(28.07.2014) Денеска во просториите на МКФ, селекторот на сениорската репрезентација Александар Џикиќ и кошаркарите Војдан Стојановски и Андреј Магдевски ги презентираа своите мислења пред присутните медиуми за досегашниот тек на подготовките и очекувањата за периодот кој претстои до почетокот на Квалификациите за Евробаскетот 2015.

ТРОФЕЈ МАКЕДОНИЈА 2014

Спортски Центар „Борис Трајковски“, Скопје

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Црна Гора

Италија

25.07.14

17:30

84-86

Македонија

Полска

25.07.14

20:00

МРТ

73-63

 

Полска

Црна Гора

26.07.14

17:30

71-92

Италија

Македонија

26.07.14

20:00

МРТ

63-56

 

Полска

Италија

27.07.14

17:30

65-73

Македонија

Црна Гора

27.07.14

20:00

МРТ

65-58

Натпреварите се играат викендов во главниот град на Летонија
(01.08.2014) Првата македонска репрезентација во 3х3, во состав Ѓорѓи Анакиевски, Иван Јованов, Петар Бојовски и Ѓорѓи Талевски, синоќа отпатува за Рига каде во сабота и недела ќе ги одигра квалификациите за Европското Првенство. Во конкуренција на 20 екипи, нашите репрезентативци ќе се борат за пласман до шестата позиција која води на Европско Првенство.

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО У18 (Б ДИВИЗИЈА) - СОФИЈА, БУГАРИЈА

Група Х - за пласман од 9 до 16 место

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Македонија У18

Исланд У18

30.07.14

19:30

53-84

Австрија У18

Македонија У18

31.07.14

15:00

 

52-60

Сениорите ја совладаа Црна Гора со 65-58
(27.07.2014) Сениорската репрезентација на Македонија водеше во текот на целата средба против силната Црна Гора и заслужено славеше со 65-58, со што успешно го заврши Трофеј Македонија, последниот подготвителен турнир пред стартот на Квалификациите за Евробаскетот.
Сениорската репрезентација го доживеа првиот пораз во подготовките
(26.07.2014) Во натпревар кој изобилуваше со борбеност и цврста и агресивна игра на двата краја од теренот, Италија ја совлада нашата репрезентација со 63-56, нанесувајќи им го првиот пораз на избраниците на Александар Џикиќ во подготовките за Евро-квалификациите. Македонија својот последен меч на Трофеј Македонија го игра во недела од 20.00 часот против Црна Гора.
Сениорите продолжуваат со добрите настапи
(25.07.2014) Сениорската репрезентација на Македонија го оствари четвртиот триумф во исто толку натпревари во подготовките за Евро-квалификациите и прв на Трофеј Македонија, турнирот кој почна денеска во Скопје. Избраниците на Александар Џикиќ беа подобри од Полска, совладувајќи ја со 73-63.
Почнуваат подготовките за настапот на „Словенија Бол“
(27.07.2014) Селекторот на репрезентацијата до 14 години, Митко Костоски, повика 16 кошаркари на првиот тренинг за старт на подготовките за Словенија Бол турнирот. Првиот тренинг ќе се одржи на 3 август.ПРЕОДЕН РОК 2014/15

                                                               
        ИНФОРМАЦИЈА                                                    ДОКУМЕНТИ

Ул. Кузман Јосифовски Питу 17, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder