Сениорски лиги-Билтен бр.46
   
   Младински лиги-Билтен бр.40

  

 

Од 29. јули па сe до 7. август Скопје ќе биде домаќин на Европското првенство Б дивизија за кошаркари до 18 години. Вкупно 24 репрезентации од Европа ќе земат учество на најголемото досега натпреварување одржано во нашиот главен град од ваков тип.

ЕП У18 Мажи Скопје, Македонија 2016

Распоред на натпревари

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Македонија

Бугарија

29.07.16

18:45

Македонија

Ирска

30.07.16

18:45

Македонија

Унгарија

31.07.16

18:45

Македонија

Полска

02.08.16

18:45

Македонија

Кипар

03.08.16

18:45

Македонските репрезентативци до 18 години ги совладаа врсниците од Португалија на последниот пријателски меч пред почетокот на Европското првенство. Избраниците на Клифтон Елис успеаја двапати да направат резултатски пресврт за да конечно слават со 72-69 (20-13, 17-18, 18-20, 16-18).
На младите кошаркари им претстои нов предизвик. Европското првенство за кошаркари до 18 години (Б дивизија) кое ќе се одржи во Скопје започнува в петок, а селекторот на јуниорите Клифтон Елис е задоволен од досегашниот тек на подготовките.


Македонската женска репрезентација за кошаркарки до 18 години го претрпе и четвртиот убедлив пораз на Европското првенство Б дизивија во Сараево, Босна и Херцеговина.

ЕП У18 Жени Сараево, Босна и Херцеговина 2016

Распоред на натпревари

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Грција

Македонија

23.07.16

18:45

62-41

Македонија

Ирска

25.07.16

21:00

39-100

Естонија

Македонија

26.07.16

16:15

75-34

Македонија

Англија

27.07.16

16:30

41-67

Женската кошаркарска репрезентација на Македонија до 18 години го претрпе и третиот убедлив пораз во Б дивизијата на Европското првенство во БиХ.Во натпреварот од 3.коло на Ц групата црвено-жолтите беа убедливо поразени од Естонија со 75-34 четвртини 15-10,24-8,23-9,13-7.
Женската селекција на Македонија за кошаркари до 18 го доживеа и вториот убедлив пораз на Европскиот шампионат дивизија Б во Сараево, БиХ.
Македонската селекција за кошаркари до 20 години го освпои 14 место на Европското првенство дивизија Б во Халкида Грција во конкуренција на 21 репрезентација.
Македонската репрезентација за кошаркари до 14 години на 3 Август во Скопје во салата во Градскиот парк ги започнува за подготовките за настап на Меѓународен турнир во Словенија од 17 до 21 Август 2016год.
Македонската репрезентација до 20. години убедливо ја совладаа селекцијата на Словачка со убедливи 92:75 и ќе се борат за 13. место на ЕП од Дивизијата „Б".
Македонска репрезентација до 18 години го претрпе првиот пораз против Грција со конечен резултат 62-41.

Kошаркарската репрезентација до 20 години го претрпе и третиот во низа  на Европското првенство што се одржува во Халкида, Грција. По убедливите порази од Црна Гора и Грузија, денеска и селекцијата на Португалија беше подобра од Македонија и тоа со 63:54.

Денеска во Македонската амбасада во Босна и Херцеговина беше примена нашата женска репрезентација до 18 години во кошарка од страна на Македонскиот преставник Решат Бериша, а каде настапува на Европскотo првенство во Сараево до 18 години.
Сениорската кошаркарска репрезентација на Македонија под раководство на новиот предводник Драган Раца ги започна подготовките за учество во квалификациите за пласман на Евробаскетот во 2017.
Македонската женска кошаркарска репрезентација до 18 години ќе учествува на Европското Првенство од Б- Дивизија во Босна и Херцеговина.
Најталентираните кошаркари во Македонија родени 2002 година во следните пет дена ќе учествуваат на кошаркарскиот камп во Маврово МКФ 2016, кој Македонската кошаркарска федерација го организира во дирекна соработка со ФИБА.

Младинската репрезентација на Македонија во второто коло го претрпе и првиот пораз на Европското Првенство – Б дивизија што се одржува во Халкида.
Селекцијата до 20 години имаше успешен старт на ЕП од Дивизијата „Б". На премиерниот меч од групата „А", Македонија ја солвада Ерменија со 67:56.
Со една победа и два порази македонските баскетџии го завршија настапот на квалификациите за ЕП, откако беа совладани на третиот натпревар од селекцијата на Белорусија.
Македoнската кошаркарска федерација, вo рамките на прoектoт за “Development for boys U13 and U14 with пpotential” oрганизира кoшаркарски камп за мoмчиња (М14) до 14 години.
Учеството на овој тренинг камп е од големо значење не само за нашите млади кошаркари и кошаркарки туку и за стручните штабови на двете селекции кои пет дена работат со полна пареа како на теренот така и во теретана.
Македонската кошаркарска федерација од 29 јули до 7 август 2016 е организатор на Европско првенство за кошаркари до 18 години Дивизија Б. На првенството покрај јуниорската селекција на Македонија ќе настапат уште 23 репрезентации и со 24 земји учеснички ќе биде најголемото младинско Европско првенство одржано до сега во Македонија.

Селекторот Жаклина Стојановска, тренерот Снежана Николовска и координаторот на сите женски селекции на МКФ Стојна Вангеловска го одредија составот на репрезентацијата на Македонија за кошаркарки до 14 години.
Селекторот Џои Тејт и неговите помошници Ѓорѓи Кочов и Атанас Димов го објавија списокот од 20 кошаркари кои ќе бидат во комбинација за настап на ЕП во Софија дивизија Б од 11-20 август.
Список на 24 кошаркарки пријавени во ФИБА од македонската селекција до 16 години.Американските кошаркарски тренери Џои Тејт и Клифтон Елис летово ќе бидат новите селектори на две наши млади селекции, репрезентациите за кошаркари до 16 и 18 години.
На предлог на Стручниот совет на Македонската кошаркарска федерација, назначени се стручните штабови на селекциите за 2016 година.

ТОП-5 КУМУЛАТИВНА СТАТИСТИКА ПРВА ЛИГА 2015/2016

  

 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder