вицешампион Куманов е третиот полуфиналист во националниот Куп. Во најинтересното и најнеизвесното четврфинале досега Куманово предводен од капитенот Костовски извојува победа над Работнички од 85-79 (22-26, 22- 13, 15-22, 26-18) вредна пласман во големата четворка во Купот. 
Карпош Соколи е вториот патник меѓу четирите најдобри екипи во Купот на Македонија. Кошаркарите на Карпош во четврфиналето го поразија тимот на Соколи со убедливи 91-54.

Попладнево во Гевгелија стартуваше завршниот турнир од 24 издание на Купот на Македонија на кој учествуваат осумте најдобри екипи во нашата машка кошарка и најдобрите четири тима во женска конкуренција. Трофејот во Купот го брани тимот на Работнички.
По прв пат во историјата Гевгелија ќе биде домаќин на завршниот турнир од Кошаркарскиот куп на Македонија.
КУП НА МАКЕДОНИЈА - МАЖИ
КУП НА МАКЕДОНИЈА - ЖЕНИ
МЛАДИНСКИ КУП НА МАКЕДОНИЈА


ДОКУМЕНТИ:

                                                                   
Општ правилник за Куп                                     Прирачник за организација
натпреварување на МКФ                                        на Финалниот турнир на
                                                                                 Купот на Македонија


Технички одредби за куп и турнирски
систем на натпреварување при МКФ

Поранешни победници во Куп на Македонија:
- Машка сениорска конкуренција
- Женска сениорска конкуреција
- Младинска конкуренција (мажи и жени)

 

Архива:
- Куп на Македонија 2016
- Куп на Македонија 2015
- Куп на Македонија 2014
- Куп на Македонија 2013
- Куп на Македонија 2012
- Куп на Македонија 2011
 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder